Debitovala nova generacija Jeepa Compassa
Kompaktni Compass je 2006. godine postao prvi krosover u modelskoj paleti američkog Jeepa. Taj automobil velikih, da ne kažemo buljavih […] Чланак Debitovala nova generacija Jeepa Compassa се појављује прво на Auto Republika.

Kompaktni Compass je 2006. godine postao prvi krosover u modelskoj paleti američkog Jeepa. Taj automobil velikih, da ne kažemo buljavih očiju je bio zasnovan na platformi GS, koju je razvio koncern Daimler-Chrysler zajedno sa kompanijom Mitsubishi. Krosover Jeep Compass druge generacije iz 2016. godine je nastao već u eri korporacije FCA i prešao je na platformu Fiat Small Wide 4×4. Pa, sada je debitovao Compass treće generacije, a njegovo usmerenje je ponovo promenilo pravac.
Novajlija je sada zasnovana na arhitekturi po imenu STLA Medium a koja je nastala kao plod rada zaposlenih u koncernu Stellantisu. Platforma vuče korene od francuske arhitekture EMP2.
Novajlija je izveden u modernom stilu američke marke, poseduje ugaonu karoseriju s mnoštvom ivica i s prepoznatljivim karakteristikama kao što su „pravougaoni“ lukovi točkova. Prednji deo je ukrašen prepoznatljivim panelom sa sedam segmenata (sa pozadinskim osvetljenjem), iako se prava rešetka hladnjaka nalazi niže u braniku.
Na izbor kupcima je ponuđeno šest boja karoserije. Važno je da se novi Jeep Compass pokazao primetno većim od prethodnika. Dužina mu je porasla sa 4,40 na 4,55 m, širina se ugojila s 1,82 na 1,90 m, dok je automobil i u visinu porastao. Bio je 1,63 a sada je na 1,67 m „nadmorske visine“. Međuosovinsko rastojanje je 2,80 m u odnosu na 2,64 m koliko je krasilo odlazeći model.
Celokupna školjka je okružena dodacima koji su masivni i koji su izvedeni od nefarbane plastike. Ideja podrazumeva naglašavanje pripadnosti krosovera prekookeanskom brendu. Compass poseduje dobru terensku geometriju za jedan SUV, a tu su čak i verzije sa pogonom na prednje točkove koje nude pristupni ugao od 20 stepeni, ugao nagiba je 15 stepeni i odlazni ugao od 26 stepeni.
Deklarisani klirens, ondnosno najniža tačka podvozja od tla je udaljena 200 milimetara. Novitet je u stanju da pregazi ne tako plitak potok (onaj gde dubina vode ne prevazilazi 470 mm). Verzije sa pogonom na sva četiri točka poseduju drugačiji komplet karoserijskih dodataka s poboljšanom geometrijom. Zahvaljujući istim je pristupni ugao na nivou od 27 stepeni, ugao nagiba je 16 stepeni, a ugao odlaska je 31 stepen. Maksimalni prečnik felni za sve verzije je na nivou od 20 inča.
Kreator unutrašnjosti novog krosovera se takođe u potpunosti oslanja na terenske motive, jednostavne oblike, velike i ugaone detalje. Ispred vozača, ispod „nadstrešnice“, nalazi se desetoinčni instrumentacion displej. U sredini prednje ploče sa praktičnom policom nalazi se ekran multimedijalnog sistema od 16 inča.
Ispod njega je locirana tabla za kontrolu rada klime koja je osetljiva na dodir i dolazi sa centralnim rotirajućim tasterom. Elektronika podržava bežična ažuriranja, a ugrađen je i autopilot drugog nivoa. Na centralnom tunelu se nalazi okrugla kontrolna podloška za menjač i jarko crvena ručica menjača režima vožnje Selec-Terrain.
Među opcijama su deklarisani matrični farovi, sedišta sa ventilacijom i grejanjem, panoramski krov, parking senzori i kamere za uvid u ono što se nalazi u neposrednom okruženju vozila. Zbog povećanih dimenzija, razmak između redova sedišta je povećan za 55 mm, a zapremina prtljažnika je povećana sa 505 na 550 litara. Zadnji deo zadnje sofe se preklapa u odnosu 40/20/40.
Upotreba platforme STLA Medium je u rodbinske veze dovela Compass i Peugeot 3008, Opel Grandland i Citroen C5 Aircross. Do sada je predstavljena samo evropska verzija Compassa, tako da je set modifikacija odgovarajući. Osnovna hibridna verzija (145 KS) opremljena je turbobenzinskim trocilindrašem s indeksom 1.2 PureTech i s 48-voltnim elektromotorom ugrađenim u šestostepenu robotizovanu transmisiju s dve spojnice.
Plug-in hibrid je zasnovan na 1,6-litarskom turbobenzinskom četvorocilindrašu (150 KS), dok elektromotor u sedmostepenom preselektivnom i robotizovanom menjaču razvija 125 KS. Maksimalna snaga pogonskog sklopa je 195 KS. Oba hibrida poseduju samo pogon na prednje točkove.
Električni Jeep Compass e je dostupan u tri modifikacije. Osnovni model poseduje jedan elektromotor (213 KS) na prednjoj osovini i bateriju od 73,7 kWh, što krosoveru omogućava da prevali 508 kilometara po WLTP ciklusu. Srednja verzija pruža snažniji motor (231 KS) i veću bateriju (96,3 kWh), što je dovoljno za 650 km dometa.
Na vrhu ponude je jedina modifikacija sa pogonom na sve točkove i s dva elektromotora ukupne vatrene moći od 375 KS. Ovaj Compass 4xe nudi nominalni domet od 600 km. Ugrađeni ispravljač za sve električne modifikacije nudi mogućnost punjenja tempom od 22 kW, a punjenje s terminala DC podržava snagu do 160 kW.
Obim prodaje Jeepa na Starom kontinentu je tokom prošle godine porastao za 10% (na 132 hiljade automobila), sa 80% transakcija koje se tiču plasmana SUV-a Avengera. Nije iznenađujuće što koncern Stellantis polaže još veću nadu u novi Jeep Compass, jer će nastupiti u popularnom krosoverskom segmentu C, a koji trenutno čini četvrtinu celokupnog evropskog tržišta automobila.
Proizvodnja primeraka za evropsko tržište će se odvijati u Italiji (Compass je tamo registrovan još 2019. godine), prvi automobili će do kupaca stići u četvrtom tromesečju ove godine. Međutim, sada se mogu naručiti po ceni od 41 hiljadu evra. Kasnije će se pojaviti američka verzija Compassa, čija će proizvodnja biti organizovana u Kanadi. I očekuje se da će imati drugačiji raspon modifikacija, u kojima će biti više opcija sa sistemom prenosa snage na točkove obe osovine.
(177)
Чланак Debitovala nova generacija Jeepa Compassa се појављује прво на Auto Republika.
Koja je vaša reakcija?






