Od Jerusalima preko Carigrada stigla je u posjed krstaških vitezova Svetog Jovana Krstitelja koji su je tokom pohoda zaplijenili. Prvo je bila na Rodosu, a zatim od sredine 16. vijeka na Malti.
Pri bojazni od Napoleona, general Malteškog reda je ikonu predao ruskom caru Pavlu I Romanovu da je čuva u dvoru u Petrogradu.
U Rusiji je ikona dobila sadašnji izgled. Ram su joj uradili najčuveniji carski zlatari u vrijeme Pavla I.
Metalni okvir joj je zamijenjen zlatnim okvirom, ukrašenim dragim kamenjem.
Bordura je sastavljena od dvostrukog reda od 270 dijamanata, a u međuprostoru su trolisti od brilijanata i rubina, a od emajla su napravljeni kraci koji kad se sastave formiraju malteški krst.
Za vrijeme revolucije 1918. godine ikona Bogorodice Filermose biva iznešena u Kopenhagen.
A zatim je prenose u Berlin, pa u Beograd kao dar kralju Aleksandru Karađorđeviću.
Godine 1941. biva donešena u manastir Ostrog, da bi nakon državnog trezora dospjela 1978. godine u Narodni muzej gdje se i danas nalazi.
Ako se dobro zagledate u ikonu, primijetićete da nedostaju manji crveni safir i najveći plavi rubin. Nestali su dok su bili u podgoričkom depou pod neobjašnjivim okolnostima.
Zabranjeno je fotografisanje ikone Bogorodice Filermose, ali vi ovdje imate fotografiju ko zna koje po redu obrade.
Uživo zaista djeluje nevjerovatno. Svakako se mora naći na listi šta posjetiti u Cetinju.
Na obrazu joj samo možete vidjeti malo i jedino oštećenje.
Naime, 1571. godine se desio požar u crkvi Svetog Lorenca u kome je ikona čuvana. Cijela crkva je izgorjela, pa čak i zid na kome se ikona nalazila, ali samo je ona ostala sačuvana.
Na temeljima ove crkve je napravljena nova koja nosi naziv Sveta Marija od Pobjede.
Ikona Bogorodice Filermose zaštitnica je ostrva Rodos i Suverenog vojnog malteškog reda koji i danas u velikom broju dolaze u Umjetnički muzej u Cetinju da joj odaju počast.
Umjetničkom muzeju u Cetinju obiluje sa mnoštvom umjetničkih djela. Raspoređene su u pet zbirki: Zbirka umjetnosti jugoslovenskih naroda i narodnosti, Zbirka ikona, Zbirka crnogorske likovne umjetnosti, Spomen zbirka Milice Sarić – Vukmanović i Zbirka kopija fresaka.
Svakako spada u znamenitosti Cetinja u kojoj mogu uživati svi ljubitelji likovne umjetnosti.
6. Etnografski muzej u Cetinju
Da li ste znali da je crnogorska narodna nošnja proglašena najljepšom nošnjom u Evropi 1907. godine u Londonu? U pitanju je bila crnogorska svečana nošnja, odnosno svitna.
Kralj Nikola je u London poslao dvije djevojke i dva momka na takmičenje. Kažu da nisu samo nošnje osvajale poglede. Djevojke koje su predstavljale Crnu Goru su čak dobile i ponude za brak, ali su se ipak vratile u svoj rodni kraj.