Ozempic i ostali: nuspojave, rizici i korist terapija

Slavne ličnosti više ne kriju da uzimaju Ozempic, Wegovy ili slične lijekove za smanjenje tjelesne težine. Jedna od zadnjih u nizu je i pjevačica Meghan Trainor. Ozempic i Wegovy od NovoNordisk su svakako najpoznatiji, a tu je i Mounjaro proizvođača Eli Lily. Postoji i Rybelsus koji također proizvod NovoNordisk, ali je, za razliku od Ozempica […] The post Ozempic i ostali: nuspojave, rizici i korist terapija appeared first on Nauka govori.

Apr 7, 2025 - 11:42
 0  8
Ozempic i ostali: nuspojave, rizici i korist terapija

Slavne ličnosti više ne kriju da uzimaju Ozempic, Wegovy ili slične lijekove za smanjenje tjelesne težine. Jedna od zadnjih u nizu je i pjevačica Meghan Trainor. Ozempic i Wegovy od NovoNordisk su svakako najpoznatiji, a tu je i Mounjaro proizvođača Eli Lily. Postoji i Rybelsus koji također proizvod NovoNordisk, ali je, za razliku od Ozempica i Wegovyja koji se injiciraju, Rybelsus u obliku tableta koje se piju. No ipak, Ozempic je postao sinonim za ovaj tip lijekova.

No, kao i svaki lijek, i Ozempic ima nuspojave, a sada imamo i nekoliko studija koje nam pokazuje o kakvim se sve nuspojavama radi.

Ozempic, Wegovy i Rybelsus sadrže semaglutid, supstancu koja oponaša hormon GLP-1 i tako pojačava lučenje insulina kada je nivo šećera glukoze u krvi visok, usporava pražnjenje želuca i smanjuje apetit. Na taj način pomaže u kontroli šećera kod dijabetesa tipa 2 i doprinosi gubitku tjelesne težine tj. mase.

Šta kažu studije: koristi i rizici

U studiji objavljenoj u januaru 2025 u Nature Medicine pod naslovom „Mapping the effectiveness and risks of GLP-1 receptor agonists“, istraživano je djelovanje Ozempica, odnosno rezultata terapije GLP-1RA (Glucagon-like peptide-1 ili Glucagon-like peptide-1 analozi)

Studija je obuhvatila američke veterane s dijabetesom tipa 2 – neki su uzimali Ozempic ili Wegovy, dok su drugi dobijali standardne lijekove – kako bi se uporedio uticaj ovih terapija na čak 175 drugih bolesti.

Pokazalo se da nove terapije za mršavljenje značajno poboljšavaju zdravlje srca, smanjujući rizik od srčanog udara, moždanog udara, zatajenja srca i visokog pritiska. Sve ovo su bolesti koje su inače povezane sa prekomjernom thjelesnom težinom i gojaznošću ili su pogoršane usljed toga.

Takođe su ove terapije povezane s manjim rizikom od zloupotrebe supstanci (uključujući alkohol, opioide i kanabis), a zabilježen je i pad slučajeva shizofrenije, suicidalnih misli i epileptičnih napada. Ovo se dijelom može objasniti i time što su ljudi prosto zadovoljniji sobom, ali i time što pokušavaju da dovedu život u red, da ne unose tzv. prazne kalorije kakav je alkohol.

Iako su lijekovi relativno novi i pacijenti su ih koristili u prosjeku 3,5 godine, studija je zabilježila i 12% manji rizik od Alzheimerove bolesti. Generalno demencija, pogotovo vaskularna demencija (što nije isto što i Alzheimerova bolest) povezane su sa gojaznošću i visokim pritiskom koji oštećuje krvne sudove u mozgu.

Takođe je bilo manje slučajeva raka jetre, bolova u mišićima, hronične bubrežne bolesti, bakterijskih infekcija i povišene temperature.

S druge strane, kod korisnika Ozempica i Wegovyja češće su se javljale tegobe sa probavnim sistemom: mučnina, bol u stomaku, upala želuca, divertikulitis (bolne izbočine na crijevima) i hemoroidi.

Podaci su takođe  pokazali da su nizak krvni pritisak (uključujući nesvjesticu), glavobolje, poremećaji sna, bubrežni kamenci, upale bubrega te različiti bolovi u kostima i zglobovima, uključujući artritis, postali češći.

Nuspojave i rizici vezani za probavni sistem

Moguće nuspojave korištenja GLP-iRA uključuju mučninu, dijareju, povraćanje, zatvor, bol u stomaku, glavobolju, umor, lošu probavu, žgaravicu, vrtoglavicu, nadutost stomaka, podrigivanje, hipoglikemiju (nizak nivo šećera u krvi) kod osoba s dijabetesom tipa 2, nadutost, gastroenteritis i gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB).

Terapija ovim lijekovima može uzrokovati gastroparezu i opstrukciju crijeva. Među osobama koje su koristile GLP-1 lijekove, kod 0,1% je dijagnostikovana gastropareza najmanje šest mjeseci nakon početka terapije, što predstavlja 52% povećan rizik od dijagnoze gastropareze tokom korištenja GLP-1 terapije. Gastropareza je poremećaj pri kojem se pražnjenje želuca usporava bez prisustva fizičke blokade. To znači da hrana ostaje u želucu duže nego što bi trebalo, jer mišići želuca ne funkcionišu pravilno.

Obično se Ozempic i slični lijekovi povezuju s pojavamo pankreatitisa i ova potencijalna nuspojava se istražuje. Meta-analiza iz 2019.nije pokazala značajno povećan rizik od akutnog pankreatitisa. Studija objavljena u JAMA 2023, je ipak pokazala određen rizik od pankreatitisa, kao i os gastropareze i opstrukcijske bolesti crijeva.

Ovo nije sve…

Važno je napomenuti kako je ovaj članak osvrt na svega tri studije, a da studija o GLP-1RA ima mnogo te da pacijenti i ljekari koji ih vode trebaju uvijek izvagati rizike napsram koristi, pogotovo što prekomjerna težina ima efekta na kardiovaskularni sistem ali i na mentalno zdravlje. Ovaj članak nikako nije ni preporuka ili „guranje” ovih lijekova, nije plaćen, ali nije ni odvraćanje pacijenata od njih.

Kao autorica teksta smatram da su ovi lijekovi dobri ako ne postoji drugi način regulisanje težine/mase, ali isto tako da preventiva poput zdrave prehrane i redovitog vježbanja ne smije biti zanemarena i da mlade osobe u razvoju i one osobe koje trebaju smršati svega par kilograme ne bi trebale koristiti ove terapije. Postoje osobe koje zbog svog stanja, godina, srčanih problema i problema sa zglobovima prosto ne mogu vježbati koliko bi trebalo za skidanje kilograma te je za njih najbolje rješenje upravo ova terapija. Da se razumijemo – svi mi se možemo udebljati usljed različitih životnih okolnosti, bolesti, poremećaja hormonalnog statusa, trudnoće i poroda te nije isključeno da će neki od nas potražiti i ovu terapiju te je bolje da je bolje razumijemo, način na koji djeluje i njene rizike i benefite.

Reference:

  1. Xie, Y., Choi, T. & Al-Aly, Z. Mapping the effectiveness and risks of GLP-1 receptor agonists. Nat Med 31, 951–962 (2025). https://doi.org/10.1038/s41591-024-03412-w

  2. Abd El Aziz M, Cahyadi O, Meier JJ, Schmidt WE, Nauck MA. Incretin-based glucose-lowering medications and the risk of acute pancreatitis and malignancies: a meta-analysis based on cardiovascular outcomes trials. Diabetes Obes Metab. 2020 Apr;22(4):699-704. doi: 10.1111/dom.13924. Epub 2019 Dec 11. PMID: 31750601.
  3. Sodhi M, Rezaeianzadeh R, Kezouh A, Etminan M. Risk of Gastrointestinal Adverse Events Associated With Glucagon-Like Peptide-1 Receptor Agonists for Weight Loss. JAMA. 2023 Nov 14;330(18):1795-1797. doi: 10.1001/jama.2023.19574. PMID: 37796527; PMCID: PMC10557026.

The post Ozempic i ostali: nuspojave, rizici i korist terapija appeared first on Nauka govori.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow