Stara stabla postaju prijetnja u Banjaluci
Da bismo sačuvali ili bar usporili propadanje stabala u gradu, nadležni bi trebalo da povedu mnogo više računa o njihovom zdravstvenom stanju, što iziskuje i određene aktivnosti. Istakao je ovo za “Glas Srpske” profesor na katedri za integralnu zaštitu šumskih ekosistema Šumarskog fakulteta u Banjaluci Zoran Stanivuković, komentarišući pad stabla koji se dogodio u nedjelju […] The post Stara stabla postaju prijetnja u Banjaluci appeared first on Banjaluka uživo.

Da bismo sačuvali ili bar usporili propadanje stabala u gradu, nadležni bi trebalo da povedu mnogo više računa o njihovom zdravstvenom stanju, što iziskuje i određene aktivnosti.
Istakao je ovo za “Glas Srpske” profesor na katedri za integralnu zaštitu šumskih ekosistema Šumarskog fakulteta u Banjaluci Zoran Stanivuković, komentarišući pad stabla koji se dogodio u nedjelju u ulici Kralja Petra Prvog Karađorđevića. On je još ranije upozoravao na to da se najviše starih stabala nalazi baš u ovoj ulici, koja je, kako je kazao, glavna i prva u gradu, gdje su stabla sađena još prije više od 100 godina.
– Neophodno je uraditi studiju zdravstvenog stanja stabala u parkovima i alejama, jer, zaista, predstavljaju veliki rizik za prolaznike. Svi se sjete zdravstvenog stanja stabla kada se nešto desi te odgovornost prebacuju jedni na druge, ali niko ništa konkretno ne preduzima – rekao je Stanivuković.
Dodao je da generalno zdravstveno stanje drvoreda na području grada nije sjajno, što se, prema njegovim riječima, može i vidjeti golim okom.
– U velikoj mjeri se radi o starim drvoredima. Neka stabla su starija i od 100 godina, što za pojedine vrste nije mnogo, ali ako u toku života tom drveću bude promijenjena okolina, kao što se kod nas dešava urbanizacijom, onda i njihovo zdravstveno stanje postaje jako narušeno – kazao je Stanivuković.
Poručio je da skraćivanje životnog vijeka drveća sa sobom nosi određene posljedice, tako što stabla postaju lomljiva, lako se izvaljuju i na taj način ugrožavaju prolaznike i objekte te da su drvoredi najosjetljivija i najugroženija kategorija javnog zelenila.
S druge strane iz Odjeljenja za komunalne poslove saopštili su da kroz redovne aktivnosti na očuvanju, unapređenju i održavanju zelenih površina sprovode procjenu zdravstvenog stanja stabala na području grada, tim više što je većina drvoreda sačinjena od starih i u većoj mjeri dotrajalih stabala.
– S obzirom na to da dotrajala stabla mogu predstavljati potencijalnu opasnost po građane i imovinu postoji opravdanost uklanjanja određenog broja, naročito onih koje karakterišu trulež, sušenje krošnji i loša statika, a za svako uklonjeno stablo planirana je kompenzaciona sadnja – navedeno je iz ovog odjeljenja.
Naime iz Odjeljenje za komunalne poslove navode da su u martu 2025. godine pokrenuli postupak javne nabavke za “usluge utvrđivanja zdravstvenog stanja stabala i sanitarne rezidbe”.
– U okviru ove nabavke bi će izvršena procjena najkritičnijih drvorednih pravaca i zona povećanog kretanja stanovništva da bi bila obezbijeđena bezbjednost učesnika u saobraćaju i prolaznika, ali i očuvana urbana stabla koja su i dalje u dobrom stanju – naveli su oni i dodali da bezbjednost građana i očuvanje zdrave urbane životne sredine ostaju prioriteti u svim njihovim aktivnostima.
Podsjećamo, slučaj pada drveta u nedjelju, nažalost, nije jedini. U proteklih nekoliko godina u Banjaluci se nerijetko dešavalo da stablo obori jak vjetar, snijeg ili da se sruši zbog starosti. Tako su početkom godine, u samo nekoliko dana razmaka, pala dva stabla u Kozarskoj ulici, a prilikom pada oštećeno je jedno vozilo.
Pod teretom snijega krajem prošle godine palo je drvo na prolaznika u banjalučkom naselju Obilićevo, kao i na autobus u naselju Srpske toplice kod Nule. U 2024. godini takođe je zabilježeno još nekoliko slučajeva rušenja stabala i to u ulicama Jovana Dučića i Talijanskog bataljona Mateoti, dok se godinu dana prije to dogodilo u ulici Josifa Pančića.
The post Stara stabla postaju prijetnja u Banjaluci appeared first on Banjaluka uživo.
Koja je vaša reakcija?






