Apel na emocije: logička greška koja odvlači pažnju od činjenica
Apel na emocije (lat. argumentum ad passiones) je logička greška koja koristi manipulaciju emocijama slušatelja kako bi se postigao cilj u raspravi, čak i kada nedostaju činjenični dokazi. Ovaj oblik manipulacije je posebno opasan jer skreće pažnju sa suštine argumenta na osjećaje poput straha, sažaljenja, bijesa ili radosti. Iako su emocije prirodan dio ljudskog iskustva, […] The post Apel na emocije: logička greška koja odvlači pažnju od činjenica appeared first on Nauka govori.

Apel na emocije (lat. argumentum ad passiones) je logička greška koja koristi manipulaciju emocijama slušatelja kako bi se postigao cilj u raspravi, čak i kada nedostaju činjenični dokazi. Ovaj oblik manipulacije je posebno opasan jer skreće pažnju sa suštine argumenta na osjećaje poput straha, sažaljenja, bijesa ili radosti. Iako su emocije prirodan dio ljudskog iskustva, njihovo korištenje na ovaj način postaje pogrešno kada su irelevantne za samu raspravu.
Primjeri apela na emocije
- Apel na strah
- „Vakcine sadrže neispitane tvari i nema nigdje spiska sastojaka”
- Ovdje se strah koristi kako bi se širio strah od vakcinacije i nepovjerenje prema industriji i institucijama, bez da se provjeri da li je spisak sastojaka vakcina ipak javno dostupan i o kakvim je sastojcima riječ. Ovdje bi bilo bitno prvo provjeriti da li je izjava koja širi strah tačna.
- Apel na sažaljenje
- „Ako dobijem lošu ocjenu, izgubiću stipendiju. Molim vas, nemojte mi dati negativnu ocjenu.”
- Iako je situacija studenta teška, ona nije relevantna za procjenu kvaliteta njegovog rada.
- Apel na bijes ili prezir
- „Kako možete podržavati tu ideju? Samo loši ljudi mogu razmišljati na taj način!”
- Umjesto argumenta, koristi se napad na osobu kako bi se izazvao prezir.
- Apel na radost
- „Ako kupite ovaj proizvod, bićete sretni i uspješni!”
- Reklama stvara emocionalnu povezanost s proizvodom bez konkretnih dokaza o njegovim koristima. Reklame nam predstavljaju da će nam neki proizvod učiniti život ljepšim i da ćemo biti sretniji, podstičući konzumerizam.
- Apel na empatiju i sažaljenje: u nastavku je niz screenshotova kada je jedna FB stranica postavila AI-generiranu sliku djevojčice i napisali su u prvom licu, da bi izazvali još više emocija kako je to slika siročeta kojem je uskoro rođendan. Ovaj post je dobio 431 lajk- reakciju i niz komentara, uglavnom žena srednje i treće životne dobi. Ovi komentari povećavaju vidljivost posta i stranice, ovakve objave donose nove pratioce. Kada stranica dobije nekoliko desetina ili stotina hiljada pratilaca, dobija kapital koji se može unovčiti. Dolazi do prodaje stranica, promjena imena i prenamjene. Isto tako ovakve objave mogu poslužiti za prevare sa slanjem novca „siročetu”. Naročito starije generacije treba upozoriti na ovakvo iznuđivanje emotivnih reakcija.
Kako prepoznati apel na emocije?
- Provjerite relevantnost: Pitanje koje treba postaviti je: Da li su emocije koje se izazivaju važne za zaključak? Ako nisu, vjerovatno se radi o apeliranju na emocije.
- Tražite činjenice: Ako argument sadrži više emotivnih izjava nego činjeničnih dokaza, budite oprezni.
- Identifikujte „crvenu haringu” (još jedna logička greška i vidi manipulacije): Apel na emocije često dolazi kao distrakcija od suštinskog problema ili teme.
Kako se odbraniti od apela na emocije?
- Ostanite racionalni
- Kada osjetite da vam argument izaziva intenzivne emocije, zastanite i analizirajte situaciju hladne glave.
- Postavite pitanja
- „Kako se ovaj emotivni element odnosi na zaključak?”
- “Koji dokazi podržavaju ovu tvrdnju?”
- Razlikujte moralnu osjetljivost od manipulacije
- Dok je empatija prema određenim temama izuzetno važna, i nikad ne možemo dovoljno naglasiti važnost empatije i emotivne inteligencije, ne dozvolite da vas ona spriječi da tražite logične argumente.
Zaključak
Apel na emocije može biti moćan alat u komunikaciji, ali kada se koristi za manipulaciju i odvlačenje pažnje sa činjenica, postaje ozbiljna logička pogreška. U svijetu preplavljenom informacijama, ključno je naučiti prepoznati ove manipulacije i odgovarati na njih racionalno. Ne dozvolite da vas emocije zaslijepe — tragajte za činjenicama!
Kreiranje ovog sadržaja podržala je Evropska komisija. Stavovi i vrijednosti izneseni u njemu isključiva su odgovornost autora/ica i ne predstavljaju nužno stavove i vrijednosti Evropske komisije.
Naslovna ilustracija: Nejra Turčinović.
The European Commission’s support for the production of this content does not constitute an endorsement of the contents, which reflect the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.
The post Apel na emocije: logička greška koja odvlači pažnju od činjenica appeared first on Nauka govori.
Koja je vaša reakcija?






