Hrvatska povećava zelene kapacitete, ali i dalje uvozi struju
Hrvatska je u prvom kvartalu ove godine zabilježila rast proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, dok je proizvodnja iz fosilnih goriva i hidroelektrana bila u padu. Ukupna potrošnja električne energije porasla je za 5,5 odsto, prvenstveno zbog hladnijeg vremena i rasta privrednih aktivnosti. Najveća promjena odnosi se na energetski saldo – Hrvatska je ponovno […] Članak Hrvatska povećava zelene kapacitete, ali i dalje uvozi struju se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Hrvatska je u prvom kvartalu ove godine zabilježila rast proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, dok je proizvodnja iz fosilnih goriva i hidroelektrana bila u padu.
Ukupna potrošnja električne energije porasla je za 5,5 odsto, prvenstveno zbog hladnijeg vremena i rasta privrednih aktivnosti. Najveća promjena odnosi se na energetski saldo – Hrvatska je ponovno postala neto uvoznik električne energije, navode Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) u svome izvještaju.
Hidroelektrane, kao tradicionalni nosilac proizvodnje, zabilježile su pad proizvodnje od 17,8 odsto (1.656 GWh) u odnosu na isti kvartal prošle godine, što se pripisuje lošim hidrološkim uslovim naročito u prva dva mjeseca.
Uprkos većoj proizvodnji iz OIE, slabija hidrološka godina i rast potrošnje doveli su do potrebe uvoza električne energije – u iznosu od 325 GWh. To je negativan zaokret u odnosu na prvi kvartal 2024. godine, kada je Hrvatska izvezla 125 GWh, navodi OIEH.
Pad proizvodnje iz termoelektrana i NE Krško
Proizvodnja iz termoelektrana na fosilna goriva iznosila je 909 GWh, što je pad od pet odsto u odnosu na 2024. godinu, pri čemu je TE Plomin bila van pogona u oba kvartala. Termoelektrane drže treće mjesto u raspoloživoj električnoj energiji u prvom kvartalu ove godine s 18,5 odsto (u prvom kvartalu 2024. – 19,9 odsto), navodi OIEH.
Isporuka električne energije iz NE Krško ostvarena u prvom kvartalu ove godine iznosila je 757 GWh i manja je za pet GWh u odnosu na isti kvartal prošle godine. U strukturi raspoložive energije to iznosi 15,4 odsto u prvom kvartalu ove godine čime drže četvrto mjesto.
Reverzibilne hidroelektrane (neobnovljivi dio) su u prvom kvartalu ove godine proizvele 59 GWh, 29 GWh više od prvog kvartala prošle godine. U strukturi raspoložive energije to iznosi 1,2 odsto u prvom kvartalu ove godine čime drže peto mjesto.
Proizvodnja električne energije iz vjetroelektrana i solarnih elektrana u porastu
Vjetroelektrane su u prvom kvartalu ove godine ostvarile proizvodnju od 881 GWh što je za 131 GWh više u odnosu na prvi kvartal prošle godine, to je rast od 17,5 odsto što je posljedica bolje vjetrovitosti i ulaska u pogon novih proizvodnih kapaciteta (VE Mazin 20 MW, VE Visoka 53 MW i VE Opor 24 MW).
U strukturi raspoložive energije vjetroelektrane su u prvom kvartalu 2025. godine učestovovale s 17,9 odsto (u prvom kvartalu 2024. – 15,6 odsto).
Pročitajte još:
- Dva miliona KM za finansiranje projekata obnovljivih izvora energije u FBiH
- Više od 100 novih ugovora za obnovljive izvore energije u Rumuniji
- Rekordno interesovanje za drugi krug evropskih aukcija za proizvodnju obnovljivog vodonika
Solarne elektrane su prvom kvartalu ove godine ostvarile proizvodnju od 144 GWh što je za 81 GWh više u odnosu na prvi kvartal prošle godine, to je rast od 128,6 odsto što je posljedica ulaska u pogon novih proizvodnih kapaciteta (od 1. marta 2024. godine do 1.marta 2025. godine u pogon je ušlo 426,5 MW novih kapaciteta – 35,5 MW svaki mjesec ili 1.168 kW svaki dan.
U strukturi raspoložive energije, solarne elektrane su u prvom kvartalu 2025. godine učestovale s 2,9 odsto (u prvom kvartalu 2024. – 1,3 odsto)
Termoelektrane na obnovljive izvore (biomasa, bioplin) ostvarile su u prvom kvartalu ove godine proizvodnju od 240 GWh što je za 11 GWh više u odnosu na prvi kvartal prošle godine, rast od 4,8 odsto.
U strukturi raspoložive energije termoelektrane na obnovljiva goriva su u prvom kvartalu 2025. godine učestovale s 4,9 odsto.
Geotermalna elektrana je bila van pogona u oba perioda.
Energetski portal
Članak Hrvatska povećava zelene kapacitete, ali i dalje uvozi struju se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






