Šta raditi na Lovćenu

Lovćen je sigurni smo jedna od najinteresantnijih destinacija za posjetiti u Crnoj Gori. Vraćali smo mu se više puta i svaki put otkrivali nove prekrasne lokacije, a nerijetko vođeni baš… The post Šta raditi na Lovćenu appeared first on Putovanja za pet.

Jul 3, 2025 - 11:18
 0  11
X
Šta raditi na Lovćenu

Lovćen je sigurni smo jedna od najinteresantnijih destinacija za posjetiti u Crnoj Gori. Vraćali smo mu se više puta i svaki put otkrivali nove prekrasne lokacije, a nerijetko vođeni baš lokalcima, onima koji ga najbolje poznaju. Pišemo i vama šta raditi na Lovćenu, od toga koje znamenitosti ne smijete propustiti, koje lagane planinarske staze za prekrasne poglede vam predlažemo, te gdje pronaći najbolja tradicionalna jela i gdje se smjestiti.

Planinarenje - šta raditi na Lovćenu

Ne znam da li ste znali da je planina Lovćen poznata i kao Crna planina. Tako su je prozvali moreplovci, jer kad bi je ugledali na ulazu u Boku Kotorsku, iz daleka im je izgledala crna i mračna.

U okviru planine Lovćen se nalazi i Nacionalni park Lovćen koji obuhvata središnji i najviši dio planine Lovćen sa površinom od 6220 ha.

Ulaz u NP Lovćen se naplaćuje. Ulaznica za odraslu osobu je 3€/danu.

Pa da krenemo sa pričom šta raditi na Lovćenu!

Planinarenje Lovćen

Njegoševa rodna kuća

Kada kažete Lovćen, sigurno je većini vas ta riječ asocijacija na Njegoša. Pa odakle drugo započeti priču šta raditi na Lovćenu nego od Njegoševe rodne kuće.

U srcu sela Njeguši se smjestila tradicionalna dugačka kamena kuća koja predstavlja rodnu kuću Njegoša.

Smatra se da je prvobitna kuća izgrađena još 1576. godine, ali se pouzdano zna da ju je dograđivao Petar I Petrović Njegoš i podijelio je na tri dijela, trojici braće od kojih je svaki imao zaseban ulaz. Bila su to braća Sava, Toma (Njegošev otac) i Stijepa.

Kuća se vremenom dograđivala, preuređivala i poslednje izmjene pretrpjela 1973. godine kada se otvara kao Muzej Njegoševa rodna kuća.

Njeguši Njegoševa rodna kuća

Zamislite kakvu istoriju ona priča kada su se u njoj rodili rodonačelnik dinastije Petrović (Njegoš) vladika Danilo, zatim vladike Sava i Vasilije, Petar I, kao i Petar II Petrović Njegoš, Njegošev naslednik knjaz Danilo, kao i otac kralja Nikole Petrovića – veliki vojvoda Mirko.

Sada je gornji sprat iz jednog prostora, ostali su samo dijelovi pregradnih zidova. 

Na ulazu rodoslov dinastije Petrović. Od čega drugog bi se moglo krenuti.

Kustos vas uvodi u život i značaj dinastije Petrović. Tu su Njegoševa djela, ognjište kao simbol okupljanja porodice, nacionalne nošnje, maketa Biljarde, Njegoša bista i potret, kao i potreti Petra I i knjaza Danila, prevodi Gorskog vijenca, Njegoševa djela…

Njegoševa rodna kuća - šta posjetiti na Lovćenu

A u prizemlju ostava. Mi smo se svi prvo uhvatili za žrvanj, spravu za mljevenje života. Još možete upoznati i burad za vodu, karlice za mlijeko, stalak za pršut, oruđe za rad na njivama…

Za obilazak vam ne treba puno vremena, ali je svakako značajno da je posjetite i da započnete upoznavanje sa Lovćenom.

Njeguši i njihova gastronomska čuda

Stigli smo u Njeguše, posjetili Njegoševu rodnu kuću, onda je vrijeme da upoznamo i selo Njeguši.

Da li ste znali da se porodica Njegoš preselila sa istoimene planine na planinu Lovćen i po njoj selo koje su naselili dobi ime – Njeguši. Samo nikome nije jasno zašto se „o“ pretvorilo u „i“.

Ako želite da se približite tradicionalnom načinu života i upoznate Crnu Goru u svom izvornom obliku i nepce obradujete domaćom tradicionalnom hranom, onda se svakako morate provozati selom Njeguši, isprobati tradicionalna jela u jednom od restorana, a mi vam vrlo rado preporučujemo i da se baš ovdje i smjestite. O tome ćemo na kraju naše priče.

Gdje jesti u Njegušima

Njeguši su vrlo malo selo, od svega 30-ak stanovnika, smješteno na 1000 mnv podno rezervata Lovćen. Čine ga upečatljivim nanizane kamene kućice, tradicionalni restorani i naravno što je u njemu rođena dinastija Petrović (Njegoš).

