Šta su plug-in solarni sistemi koji osvajaju tržište Evrope
Solarni paneli u domaćinstvima postaju ključni element energetske tranzicije. U ovom kontekstu, plug-in solarne elektrane, mogle bi značajno da ubrzaju širenje solarnih tehnologija, zahvaljujući svojoj pristupačnosti i jednostavnoj instalaciji. Riječ je o malim solarnim panelima, sa jednim ili dva modula, koji se lako povezuju sa standardnom kućnom utičnicom i mogu da se postave na terasu, […] Članak Šta su plug-in solarni sistemi koji osvajaju tržište Evrope se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Solarni paneli u domaćinstvima postaju ključni element energetske tranzicije. U ovom kontekstu, plug-in solarne elektrane, mogle bi značajno da ubrzaju širenje solarnih tehnologija, zahvaljujući svojoj pristupačnosti i jednostavnoj instalaciji.
Riječ je o malim solarnim panelima, sa jednim ili dva modula, koji se lako povezuju sa standardnom kućnom utičnicom i mogu da se postave na terasu, krov, baštu pa čak i fasadu. Korisnici mogu da proizvedenu energiju koriste za napajanje osnovnih uređaja u domaćinstvu kao što su frižideri, internet ruteri ili televizori, dok višak energije može da se vrati nazad u mrežu.
Posebno su pogodni za ljude koji žive u stambenim zgradama i nemaju mogućnost da postave solarne panele na krov. Plug-in sistemi nemaju visoki DC napon, zbog čega su sigurniji za upotrebu.
SolarPowerEurope je nedavno objavio izvještaj u kojem analizira rast, mogućnosti, izazove i regulatorni okvir za brzo rastući segment plug-in solarnih sistema u Evropi. Ovi sistemi postaju sve popularniji širom kontinenta, jer omogućavaju domaćinstvima da smanje svoje energetske troškove i doprinesu održivoj energetskoj tranziciji. U nekim evropskim tržištima, plug-in solarni sistemi mogu da pokriju čak do 25 odsto godišnjih potreba za električnom energijom.
Pročitajte još:
- Nova japanska tehnologija solarnih panela daje 1.000 puta veću snagu
- Udruženje SolarPower Europe pokrenulo inicijativu za jačanje evropske solarne industrije
- Inovacija iz Španije – kućno postrojenje za skladištenje energije
Njemačka prednjači u ovom segmentu, sa više od 780.000 registrovanih plug-in solarnih sistema do kraja 2024. godine. Kako se brojni sistemi još uvijek ne registruju, procjenjuje se da ih u Njemačkoj može biti čak četiri miliona.
Evropska unija, ali i nacionalne vlade, prepoznaju sve više mogućnosti koje mogu da donesu ovi solarni sistemi. Primjera radi, očekuje se da će u aprilu 2025. godine, Belgija legalizovati plug-in sisteme. Njemačka je napravila i korak dalje, pojednostavljujući registraciju sistema plug-in solara za mrežu.
Međutim, još uvijek postoji izazov kada je u pitanju razvoj jasnih regulatornih okvira i standarda za ove proizvode. Za obezbjeđivanje sigurnosti, kompatibilnosti sa mrežom i povjerenja potrošača, neophodno je da se donesu jasne smjernice za instalaciju i upotrebu plug-in solarnih sistema. Njemački regulator VDE već radi na razvoju prvih specifičnih standarda za plug-in sisteme, koji se očekuju do kraja 2025. godine.
Energetski portal
Članak Šta su plug-in solarni sistemi koji osvajaju tržište Evrope se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






