Birokratija u Nemačkoj košta privredu 61 milijardu evra godišnje
Mala i srednja preduzeća u Njemačkoj troše godišnje 61 milijardu evra samo na birokratiju The post Birokratija u Nemačkoj košta privredu 61 milijardu evra godišnje appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.

BERLIN – Mala i srednja preduzeća u Njemačkoj troše godišnje 61 milijardu evra samo na birokratiju, koja je u razumnom obimu neophodna za uredno funkcionisanje privrede, saopštila je njemačka razvojna banka KfW.
U objavljenom istraživanju, piše da zaposleni u oko 3,8 miliona takvih preduzeća u Njemačkoj u prosjeku potroše sedam odsto radnog vremena na birokratske postupke. To su, kako je izračunato, u prosjeku oko 32 radna sata mjesečno po preduzeću, odnosno ukupno 1,5 milijardi radnih sati godišnje, prenosi Beta.
Reprezentativno istraživanje, koje KfW redovno sprovodi još od 2002. godine, obuhvatilo je 10.000 malih i srednjih preduzeća iz svih privrednih grana i svih veličina. Prema podacima zavoda za statistiku, ukupna prosečna cijena radnog sata iznosila je u Njemačkoj 2023. godine 41.30 evra.
Mjereno prema toj vrijednosti, preduzeća su prošle godine za državne birokratske obaveze izdvojila 61 milijardu evra, što odgovara oko 3,9 odsto svih godišnjih kadrovskih izdataka malih i srednjih preduzeća.
U to nisu uključene obaveze koje se ne mogu izraziti kao radno vreme, a to su dugoročno planiranje ili postupci dobijanja dozvola, problemi sa pristupom organima uprave ili sporna tumačenja određenih pravila.
Konkretno, u anketi su kao neke od birokratskih obaveza navedene obaveze dokumentovanja i sastavljanja informacija, ispunjavanje formulara, na primjer za porez i za socijalno osiguranje, kao i vreme potrebno da bi preduzeća ispunila zakonske odredbe i pravila, na primjer u oblasti zaštite podataka, radnih prava, ekologije ili minimalnih tehničkih standarda. Kao najveće izazove ispitanici su naveli obaveze sa porezima, obavezu čuvanja i sastavljanja dokumentacije i računovodstvene obaveze.
„Posebno ta psihološka cijena u komunikaciji sa birokratijom kod mnogih preduzetnika igra glavnu ulogu. Jedno je jasno – iz perspektive malih i srednjih preduzeća je faktor birokratija ubjedljivo najveći rizik za konkurentnost i za Njemačku kao proizvodnu lokaciju“, ocijenio je stručnjak KfW-a Mihael Švarc.
Istraživanje je pokazalo da najveće birokratske troškove imaju samozaposleni. Oni u proseku koriste 8,7 odsto svog radnog vremena za obavljanje birokratskih obaveza, a sa porastom broja zaposlenih u preduzećima to utrošeno vrijeme se smanjuje. Švarc ističe da je birokratija neophodna, ali da napori koje zahtijeva ne treba da postanu veći od te koristi.
„Pojam birokratija ima jako negativnu konotaciju. Pri tome je birokratija jedan od temelja našeg ekonomskog sistema. Standardizovani i formalizovani postupci su preduslov za djelovanje u skladu sa pravilima, za vladavinu prava i poštenu tržišnu utakmicu. Međutim, sa porastom birokratije raste opasnost da izdaci nadmaše korist. Zato je smanjivanje birokratije trenutno iz vizure MSP-a najbitnija tema ekonomske politike“, rekao je Švarc. Biznis.rs
The post Birokratija u Nemačkoj košta privredu 61 milijardu evra godišnje appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.
Koja je vaša reakcija?






