Prvi tragovi života izvan Zemlje? Teleskop James Webb otkriva moguće biosignale
Astronomi su uz pomoć teleskopa James Webb možda napravili veliki iskorak u potrazi za vanzemaljskim životom — u atmosferi jedne udaljene planete pronađeni su gasovi koji se na Zemlji stvaraju isključivo biološkim putem. Mogući tragovi života na planeti K2-18 b Naučnici su pomoću svemirskog teleskopa James Webb detektovali hemijske tragove gasova u atmosferi egzoplanete K2-18 […] The post Prvi tragovi života izvan Zemlje? Teleskop James Webb otkriva moguće biosignale appeared first on Nauka govori.

Astronomi su uz pomoć teleskopa James Webb možda napravili veliki iskorak u potrazi za vanzemaljskim životom — u atmosferi jedne udaljene planete pronađeni su gasovi koji se na Zemlji stvaraju isključivo biološkim putem.
Mogući tragovi života na planeti K2-18 b
Naučnici su pomoću svemirskog teleskopa James Webb detektovali hemijske tragove gasova u atmosferi egzoplanete K2-18 b, koji se na Zemlji proizvode isključivo djelovanjem živih organizama — naročito mikroorganizama poput morskih algi.
Otkriveni gasovi su dimetil-sulfid (DMS) i dimetil-disulfid (DMDS). Njihovo prisustvo može značiti da je ova planeta domaćin mikrobiološkom životu. Ipak, istraživači naglašavaju da ne najavljuju otkriće života, već mogućeg biosignala — indikatora biološke aktivnosti.
„Transformacijski trenutak“ u astrobiologiji
„Ovo je prelomni trenutak u potrazi za životom izvan Sunčevog sistema. Pokazali smo da je moguće detektovati biosignale na potencijalno nastanjivim planetama postojećim tehnologijama. Ušli smo u eru posmatračke astrobiologije“, izjavio je astrofizičar Nikku Madhusudhan sa Univerziteta u Cambridgeu, koji je predvodio istraživanje.
Šta znamo o planeti K2-18 b?
K2-18 b je udaljena oko 124 svjetlosne godine od Zemlje i nalazi se u sazviježđu Lava. Ima masu 8,6 puta veću od Zemljine i prečnik 2,6 puta veći. Orbitira unutar tzv. „nastanjive zone“ — udaljenosti od zvijezde na kojoj može postojati tekuća voda.
Planeta je dio klase tzv. „sub-Neptuna”, a naučnici je svrstavaju u potencijalne „hycean” svjetove — planete prekrivene okeanima i okružene atmosferom bogatom vodonikom, koje bi mogle podržavati mikrobiološki život.
Šta je do sada otkriveno?
James Webb je ranije otkrio prisustvo metana i ugljen-dioksida u atmosferi ove planete, što je bio prvi dokaz postojanja ugljeničnih molekula na nekoj planeti u nastanjivoj zoni. Sada su pronađeni i DMS i/ili DMDS — u količinama koje se, prema trenutnim saznanjima, ne mogu objasniti bez biološke aktivnosti.
Gasovi su detektovani u koncentracijama većim od 10 dijelova na milion, što je hiljadama puta više nego u Zemljinoj atmosferi. Šansa da je riječ o statističkoj grešci iznosi svega 0,3%.
Ipak — oprez!
Uprkos uzbuđenju, naučnici pozivaju na oprez. Potrebno je ponoviti mjerenja i isključiti mogućnost da ovakvi gasovi nastanu i bez života — putem dosad nepoznatih hemijskih procesa.
„Prvo moramo ponoviti mjerenja još dva do tri puta kako bismo potvrdili signal i podigli nivo pouzdanosti na gotovo jednu u milion. Drugo, potrebne su dodatne teorijske i eksperimentalne studije da ispitamo može li postojati nebiološki način za stvaranje ovih gasova“, rekao je Madhusudhan.
Kako se dolazi do ovih podataka?
James Webb koristi tzv. tranzitnu metodu — analizira svjetlost zvijezde dok planeta prolazi ispred nje, a dio te svjetlosti prolazi kroz atmosferu planete. To omogućava naučnicima da otkriju koji se gasovi tamo nalaze.
Veliko „ako“ i još veće pitanje
Ovo otkriće otvara mogućnost da nismo sami u svemiru, ali odgovori tek slijede.
„Ovo je veliko ‘ako’ u pitanju da li je riječ o životu. Nije u interesu nikoga da prerano tvrdi da smo otkrili život“, zaključio je Madhusudhan.
The post Prvi tragovi života izvan Zemlje? Teleskop James Webb otkriva moguće biosignale appeared first on Nauka govori.
Koja je vaša reakcija?






