Svemirska misija otkriva koliko šuma zaista imamo i šta to znači za klimu
Evropska svemirska agencija (ESA) lansirala je satelit BIOMASS, koji će narednih godina prvi put u istoriji precizno mjeriti količinu biomase u svjetskim šumama. Ova informacija je ključna za razumijevanje klimatskih promjena – jer šume ne samo da skladište ogromne količine ugljen-dioksida, već ga i oslobađaju kada se uništavaju, bilo kroz sječu ili požare. BIOMASS je […] Članak Svemirska misija otkriva koliko šuma zaista imamo i šta to znači za klimu se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Evropska svemirska agencija (ESA) lansirala je satelit BIOMASS, koji će narednih godina prvi put u istoriji precizno mjeriti količinu biomase u svjetskim šumama. Ova informacija je ključna za razumijevanje klimatskih promjena – jer šume ne samo da skladište ogromne količine ugljen-dioksida, već ga i oslobađaju kada se uništavaju, bilo kroz sječu ili požare.
BIOMASS je dio Copernicus programa, najveće evropske inicijative za praćenje Zemlje iz svemira. Ono što ovu misiju čini posebno zanimljivom za regiju jeste činjenica da je njen naučni vođa dr. Klaus Šipal, bivši student i istraživač sa Tehničkog univerziteta u Beču (TU Wien), institucije koja već godinama sarađuje s ESA-om na obradi i analizi satelitskih podataka.
Za razliku od dosadašnjih metoda koje se oslanjaju na obične slike iz svemira, BIOMASS koristi specijalni radar koji može “vidjeti” ispod krošnji drveća i tako analizirati pravu količinu biomase – stabla, grane i sve što se ne vidi golim okom.
Pročitajte još:
- Zakon protiv prirode? Bugarska mijenja pravila za šumske puteve i sječe
- Ministarstvo privrede KS: Proljeće donosi rizik od šumskih požara
- Međunarodni dan šuma: Globalni izazovi i upravljanje šumama u RS
Princip je sličan kao kod CT skenera u medicini: slanjem radarskih impulsa iz više uglova dobijaju se trodimenzionalne slike šumske strukture.
Ovi podaci će biti od ogromnog značaja za naučnike koji istražuju klimatske promjene, suše, degradaciju zemljišta i šumske požare. Istraživači sa TU Wien već koriste napredne metode za procjenu vlažnosti tla i promjena vegetacije, a sada će im novi radarski uvidi dodatno proširiti mogućnosti.
Za zemlje s bogatim šumskim resursima ovakva tehnologija može značiti novi nivo razumijevanja i zaštite životne sredine, ali i bolju pripremu za klimatske izazove koji nas očekuju.
Izvor: Grad Beč
Članak Svemirska misija otkriva koliko šuma zaista imamo i šta to znači za klimu se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






