Nova „vakcina“ protiv raka: brža i efikasnija imunoterapija nivolumab za 15 vrsta karcinoma
Britanski NHS (National Health Service – Nacionalna zdravstvena služba) prvi je zdravstveni sistem u Evropi koji uvodi novu, bržu metodu primjene jednog od najvažnijih lijekova u borbi protiv raka – imunoterapije nivolumab,kako su je mediji prozvali, „vakcina protiv raka”. Ova promjena mogla bi značiti veliku prekretnicu za hiljade pacijenata, jer sada postoji mogućnost da se […] The post Nova „vakcina“ protiv raka: brža i efikasnija imunoterapija nivolumab za 15 vrsta karcinoma appeared first on Nauka govori.

Britanski NHS (National Health Service – Nacionalna zdravstvena služba) prvi je zdravstveni sistem u Evropi koji uvodi novu, bržu metodu primjene jednog od najvažnijih lijekova u borbi protiv raka – imunoterapije nivolumab,kako su je mediji prozvali, „vakcina protiv raka”. Ova promjena mogla bi značiti veliku prekretnicu za hiljade pacijenata, jer sada postoji mogućnost da se ovaj lijek primi putem injekcije koja se daje ispod kože (subkutano), umjesto dosadašnje intravenske infuzije koja traje i do sat vremena.
Kako djeluje nivolumab
Nivolumab, poznat pod komercijalnim imenom Opdivo, pripada grupi tzv. imunoloških „checkpoint inhibitora“. Ovi lijekovi djeluju tako što oslobađaju kočnice imunološkog sistema – konkretno, blokiraju protein PD-1 na T-ćelijama (vrsta bijelih krvnih zrnaca), koji inače sprječava te ćelije da prepoznaju i unište ćelije raka. Kada se PD-1 receptor blokira, T-ćelije postaju aktivnije i sposobnije da napadnu tumore.
Nivolumab se već koristi u liječenju različitih vrsta raka, uključujući melanom, rak pluća, rak mokraćne bešike, rak jednjaka, rak bubrega, Hodgkinov limfom, rak jetre, rak želuca, karcinom glave i vrata i kolorektalni karcinom.
Do sada se lijek davao intravenozno, što je zahtijevalo boravak u bolnici 30 do 60 minuta svake dvije ili četiri sedmice – u zavisnosti od vrste raka. Novi oblik injekcije omogućava istu dozu da se primi za samo 3 do 5 minuta, čime se značajno smanjuje vrijeme koje pacijenti provode u bolnici.
Procjenjuje se da će više od 1.200 pacijenata mjesečno u Engleskoj imati koristi od ove nove metode, a ukupno do 15.000 godišnje. Također, zdravstveni radnici očekuju uštedu od više od 1.000 radnih sati mjesečno, što će omogućiti više termina i tretmana za druge pacijente.
Odobrenje za upotrebu injekcije dalo je britansko Agencija za lijekove i zdravstvene proizvode (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency – MHRA), nakon što su kliničke studije pokazale da su pacijenti izuzetno zadovoljni novom metodom – ne samo zbog kraćeg trajanja, već i zbog veće udobnosti i jednostavnosti.
Otprilike dvije od pet osoba koje trenutno primaju nivolumab intravenozno moći će preći na injekciju.
Vakcina, imunoterapija, injekcija?
Iako se često u medijima ova terapija naziva „vakcina protiv raka“, važno je naglasiti da nije riječ o klasičnoj vakcini koja prevenira oboljenje, već o savremenoj imunoterapiji koja koristi sopstveni imunitet da se bori protiv tumora, a daje se putem injekcije, pa stoga izgleda kao vakcina. Ovdje imamo taj stalni problem što ljudi ne razlikuju vakcinu od injekcije – neke vakcine se daju putem injekcije, a neke ne. Inkecija je samo način davanja nekog medicinskog sredstva. Na taj način možemo davati vitamine, vakcine, imunoterapije.
Vakcina je medicinskog sredstvo koje služi za prevenciju bolesti putem poticanja imunološkog sistema i uglavnom se daje zdravim osobama prije bolesti. Postoje i slučajevi postekspozicijske zaštite, recimo vakcina protiv rabiesa, a postoje i prakse postekspozicijske zaštite od tetanusa (nakon ujeda ili povrede), te davanja MMR vakcine i vakcine protiv varičela (u roku od 72 sata nakon ekspozicije).
U tom širem smislu – kao medicinsko sredstvo koje pobuđuje imunološki sistem organizma, i imunoterapije bi mogle biti svrstane u vakcine. Jedino je problem kada se to predstavi u medijima kao vakcina koju lju znaju – da je to neko sredstvo koje će zdrave ljude učiniti imunim na navedene oblike raka, ali nije, nego pacijentima mijenja imunološki sistem tako da se on bolje bori sa stanicama tumora.
Za sada, jedina prava vakcina koja smanjuje rizik od raka, čak za 90% je vakcina protiv HPV.
Ova promjena predstavlja veliki korak naprijed u personaliziranom liječenju raka, omogućujući pacijentima više vremena izvan bolnice i veću kvalitetu života, dok zdravstveni sistem dobija više kapaciteta za tretman većeg broja ljudi.
The post Nova „vakcina“ protiv raka: brža i efikasnija imunoterapija nivolumab za 15 vrsta karcinoma appeared first on Nauka govori.
Koja je vaša reakcija?






