Osnovan Slovenački centar za cirkularnu ekonomiju

U glavnom gradu Slovenije zvanično je počeo da radi Slovenački centar za cirkularnu ekonomiju (SCKG), nova platforma koja će do maja 2029. pomagati preduzećima, lokalnim zajednicama i istraživačkim institucijama da pređu sa linearnog na cirkularni model poslovanja. Za pokretanje projekta Ministarstvo privrede obezbijedilo je tri miliona eura, čime je potvrđeno da je cirkularnost visoki državni prioritet, […] Članak Osnovan Slovenački centar za cirkularnu ekonomiju se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Apr 11, 2025 - 05:06
 0  9
Osnovan Slovenački centar za cirkularnu ekonomiju

U glavnom gradu Slovenije zvanično je počeo da radi Slovenački centar za cirkularnu ekonomiju (SCKG), nova platforma koja će do maja 2029. pomagati preduzećima, lokalnim zajednicama i istraživačkim institucijama da pređu sa linearnog na cirkularni model poslovanja. Za pokretanje projekta Ministarstvo privrede obezbijedilo je tri miliona eura, čime je potvrđeno da je cirkularnost visoki državni prioritet, kako se navodi na sajtu Vlade Slovenije.

Državni sekretar u Ministarstvu privrede, turizma i sporta na predstavljanju je naglasio da će centar „odigrati ključnu ulogu kako bi naša tranzicija ka cirkularnoj ekonomiji zaista uspjela”. Po njegovim riječima, povezivanje znanja, kompetencija i poslovnih modela u zatvorene materijalne tokove presudno je za očuvanje konkurentnosti kroz veću materijalnu i energetsku efikasnost.

Nosilac konzorcijuma je Privredna komora Slovenije (GZS), a uz nju učestvuju Obrtničko‑preduzetnička komora Slovenije (OZS), Institut građevinarstva Slovenije (ZAG), start‑up kompanije E‑Institut i Centar za ponovnu upotrebu (CPU) te tehnološko‑komunikacioni partneri Arctur i Consensus. Svaki partner pokriva specifično polje: GZS i OZS zastupaju kompanije, ZAG donosi istraživačku i tehnološku podršku građevinskom sektoru, E‑Institut i CPU rade na zatvaranju materijalnih petlji u lokalnim zajednicama, dok Arctur i Consensus razvijaju digitalna rješenja i komunikacijske kampanje.

Da mala i srednja preduzeća osjećaju prepreke potvrdio je i generalni direktor OZS‑a. Prema procjenama, manje od deset odsto slovenačkih MSP‑ova primjenilo je sveobuhvatne cirkularne modele. Nedostaju sredstva za prelazak na zelene tehnologije, ali još više znanja i vještina.

Pročitajte još:

Projekat SCKG podijeljen je na šest programskih linija: upravljanje projektom, uspostavljanje okruženja za podršku cirkularnoj ekonomiji, stručna i dubinska stručna podrška, umrežavanje stejkholdera i promocija cirkularnih praksi na nacionalnom i međunarodnom nivou. Direktorka sektora za životnu sredinu, klimu i energetiku u GZS‑u objasnila je da će centar kombinovati mrežu fizičkih agenata sa interaktivnom onlajn platformom. Istočni i zapadni dio zemlje dobiće po šest ulaznih tačaka sa salama za sastanke i učionicama, gdje će 15 agenata pomagati kompanijama i opštinama u zelenoj transformaciji. Virtuelna platforma nudiće bazu znanja, biblioteku, akademiju i alate za samoprocjenu „cirkularne zrelosti”, a korisnici će lako spajati ponuđače i tražioce cirkularnih rješenja.

Među ključnim indikatorima učinka su analiza stanja cirkularne ekonomije u Sloveniji, pokretanje onlajn baze znanja, baza podataka o infrastrukturi za testiranje rješenja, najmanje stotinu obuka kroz koje će proći osam stotina učesnika, sto pedeset individualnih konsultacija i mentorski rad sa petnaest kompanija kroz čitav „Client Journey” zelene transformacije.

Slovenija, kao visoko industrijalizovana zemlja sa značajnim udjelom energetski intenzivnih djelatnosti, vidi u cirkularnoj ekonomiji put ka održivoj, resursno efikasnoj i klimatski otpornijoj budućnosti.

Energetski portal

Članak Osnovan Slovenački centar za cirkularnu ekonomiju se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow