Čovjek kojeg su zmije ujele preko 200 puta: krv ekscentričnog kolekcionara zmija pomaže u razvoju univerzalnog protuotrova
U prestižnom časopisu Cell objavljeno je otkriće koje bi moglo donijeti veliki pomak u liječenju ugriza otrovnih zmija. Naučnici su razvili novi, snažan protuotrov koji uspješno štiti miševe od otrova čak 19 različitih vrsta zmija, uključujući i smrtonosnu kraljevsku kobru (Ophiophagus hannah). Ono što ovo otkriće čini posebno neobičnim jeste to što su ključne komponente […] The post Čovjek kojeg su zmije ujele preko 200 puta: krv ekscentričnog kolekcionara zmija pomaže u razvoju univerzalnog protuotrova appeared first on Nauka govori.

U prestižnom časopisu Cell objavljeno je otkriće koje bi moglo donijeti veliki pomak u liječenju ugriza otrovnih zmija. Naučnici su razvili novi, snažan protuotrov koji uspješno štiti miševe od otrova čak 19 različitih vrsta zmija, uključujući i smrtonosnu kraljevsku kobru (Ophiophagus hannah). Ono što ovo otkriće čini posebno neobičnim jeste to što su ključne komponente terapije dobijene iz krvi čovjeka kojeg su zmije ugrizle 200 puta i svjesno sebi ubrizgao više od 700 doza zmijskog otrova – Tim Friede, kolekcionar i herpetolog iz SAD-a.
Iako se radi o naučno važnom rezultatu, etički aspekti istraživanja su kontroverzni jer je Friede samoinicijativno, godinama, izlagao svoje tijelo otrovu kako bi izgradio otpornost. Naučnici koji su razvili antiserum naglašavaju da nisu ohrabrivali takvo ponašanje.
„Niko više ne treba ovo da radi – imamo sve molekule koje su nam potrebne“, izjavio je Jakob Glanville iz biomedicinske firme Centivax u Kaliforniji, koautor studije.
Friede je vodio detaljne bilješke o svakom eksperimentu. Njegova krv, bogata antitijelima razvijenim kroz ekstremnu autoimunizaciju, poslužila je kao osnova za razvoj širokospektralnog protuotrova.
Trenutno dostupni protuotrovi se dobijaju tako što se konjima i drugim životinjama ubrizgava zmijski otrov, a zatim se iz njihove krvi izdvajaju antitijela. Ti lijekovi su ograničeni – svaki protuotrov djeluje protiv samo nekoliko vrsta zmija. Naučnici već godinama upozoravaju da je ovakav pristup zastario, s obzirom na današnje mogućnosti imunologije.
Novi protuotrov nastao je kombinacijom dva ključna elementa. Prvo, korištena su antitijela iz Friedeove krvi – preciznije, kopije dva antitijela koja se vežu za različite grupe neurotoksina koje zmije iz porodice Elapidae (u koju spada skoro polovina otrovnih zmija svijeta) koriste za paralizu i ometanje disanja. Drugo, dodat je lijek varespladib, koji blokira enzim iz zmijskog otrova koji razara nerve i mišiće.
Testovi na miševima su pokazali da ova kombinacija omogućava preživljavanje čak i nakon smrtonosnih doza otrova iz 19 različitih vrsta elapidnih zmija. Zbog toga se ovaj pristup smatra potencijalnom osnovom za razvoj univerzalnog protuotrova – terapije koja bi mogla djelovati protiv mnogih zmijskih otrova širom svijeta.
Osim što bi nova terapija mogla biti efikasnija, ona bi mogla izazivati i manje nuspojava. Za razliku od današnjih protuotrova zasnovanih na životinjskim proteinima, antitijela iz ljudske krvi (ili njihove laboratorijske kopije) bolje se podnose i preciznije ciljaju toksine.
Inače, prema podacima WHO, godišnje ugrizi zmija otrovnica nalaze se na popisu zanemarenih tropskih bolesti, a izazovu 81 000 – 138 000 smrti.
Iako je Friedeovo ekscentrično eksperimentisanje sa sopstvenim tijelom bilo rizično i etički upitno, njegovo tijelo se pokazalo kao neobičan izvor potencijalno spasonosnih molekula.
Naslovna slika: izvor Centivax
The post Čovjek kojeg su zmije ujele preko 200 puta: krv ekscentričnog kolekcionara zmija pomaže u razvoju univerzalnog protuotrova appeared first on Nauka govori.
Koja je vaša reakcija?






