Toyota razvija novu metodu reciklaže baterija
Toyota Chemical Engineering je razvila novu tehnologiju reciklaže visokonaponskih baterija. Ovim procesom je moguće smanjiti emisiju CO₂ tokom reciklaže i […] Чланак Toyota razvija novu metodu reciklaže baterija се појављује прво на Auto Republika.

Toyota Chemical Engineering je razvila novu tehnologiju reciklaže visokonaponskih baterija. Ovim procesom je moguće smanjiti emisiju CO₂ tokom reciklaže i povratiti veće količine sirovina, saopštila je Toyota u najnovijem izveštaju.
Sve veća upotreba elektrifikovanih vozila povećava potražnju za dragocenim sirovinama poput kobalta i litijuma. Kako su ti resursi ograničeni, reciklaža postaje sve važnija tema – ne samo zbog zaštite resursa, već i kao deo napora ka klimatskoj neutralnosti i uspostavljanju održive cirkularne ekonomije. U Evropi će proizvođači baterija od 2031. godine biti obavezni da koriste određeni procenat retkih metala dobijenih iz starih baterija.
Kod konvencionalnih metoda reciklaže, istrošene baterije se najpre spaljuju u posebnim postrojenjima, a zatim se iz njih izdvajaju i obrađuju pojedinačne sirovine. Međutim, tokom sagorevanja deo korisnih materijala se nepovratno gubi, a pritom nastaju i velike količine CO₂.
Da bi životni ciklus električnog automobila bio u potpunosti klimatski neutralan, sve emisije – od proizvodnje, preko upotrebe, pa do reciklaže – moraju biti uzete u obzir i postepeno smanjivane. Reciklaža baterija bez prethodnog sagorevanja bi mogla igrati ključnu ulogu u smanjenju emisija CO₂. Toyota je već sprovela obećavajuće testove u ovoj oblasti.
Toyota Chemical Engineering, ćerka-firma Toyote specijalizovana za industrijsku preradu otpada, još 2010. godine je razvila prvu tehnologiju reciklaže nikl-metal-hidridnih baterija (NiMH). Od tada se u postrojenju u Handa, u prefekturi Aiči u Japanu, sakupljaju i recikliraju baterije iz hibridnih vozila. Do sada se koristila standardna metoda sagorevanja, ali od jeseni 2023. kompanija istražuje novu tehnologiju.
Elektrolitna tečnost u baterijama, koja omogućava kretanje jona, lako je zapaljiva. Da bi se eliminisao rizik od požara tokom obrade, ova tečnost se prvo destiliše i ekstrahuje. Zatim se baterijske ćelije usitnjavaju, sortiraju i vraćaju u proizvodni proces. Povraćeni materijali uključuju velike komade aluminijuma ili gvožđa, kao i takozvanu crnu masu – prah koji sadrži različite metale. Ove sirovine se zatim šalju partnerskim kompanijama, gde se dalje prerađuju za proizvodnju novih baterija.
„Naravno, implementacija ovakvih novih procesa zahteva značajna investiciona sredstva“, kaže Jumi Otsuka, glavni direktor za održivost u Toyoti. „Ali ključno je posmatrati životni ciklus automobila u celini. Na primer, kod našeg mobilnog servisa Kinto, budući da sami upravljamo vozilima, lakše je obezbediti njihovu ponovnu upotrebu i reciklažu delova i materijala. Takođe, na ovaj način održavamo stalnu vezu sa našim korisnicima, što nam omogućava da im ponudimo dodatne usluge, poput nadogradnji i personalizacija. Zato šira cirkularna ekonomija ne samo da doprinosi smanjenju emisija CO₂, već otvara i nove poslovne mogućnost“.
AutoRepublika
(32)
Чланак Toyota razvija novu metodu reciklaže baterija се појављује прво на Auto Republika.
Koja je vaša reakcija?






