Amanda Nguyen: vrisak aktivizma za žene u nauci
Nakon što je prošao val zgađenosti nad misijom Blue Origin u kojoj su posadu činile uglavnom bogate žene te kako je ovo pop neoliberalni feminizam, te kako je Katy Perry malo više bila opržena komentarima nego Lauren Sanchez, sada je vrijeme da se okrenemo istinskoj heroini ovog događaja, onoj koja je u cijeloj priči ostala […] The post Amanda Nguyen: vrisak aktivizma za žene u nauci appeared first on Nauka govori.

Nakon što je prošao val zgađenosti nad misijom Blue Origin u kojoj su posadu činile uglavnom bogate žene te kako je ovo pop neoliberalni feminizam, te kako je Katy Perry malo više bila opržena komentarima nego Lauren Sanchez, sada je vrijeme da se okrenemo istinskoj heroini ovog događaja, onoj koja je u cijeloj priči ostala najmanje vidljiva: Amandi Nguyen, bioastronautičarki i aktivistici. Ona i inženjerka Aisha Bowe su zapravo jedine naučnice na Blue Origin izletu. Nguyen je prva žena vijetnamskog porijekla u svemiru.
Amanda Nguyen je pametna mlada naučnica i zapravo jedina iz STEM oblasti i koja nije krejzi rič (vidi pod Crazy rich Asians) na ovoj jedanaestominutnoj misiji. I oduvijek je željela biti astronautkinja – ili raditi za CIA. I studirala je vrijedno na Harvardu. Sve dok se nije dogodila tragedija.
Sa svojih svega 22 godine, Amanda Nguyen je bila silovana na kampusu univerziteta, na jednom od onih bratinskih partija. Realno, bila je dijete. I apsolutno da utvrdimo, nije bitno da li je pila i šta je obukla.
Finansijsko i administrativno maltretiranje žrtvi silovanja
Prema Guardianu, dok je u bolovima i groznici, sa modricama, dezorijentirana, ležala u studenskom domu zdravlja, medicinska sestra ju je upitala da li će podnijeti tužbu. Da li Nguyen želi da se prikupe dokazi, da se uradi ginekološki pregled za žrtve silovanja (rape kit), da li se osjeća sposobnom da prođe kroz dodatne invazivne postupke? I ako želi, da li bi to bilo urađeno pod njenim imenom (kako bi to moglo uticati na njenu budućnost u NASA-i ili CIA-i?) ili bi više voljela tzv. “Jane Doe rape kit”, anonimni kit?
Anonimni set za žrtve silovanja bi se čuvao u slučaju da jednog dana odluči podnijeti prijavu policiji – rok za krivično gonjenje za silovanje u saveznoj državi Massachusetts iznosi 15 godina. Nguyen je odabrala ovu opciju, nakon čega su joj urađene brojne analize – krvna slika, mikrobiološki testovi, hemijske analize, test na trudnoću – i dato joj je mnogo tableta (oko 30, uključujući antibiotike te lijekove za prevenciju hepatitisa B i HIV-a).
Na kraju je otpuštena iz bolnice sa računom od 4.863,79 dolara – i 65 papira: recepti i nuspojave lijekova, obrasci za potpisivanje, letci, ljekarsko pismo za produženje rokova na fakultetu i poslu.
Niko nije rekao…
Nguyen se odlučila da ne podnese tužbu odmah nakon napada, jer je procijenila da nema ni vremena ni resursa da se uključi u sudski proces koji bi mogao trajati godinama. Policijski službenici su je obavijestili da zakon savezne države Massachusetts predviđa rok od 15 godina za krivično gonjenje silovanja. Na osnovu toga, Nguyen je odlučila da će podići tužbu kasnije – kada bude spremna.
Volonterka iz centra za krizne situacije vezane za seksualno nasilje obavijestila je Nguyen da bi sudski proces u prosjeku mogao trajati dvije do tri godine, a da je stopa osuđujućih presuda svega 1%. Drugim riječima, imala bi 99% šanse da pravda ne bude zadovoljena. Postavilo se pitanje: da li je spremna da na neodređeno vrijeme zaustavi svoj život – prijave za poslove, studije, sve svoje planove i ambicije – zbog nečega što gotovo sigurno neće rezultirati presudom?
Ova statistika ju je dodatno obeshrabrila i razotkrila surovu realnost sistema: iako preživjele formalno imaju prava, praksa pokazuje da do pravde rijetko dolazi. To je bio još jedan pokazatelj da sistem više opterećuje nego podržava one koji prežive seksualno nasilje.
Kasnije, u svojoj sobi, među papirima koje je dobila, naišla je na poraznu i besmislenu informaciju: svi kompleti za žrtve silovanja će biti uništeni nakon šest mjeseci, ukoliko se na vrijeme ne podnese zahtjev za produženje čuvanja. Dodatni problem bio je to što joj niko nije dao zvanične upute kako da taj zahtjev podnese.
The post Amanda Nguyen: vrisak aktivizma za žene u nauci appeared first on Nauka govori.
Koja je vaša reakcija?