Mirno selo živi vrlo sporo i zaista pruža odmor i približavanje Crnoj Gori u njenom izvornom obliku.

Ono čime se Njeguši zaista mogu pohvaliti su najukusniji i najpoznatiji širom Crne Gore njeguški sir i pršut.

Njeguški pršut i sti - gdje jesti

Svaka kuća ga ima. Na sve strane su natpisi „domaći pršut, sir i med“. I morate se negdje zaustaviti i isprobati ih.

Njeguški pršut se siječe na vrlo tanke kriške i služi uz sir i masline obavezno, a mogu biti dodani i još neki domaći proizvodi.

Mi smo boravili u restoranu „Bastadur“ i nismo se pokajali. Bili smo oduševljeni i hranom i ambijentom i gostoljubivošću.

Isprobavanje njeguškog pršuta i sira je svakako obavezno na spisku „šta raditi na Lovćenu“.

Korisna informacija: ako dolazite iz pravca Cetinja u Njeguše, ne plaćate ulaz u NP Lovćen.

Mauzolej na Lovćenu

Neizostavna destinacija za posjetiti u Crnoj Gori je svakako mauzolej na Lovćenu, grobno mjesto heroja crnogorske istorije, vladike, vladara, mislioca i književnika, Petra II Petrovića Njegoša.

Ne znam da li ste znali, ali Njegošev mauzolej je najviši mauzolej na svijetu, ali i remek djelo Ivana Meštrovića.

Oduševiće vas mauzolej iz više razloga, prije svega zato što je vječna kuća vrlo značajnog velikana, svojom izgradnjom, ali i pogledom koji se sa njega pruža.

Mauzolej na Lovćenu - šta raditi na Lovćenu

Smjestio se mauzolej na Jezerskom vrhu, na 1657 mnv, jer baš tako je Njegoš želio. Sa njega se pruža pogled na njegove rodne Njeguši, a i nije htio da se sahrani na najvišem vrhu Lovćena – Štirovniku, jer je to mjesto ostavio nekome ko to bude više zaslužio od njega.

Njegoš je sebi za života izgradio malu kapelu, gdje je i sahranjen. Austrougarska ju je za vrijeme okupacije srušila, a Njegoševo tijelo je prenijeto u Cetinjski manastir.

Kapela se ponovo obnavlja za vrijeme kralja Aleksandra, pa opet ruši 1970. godine da bi se na njenom mjestu izgradio sadašnji mauzolej kao remek djelo Ivana Meštrovića.

Mauzolej na Lovćenu - šta posjetiti na Lovćenu

Narod se bunio, jer je Njegoš želio skromnu kapelu, a ne velelepnu građevinu, ali je ipak mauzolej izgrađen u današnjem obliku.

Do mauzoleja se može stići autom, dobrim krivudavim asfaltnim putem sa pregršt vidikovaca koji nude pogled od kog zastaje dah.

Vidikovci na Lovćenu - šta raditi na Lovćenu

A, za planinare je tu i planinarska staza iz sela Kuk. Dužina staze je oko 5 km, sa 300 m uspona i potrebno je oko 2 sata.

Kako god da stignete, opet vas sve čeka uspon od 461 stepenik do samog mauzoleja.

Mauzolej na Lovćenu - šta posjetiti na Lovćenu

Već ovdje pogled puca na sve strane da zadivljuje. Možda naiđete i za vrijeme magle. Sačekajte malo, možda se razdani, pa budete kao i mi sreće.

Ispred vas tunel, 135 m dug, ručno klesan. Sa strane izlazi za sve ljepše poglede.

I onda na Jezerskom vrhu veličanstveni mauzolej.

Na ulazu, kao vječna straža, karijatide koje predstavljaju žene u narodnoj nošnji. Isklesane su u kamenu od jednog komada i teške 7,5 t. Zaista zaslužuju divljenje.

Ulazite u pročelje mauzoleja i dočekuje vas figura Njegoša napravljena od granita, iz jednog komada, visoka 3,74 m i teška 28 t.

Mauzolej na Lovćenu - šta posjetiti u Crnoj Gori

Njegoš sa jednom rukom na srcu, kao žal za njegovom preranom smrću, sa drugom rukom na čelu, kao znak velikog mislioca, sa knjigom u stilu pjesnika i velikim orlom kao simbolom slobode i ponosa crnogorskog naroda.

A okolo blještavilo mozaika sastavljenog od pozlaćenih 220 000 pločica ukupne težine utrošenog zlata 18 kg.

Zadržaćete se, znam da hoćete, ali dođe vrijeme da se spustite u donju prostoriju gdje je sahranjen velikan i odate mu počast.

Njegošev grob - Mauzolej na Lovćenu

Nikako, ali nikako ne smijete propustiti ni odlazak na vidikovac.

Pogled prekriva veći dio Crne Gore… Bokokotorski i Tivatski zaliv, Cetinje, Podgoricu, Durmitor, Prokletije, Skadarsko jezero… pa sve do Albanije.

