CERN ostvario san alhemičara: olovo je pretvoreno u zlato

U srednjem vijeku, alhemičari su vjerovali da mogu pretvoriti olovo u zlato, proces poznat kao hrisopoeja. Danas znamo da to nije moguće na način kako su oni zamišljali. U romanu Sto godina samoće stari José Arcadio Buendía  koristi Ursulino zlato za alhemijske reakcije, ali dobija ugljenisanu ništa korisnu smjesu. Međutim, moderna nauka je napravila ogroman […] The post CERN ostvario san alhemičara: olovo je pretvoreno u zlato appeared first on Nauka govori.

Maj 24, 2025 - 10:43
 0  5
CERN ostvario san alhemičara: olovo je pretvoreno u zlato

U srednjem vijeku, alhemičari su vjerovali da mogu pretvoriti olovo u zlato, proces poznat kao hrisopoeja. Danas znamo da to nije moguće na način kako su oni zamišljali. U romanu Sto godina samoće stari José Arcadio Buendía  koristi Ursulino zlato za alhemijske reakcije, ali dobija ugljenisanu ništa korisnu smjesu. Međutim, moderna nauka je napravila ogroman korak naprijed. Naučnici u CERN-u su koristili Veliki hadronski sudarač (Large Hadron Collider – LHC) kako bi proučavali sudare atoma olova pri gotovo brzini svjetlosti.

Između 2015. i 2018. godine, tokom druge faze rada LHC-a, stvoreno je oko 86 milijardi zlatnih jezgri – sve to sudaranjem olova pri 99,999993% brzine svjetlosti. Iako je proizvedena količina zlata bila vrlo mala – samo 29 trilionitih dijelova grama – detektori su uspjeli zabilježiti te događaje.

Eksperiment ALICE (A Large Ion Collider Experiment) omogućava naučnicima da proučavaju rijetke procese pretvaranja elemenata, poznate kao nuklearne transmutacije. U ovom slučaju, da bi se od olova napravilo zlato, potrebno je ukloniti samo tri protona iz jezgra olova, jer zlato ima 79 protona, dok olovo ima 82.

Zanimljivo je da je tokom treće faze eksperimenta brzina proizvodnje zlata udvostručena – do čak 89.000 zlatnih jezgri u sekundi – zahvaljujući povećanoj energiji sudara. Iako je zlato rjeđe od drugih proizvoda sudara, poput talijuma ili žive, ovaj eksperiment pomaže naučnicima da bolje razumiju ponašanje čestica i unaprijede modele koji se koriste za rad sudarača. Inače ovo zlato nije stabilno, nestane.

Ovo dostignuće ne znači da ćemo uskoro proizvoditi zlato u velikim količinama, ali pokazuje koliko je savremena nauka napredovala u odnosu na stare alhemičarske snove.

Rezultati također testiraju i poboljšavaju teorijske modele elektromagnetne disocijacije koji, osim što su sami po sebi zanimljivi u fizici, služe za razumijevanje i predviđanje gubitaka snopa – što predstavlja glavno ograničenje u radu LHC-a i budućih sudarača“, kazao je John Jowett, fizičar uključen u eksperiment.

The post CERN ostvario san alhemičara: olovo je pretvoreno u zlato appeared first on Nauka govori.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow