U Srbiji u drugom krugu aukcija za kapacitete iz OIE više od 40 prijava investitora
Novi krug aukcija za dodjelu tržišnih premija proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora u Srbiji, uspješno je završen. Rok za prijavu u fazi kvalifikacija istekao je 5. februara 2025. a kako smo pisali, definisani su minimalni kapaciteti i kvote u okviru aukcija. Za solarne elektrane, minimalni kapacitet predviđen za učešće u aukciji bio je 0,5 […] Članak U Srbiji u drugom krugu aukcija za kapacitete iz OIE više od 40 prijava investitora se pojavljuje prvo na Energetski Portal.


Novi krug aukcija za dodjelu tržišnih premija proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora u Srbiji, uspješno je završen. Rok za prijavu u fazi kvalifikacija istekao je 5. februara 2025. a kako smo pisali, definisani su minimalni kapaciteti i kvote u okviru aukcija. Za solarne elektrane, minimalni kapacitet predviđen za učešće u aukciji bio je 0,5 MW, dok je ukupna kvota iznosila 124,8 MW. Kada je riječ o vjetroelektranama, minimalni kapacitet bio je 3 MW, a kvota predviđena za ovaj izvor energije dostigla je 300 MW.
Rade Mrdak, savjetnik ministarke rudarstva i energetike za obnovljive izvore energije, takođe je obavijestio javnost da je završen drugi krug aukcija za dodjelu tržišnih premija za solarne i vjetroelektrane, ukupnog kapaciteta 424,8 MW. Kako je rekao za RTS, aukcije su privukle veliko interesovanje, što se vidi po dostavljenim ponudama od strane domaćih i međunarodnih investitora.
Prema njegovim riječima, interes je bio izuzetno visok, čak sa tri puta većom ponuđenom snagom od dostupnih kvota.
Pročitajte još:
- Nastavak modernizacije reverzibilne hidroelektrane „Bajina Bašta”
- Evropska industrija vjetroturbina suočava se sa nepravednom konkurencijom iz Kine
- Proljeće donosi obnovu jedne od najstarijih hidroelektrana u Srbiji
Nakon prikupljanja ponuda, slijedi detaljan pregled dokumentacije i imenovanje projekata koji će ući u uži izbor, a proces u cijelosti će biti potpomognut naprednim softverskim rješenjima. Mrdak je istakao da se prilikom rangiranja uzimaju u obzir ne samo cijene ponuda već i spremnost investitora da svoje kapacitete stave na raspolaganje srpskom tržištu.
Cilj je podsticati proizvodnju povoljne električne energije koja ostaje unutar zemlje, kako je objasnio i naglasio savjetnik.
Posebno je zanimljiva veća zainteresovanost za izgradnju solarnih elektrana, 33 prijave u ovom krugu, u poređenju sa devet iz prethodnog. Broj prijava za vjetroelektrane ostao je isti kao i prošle godine, sa sedam prijava.
Mrdak je naglasio da se, uz državne podsticaje, i domaći i strani investitori aktivno uključuju u izgradnju novih kapaciteta iz obnovljivih izvora. Prema najnovijim informacijama, Srbija trenutno ima 11 vjetroelektrana kapaciteta 608 MW i 179 solarnih elektrana kapaciteta 182 MW.
„Ako tu dodamo i prozjumere onda imamo više od 4.000 malih solarnih elektrana. Kada su u pitanju rezultati prvih aukcija, na mreži imamo 115 MW dok u naredne dvije godine očekujemo još 600 MW”, rekao je savjetnik ministarke.
Odgovarajući na pitanje o mogućnosti Srbije da do kraja decenije ostvari cilj od 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora, Mrdak je optimističan, i naglašava da imamo dobre šanse.
Energetski portal
Članak U Srbiji u drugom krugu aukcija za kapacitete iz OIE više od 40 prijava investitora se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