Po lijepom vremenu se sa njega vidi i Italija.

Mauzolej na Lovćenu je simbol Crne Gore i svakako mjesto koje se mora, ali jednostavno mora posjetiti. Koje god destinacije da preferirate, Mauzolej se mora naći naći na spisku “šta raditi na Lovćenu”. I vjerujte da nećete zažaliti.

Za cijene ulaznica se informišite na zvaničnom sajtu Narodnog muzeja Crne Gore.

Vrhovima Lovćena do impresije ljepotama Crne Gore

Neki od najatraktivnijih vrhova Lovćena: Treštenički vrh (1489 mnv), Babina glava (1474 mnv) i Koložunske grede kupiše nas za sva vremena i pružiše nam pogled koji se urezuje duboku u dušu.

Vrh Koložunske grede - šta raditi na Lovćenu

Svi stali u jednu stazu, svi stali u jednu šetnju, svi stali u jedan dan.

I ono što je još ohrabrujuće, staza je lagana, kružna, a nadasve prekrasna.

Vodi vas od Ivanovih korita prvo kroz bukovu šumu, po uređenim austrougarskim putevima od jednog do drugog vrha sa sve ljepšim pogledima na prekrasne predjele Crne Gore.

Planinarenje Lovćen - šta raditi na Lovćenu

Ukazuje vam se Skadarsko jezero, Cetinje pa čak i Podgorica, Mauzolej Petra Petrovića Njegoša, vrh Štirovnik, selo Dolovi, Budvanska rivijera, Tivatski zaliv, Durmitor…

Sjetite se vi sa ovih vrhova i legende kada je kralj od sultana samo tražio zemlju koja se sa Lovćena vidi. Sultan nije znao koliko pogled sa njega može teritorije da pokrije pa prihvati ponudu.

I zaista vam pogled obuhvata skoro cijelu Crnu Goru.

Koložunske grede - šta raditi na Lovćenu

Dan nam bez magle, bez padavina, vidite u nedogled, ali duva da malca i zanosi.

Da nije vjetra, mogao bi se i zalazak sunca dočekati i ne bi vam pogled dosadio. Kao da ste na vrhu svijeta.

Prekrasno, ali zaista prekrasno.

Vrh Babina glava - šta raditi na Lovćenu

Staza je u jednom smjeru do Koložunskih greda duga 6,5 km. Lagana je. Uspon je samo cca 400 mnv.

Možete napraviti i kružnu stazu, od Koložunskih greda, spustite se kroz selo Majstori do Ivanovih korita. Toplo vam preporučujemo ovakav završetak staze, uživajte u pogledu na Budvansku rivijeru što duže možete.

Vrh Koložunske grede - šta raditi na Lovćenu

Staza je slabo markirana, tako da ne krećite bez track-a ili vodiča koji poznaje kraj.

Ali, da vam je od srca preporučujemo, zaista preporučujemo.

Mi smo se istinski nauživali. Za ovakvu stazu, za ovakav pogled vrijedi preći put od 8h.

Planinarete stazama Lovćena i stavite ih na spisak „šta raditi na Lovćenu“.

Obećali smo sebi povratak i uspon na vrh Štirovnik, kažu da je vrijedan posjete.

Etno selo Sveti Georgije

Ako tražite smještaj na Lovćenu da se povučete u prirodu, ali da ste opet relativno na dohvat ruke, da imate komfor koji zahtijeva savremeni putnik, ali i da dotaknete crnogorska obilježja, onda se uputite u Etno selo Sveti Georgije.

Smjestilo se u selu Njeguši na Lovćenu

Znam, već vam se sviđa!

15 komfornih izdvojenih kamenih kućica smjestilo se tik do jezera.

Etno selo Sveti Georgije - gdje se smjestiti na Lovćenu

Ne očekujte ekskluzivno opremljene kućice, ali sasvim ugodne da boravak čine veoma prijatnim.

Tu su i guske i patke u jezeru da djeci daju razonodu…

…most i klupice za prekrasnu jutarnju kafu.

Zvijezda etno sela je svakako bazen. Šteta pa ne dođosmo u toku ljeta.

A djeca, oduševljena igralištem i pozornicom.

U restoran jurnu samo kada ih vruće priganice sa sirom ili eurokremom čekaju na stolu.

Za osoblje ne znam šta bih da vam kažem osim riječi hvale.

Priznajte da je Lovćen zaista zanimljiva destinacija i da nudi raznolik sadržaj za produžen vikend, a možete ga kombinovati i sa lokacijama iz drugih dijelova Crne Gore.

Sad kad znate šta raditi na Lovćenu, pročitajte koje znamenitosti krije Cetinje. Iznenadićete se!

A ako ste avanturista ili romantik uputite se na krstarenje Skadarskim jezerom.

The post Šta raditi na Lovćenu appeared first on Putovanja za pet.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow