Dugoročna isplativost OIE u sjenci visokih početnih troškova

Odluka o prelasku na obnovljive izvore energije, kao alternativu fosilnim gorivima, često se dovodi u pitanje zbog zabrinutosti o njenoj finansijskoj isplativosti, pri čemu na to najviše utiču visoki početni troškovi. Ipak, novo istraživanje koje je objavio EMBER pokazuje da takva ulaganja, uprkos početnim troškovima, donose značajnu ekonomsku korist smanjenjem zavisnosti od uvoznih fosilnih goriva, […] Članak Dugoročna isplativost OIE u sjenci visokih početnih troškova se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Apr 27, 2025 - 05:52
 0  10
Dugoročna isplativost OIE u sjenci visokih početnih troškova

Odluka o prelasku na obnovljive izvore energije, kao alternativu fosilnim gorivima, često se dovodi u pitanje zbog zabrinutosti o njenoj finansijskoj isplativosti, pri čemu na to najviše utiču visoki početni troškovi. Ipak, novo istraživanje koje je objavio EMBER pokazuje da takva ulaganja, uprkos početnim troškovima, donose značajnu ekonomsku korist smanjenjem zavisnosti od uvoznih fosilnih goriva, stabilizacijom cijena energije i stvaranjem energetske nezavisnosti. Preciznije, dugoročna isplativost obnovljivih izvora nadmašuje kratkoročne troškove.

Dejv Džouns, direktor Globalnog programa za uvid, ovo je objasnio kroz jednostavan primjer, ističući da su fosilna goriva kao iznajmljivanje kuće, dok su obnovljivi izvori poput posjedovanja sopstvenog doma, jer se sa fosilnim gorivima stalno plaćaju troškovi, dok sa obnovljivim izvorima dugoročno ne postoji takav trošak.

Gotovo 75 odsto svjetske populacije živi u zemljama koje su zavisne od uvoza fosilnih goriva. Kao primjer se navodi Japan, koji se oslanja sa velikim udjelom na uvoz ovih goriva kako bi zadovoljio 87 odsto svoje ukupne potražnje za energijom. Za njima po visini uvoza za svoje potrebe idu Koreja sa 81 odsto, Turska sa 69 odsto i Njemačka sa 67 odsto.

Pročitajte još:

Zašto je uvoz obnovljivih izvora dugoročno isplativiji?

U istraživanju se navodi da trošak uvoza solarnih panela može da se isplati za samo godinu dana, u poređenju sa troškom uvoza gasa za sagorevanje u elektrani. Naime, uvoz jednog gigavata solarnih panela košta 100 miliona dolara, a njime može da se generiše 1,5 TWh električne energije godišnje, što je isto kao i uvoz gasa za istu količinu energije. Međutim, solarni paneli se kupuju samo jednom, dok je uvoz gasa stalni trošak. Iako postoje dodatni troškovi za instalaciju solarnih panela, koji mogu iznositi oko 0,50 dolara po vatu, solarni paneli su i dalje dugoročno isplativiji.

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

U izvještaju se navodi da svijet već proizvodi dovoljno solarne i vjetro energije koja, ako bi se koristila u električnim vozilima, mogla da zamijeni globalnu potrošnju benzina.

U 2024. godini, globalna potrošnja benzina (energija potrebna za pokretanje svih vozila na benzin) iznosila je 14.042 TWh. Međutim, motori sa unutrašnjim sagorevanjem, koji se koriste u benzinskim vozilima, iskorišćavaju samo 24 odsto te energije, dok ostatak ide u gubitak, uglavnom u obliku toplote. To znači da samo mali dio energije iz benzina zapravo doprinosi kretanju vozila.

S druge strane, u istoj godini, proizvodnja energije iz solara i vjetra bila je 4.625 TWh. Električna vozila su mnogo efikasnija od benzinskih, jer mogu da iskoriste čak 84 odsto energije koja im je dostupna. To znači da većina energije koja dolazi iz solara i vjetra može da bude iskorišćena za pokretanje električnih vozila.

Iako obnovljivi izvori energije još uvijek nisu potpuno zamijenili fosilna goriva, podaci koji pokazuju njihovu dugoročnu isplativost mogu podstaći dalja ulaganja. OIE imaju potencijal da, uz dodatna ulaganja i razvoj, postanu ključna alternativa fosilnim gorivima.

Energetski portal

Članak Dugoročna isplativost OIE u sjenci visokih početnih troškova se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow