Ostrvo Gospa od Škrpjela (zavjetno ostrvo prepuno ljepote i legendi)

Sa koje god strane da pristupate Bokokotorskom zalivu pogled će vam mamiti dva prekrasna neobična ostrva: Gospa od Škrpjela i ostrvo Svetog Đorđa. Jedno sa muzejom, crkvom i suvenirnicom karakteristično… The post Ostrvo Gospa od Škrpjela (zavjetno ostrvo prepuno ljepote i legendi) appeared first on Putovanja za pet.

Jul 3, 2025 - 11:18
 0  10
X
Ostrvo Gospa od Škrpjela (zavjetno ostrvo prepuno ljepote i legendi)

Sa koje god strane da pristupate Bokokotorskom zalivu pogled će vam mamiti dva prekrasna neobična ostrva: Gospa od Škrpjela i ostrvo Svetog Đorđa. Jedno sa muzejom, crkvom i suvenirnicom karakteristično po kamenoj površini i plavim krovovima, a drugo zeleno od čempresa sa crkvom Svetog Đorđa iz 17. vijeka.

Ostrvo Svetog Đorđa je zatvoreno za posjete, ali zato ostrvo Gospa od Škrpjela predstavlja jednu od „must see“ destinacija u Crnoj Gori.

Zanimljiva mjesta u Crnoj Gori - Gospa od Škrpjela

Vjerujte da se ne računa da ste boravili u Bokokotorskom zalivu ako niste posjetili ovo prekrasno ostrvo za koje se vežu mnoge legende, zanimljive priče, neobična tradicionalna dešavanja, zavjeti i facinantni zavjetni poklon. Riječ je o malenom ostrvu koje čuva najveću kolekciju zavjetnih slika u Evropi i najveću zbirku zavjetnih pločica na svijetu.

Pišemo vam baš sve: kako doći do ostrva, koga pouzdanog kontaktirati za vožnju brodom do ostrva Gospa od Škrpjela, koje su cijene dolaska i ulaska, na šta posebno trebate obratiti pažnju da ne biste nešto propustili, kako je nastalo ostrvo, koje se neobične legende vežu za njega, koje fascinantne eksponate kriju muzej i crkva i koje zanimljive priče se vežu za njih, šta treba da uradite da vam se želje ostvare i gdje se nalazi najbolje mjesto za mirbu.

Kako doći do ostrva Gospa od Škrpjela

Ako ste na ljetovanju u mjestima u okolini ostrva Gospa od Škrpjela svako mjesto sigurno organizuje izlete koji vas odvode baš do ostrva. Međutim, ukoliko želite kao mi da dođete do ostrva u vrijeme kada sezona nije u puno jeku, onda vam preporučujemo Perast bout tour Nađa. Vjerujte da ih od srca preporučujemo, vrlo su profesionalni i fleksibilni. Za broj slobodno pišite

Dolazak brodom do ostrva iz Perasta je koštao 5€. Ulaz na samo ostrvo je besplatan, ali se ulazak u crkvu i muzej naplaćuje i u vrijeme naše posjete je bio 3€. I obavezno, ali obavezno posjetite crkvu i muzej, vjerujte da obilazak ostrva bez njih nije uopšte potpun.

Obratite pažnju na radno vrijeme crkve i muzeja. Izvan sezone je do 16 h.

Kako je nastalo ostrvo

Kompletna bit ostrva, sve zanimljive legende, zavjetne molitve, tradicionalni događaji, impresivni eksponati, zavjetni pokloni, sve je vezano za sam nastanak ostrva.

Prema legendi su braća Mortešići, od kojih je jedan bio ozbiljno bolestan, 22. jula 1452. godine na kamenu naspram Perasta pronašli ikonu Presvete Bogorodice i odnijeli su je kući.

Nakon što je jedan od braće ozdravio moleći se nad ikonom zavjetovao se da će na ovom mjestu napraviti ostrvo i crkvu. Pridružili su mu se i ostali Peraštani u izgradnji rimokatoličkog hrama posvećenog Bogorodici.

Crkva na ostrvu Gospa od Škrpjela

Prema drugoj tradiciji smatra se da se ikona tri puta na neobjašnjiv način vraćala na svoju stijenu i da su to Peraštani shvatili da ona želi tu da ostane.

Punih 200 godina su Peraštani na ovom mjestu na dubini od 30 metara bacali kamenje i potapali stare jedrenjake koje su zaplijenili u borbi protiv Osmanlija. Kažu da je preko 150 jedrenjaka potopljeno da bi nastalo ostrvo od 2000 m².

Na ostrvu je prvobitno izgrađena crkva kao mala kapela, a zatim kao barokna rimokatolička crkva.

Posebno je zanimljivo da se u unutrašnjosti crkve na oltaru čuva originalna ikona Bogorodice koju su pronašla braća prije 6 vijekova. A iza oltara je i stijena na kojoj je ikona pronađena.

Zaimljive lokacije u Crnoj Gori

Prema legendi kažu da ako stavite ruku na kamen (stijenu) iza oltara i zamislite želju, sigurno se ostvaruje. Probajte, pa javite.

Kako je nastao naziv Gospa od Škrpjela – na arhaičnom bokeljškom škrpjel znači stijena, što znači da bi se moglo prevesti kao Gospa od kamena.

A znate li za tradicionalni događaj „fašinadu“. Naime, svake godine 22. jula stanovnici Perasta napune svoje barke kamenjem, obiđu ostrvo i bacaju kamenje. Na taj način održavaju svoje ostrvo. Poslije toga slijedi molitva krunice i slavlje mise.

U barkama budu muškarci različitih vjera. Sve je propraćeno sa pjesmom i folklorom, vrlo živo i protkano veseljem.

Jedne godine smo i sami bili posmatrači ovog zanimljivog događaja. Kao promatrači u okolnim čamcima mogu biti baš svi i muškarci i žene i djece, bez obzira na vjersku pripadnost.

Ako se u tom periodu zateknete u Bokokotorskom zalivu, budite učesnici „fašinade“, nećete se pokajati.

Gospa od Škrpjela kao zavjetno svetilište (posjeta muzeja i crkve)

Od samo njenog nastanka pa sve do današnjih dana, Gospa od Škrpjela je zavjetno svetilište.

U najtežim momentima pomorci se na moru mole i zavjetuju Gospi.

Ako se spasu od brodoloma ili dobiju bitku sa piratima, pomorci dolaze u svetilište, Gospu od Škrpjela i donose zavjetne poklone.

U muzeju i crkvi možete biti svjedoci najveće kolekcije zavjetnih slika u Evropi i najvećoj zbirci srebrnih zavjetnih pločica na svijetu.

Crkva ostrvo Gosap od Škrpjela

Crkva i muzej posjeduju preko 2000 srebrnih zavjetnih pločica. One se i danas donese, samo što najčešće nisu srebrne.

Najstarija je iz 1654. godine koju je darovao Peraštanin nakon pobjede nad mnogobrojnijom i snažnijom turskom vojskom.

Na zavjetnim pločicama su najčešće prikazani brod u oluji, brod u bitki ili dio tijela koji je bio bolestan.

Zavjetne pločice Gospa od Škrpjela

Pored zavjetnih pločica, u unutrašnjosti crkve će vas oduševiti 68 slika ulja na platnu, djela umjetnika Tripa Kokolja, jednog od najvećih barkonih slikara iz Perasta. Kažu da mu je bilo potrebno 10 godina da oslika crkvu.

Crkva je aktivna. U njoj se održavaju mise, vjenčanja, krštenja.

Na izlasku iz crkve, pri ulasku u muzej, iznad vrata, uočićete mnogo buketa cvijeta. Njih su ostavile mlade nakon vjenčanja u crkvi, jer tako nalaže tradicija.

U muzeju vas očekuje 65 zavjetnih slika koje su darovali kapetani i na njima su prikazana dešavanja moreplovaca u periodu od 17. do 20. vijeka.

Zavjetni pokloni Perast

Interesantno je da sve što se nalazi u muzeju predstavlja poklone. Takođe u njemu možete pronaći i arheološke iskopine iz perioda 3500 godina p.n.e., zatim iz ilirskog, rimskog, grčkog perioda i tradicionalno oružje iz 17. i 18. vijeka.

Muzej na ostrvu Gospa od Škrpjela

Najpoznatiji zavjetni poklon i svakako eksponat koji budi najviše pažnje kod posjetioca je goblen, umjetnički rad Peraštanke Jacinte Kunić.

Interesantno je prije svega što ga je poklonila žena pomorca, a ne sam pomorac. Prema legendi suprug je otišao na more 1803. godine, kada Peraštanka i započinje svoj goblen. Radi ga 25 godina, sve do 1828. godine.

Umjetničko djelo, goblen, je radila ubodom igle u platno „pinto pitura“ i to sa 650 uboda po jednom cm². Goblen je rađen po šemi, oltaru Gospe od Škrpjela, pod prirodnom svjetlošću i svijećom.

Kažu da je umjetnica radeći goblen i oslijepila.

Zavjetni goblen na ostrvu Gospa od Škrpjela

Posebnu pažnju obratite na kosu anđela. Rađen je od sopstvene kose umjetnice. Kako je vrijeme prolazilo, tako je i ona sijedila, tako da su i kose anđela od smeđe do sijede.

Ne zna se precizno da li se suprug vratio sa mora. Ali, pretpostavlja se da jeste iz više razloga.

Kao prvo, u pitanju je zavjetni dar, a on se poklanja samo kada su molitve uslišene.

Sa druge strane, goblen je rađen na specijalnoj vrsti japanske svile, koju je ukrašavala zlatnim i srebrnim nitima, te ukrašavala raznobojnom kineskom svilom. Navedeni materijali se nisu mogli pronaći u Perastu. Očigledno ih je suprug donosio sa svojih putovanja. Nadaćemo se da je ova verzija tačna, jer srećni krajevi su ipak ljepši.

Pomirbeni sto na ostrvu

Jedna od zanimljivosti na ostrvu je svakako i pomirbeni sto.

U 17. vijeku se u pomirbenoj dvorani, koja se nalazila naspram ulaza u crkvu, nalazio pomirbeni sto.

U pomirbenu kućicu je sveštenik dovodio zavađene porodice, nerijetko ih je zaključavao i ostavljao bez vode i hljeba sve dok se pomire.

I danas se uz crkvu nalazi pomirbeni sto.

Prepoznaćete ga po tome što ploču nose dva čovjeka na kičmi i leđima, a baš tako se najbolje može i predstaviti teret svađe.

Zanimljive priče iz Crne Gore

I jedina mana posjete ostrva Gospe od Škrpjela je što ona traje samo pola sata. Nekako nam prođe kao tren.

A ostrvo Gospa od Škrpjela je zaista prekrasno, mistično i uvijek imate potrebu da mu se vraćate.

Jeste li već posjetili ovo ostrvce?

A sa ostrva Gospa od Škrpjela obavezno posjetite zadivljujući Kotor – grad za sva godišnja doba.

The post Ostrvo Gospa od Škrpjela (zavjetno ostrvo prepuno ljepote i legendi) appeared first on Putovanja za pet.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow