Plogging – rekreacijom do zdravlja i čistije prirode

Briga o zdravlju zauzima važno mjesto u svakodnevnom životu, počev od izbora hrane koju unosimo, pa do kvaliteta sna i vremena koje posvećujemo fizičkim aktivnostima. Šetnja, džogiranje ili trčanje nisu samo način da ojačamo tijelo i um, već i prilika da se povežemo s prirodom. Međutim, da bi ove aktivnosti zaista bile korisne, potrebno je […] Članak Plogging – rekreacijom do zdravlja i čistije prirode se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Mar 16, 2025 - 08:02
 0  6
Plogging – rekreacijom do zdravlja i čistije prirode

Briga o zdravlju zauzima važno mjesto u svakodnevnom životu, počev od izbora hrane koju unosimo, pa do kvaliteta sna i vremena koje posvećujemo fizičkim aktivnostima. Šetnja, džogiranje ili trčanje nisu samo način da ojačamo tijelo i um, već i prilika da se povežemo s prirodom. Međutim, da bi ove aktivnosti zaista bile korisne, potrebno je da okruženje u kojem provodimo vrijeme bude zdravo i čisto.

Srbija obiluje prirodnim bogatstvima i ljepotama koje pozivaju na istraživanje i aktivno uživanje. Ipak, koliko zaista cijenimo ono što nam je dato, pokazuje činjenica da priroda sve češće trpi posljedice ljudske nebrige – od zagađenog vazduha do gomila otpada koje narušavaju njenu izvornu ljepotu.

Poštovanje prirode najčvršće se gradi kada se utka u srce još od djetinjstva. Srećni su oni koje su roditelji od malih nogu učili ljubavi prema prirodi i „outdoor” aktivnostima i upravo takvo djetinjstvo pamti Miloš Stanojević. Kroz odrastanje, postalo mu je sve teže da prolazi kroz prelepe predele naše zemlje a da ne primijeti otpad koji je narušio njihovu ljepotu. Iz želje da ne zažmuri na taj problem proizašla je motivacija koja ga je usmjerila putem da danas postane šampion u ploggingu – aktivnosti koja kombinuje trčanje ili šetnju sa prikupljanjem smeća, sa ciljem da se tokom fizičke aktivnosti očisti životna sredina.

Početkom 2021. godine, Miloš je odlučio da registruje „@trail_cleaner” Instagram profil kako bi podijelio svoje aktivnosti, skrenuo pažnju na problem koji nas okružuje i podigao svijest o potrebi da sami adekvatno odlažemo otpad i usvojimo vrijednost da nije sramota pokupiti ga za drugima.

– U pitanju je kombinacija kućnog vaspitanja, bunta i revolta na tragove ljudskog nemara i ljudske gluposti, kao i potreba da se podigne svijest da je DO TEBE, da je do nas. Otud i slogan #oćuštamiteško – objašnjava naš sagovornik.

U FOKUSU:

Plogging Srbija

U našoj zemlji plogging poprima odlike pionirskog pokreta, a popularnost stiče posljednjih godina zahvaljujući aktivnostima koje sprovodi Plogging Srbija, kao sportsko udruženje. U okviru svojih aktivnosti, ovo udruženje organizuje akcije čišćenja na raznim lokacijama, uključujući prirodne i gradske sredine. Takođe, organizuje događaje u okviru sportskih manifestacija, trka i škola, kroz edukativne i promotivne akcije. Veoma značajno jeste i učešće na trkama Saveza za rekreaciju i fitnes Srbije, koji tokom godine organizuje osam trka širom Srbije.

Miloš građanima na interesantan način približava značaj plogginga i kroz svoju autorsku emisiju „Eko manija(k)”. Gledaoci imaju priliku da vide na kojim mjestima sve organizuju akcije, kako one izgledaju, ali i da uvide da sakupljanje otpada može da bude zabavno, tokom vožnje kajakom, biciklom ili tokom penjanja na stene, ronjenja i sličnih aktivnosti.

Foto: Stefano Jeantet

Plogging Srbija okuplja sve veći broj entuzijasta i volontera, uključujući profesionalne sportiste i ekološke aktiviste, koji redovno učestvuju u različitim akcijama čišćenja i edukativnim programima. Mjesta na kojima su organizovane neke od akcija a koja Miloš ističe jesu Vršački breg, kao najčišći lokalitet koji su posljednjih godina više puta obilazili i čistili u sklopu Challenge Race lige Saveza za rekreaciju i fitnes Srbije. Tu su i akcije na Rtnju, Fruškoj gori (Tour de Fruška trka), Goliji, Avali, u kanjonu Uvca, ali i na rekama poput Save i Dunava, tokom kojih je uklonjeno na stotine kilograma otpada.

– Srebrno jezero bih posebno istakao, s obzirom na to da je lokalna samouprava podržala inicijativu, kojoj su se pridružili učenici okolnih škola. Takav tip volonterizma i podrške daje najveće rezultate i ključni je aspekt našeg angažovanja jer na mladima je da se sa nama bore za sopstveno bolje sutra – navodi Miloš.

Prikupljeni otpad sortira se prema kategorijama, poput plastike, stakla, metala, papira i bio-otpada, što olakšava reciklažu. Nakon sortiranja, predaje se ovlašćenim kompanijama ili lokalnim komunalnim preduzećima, sa kojima se obično dogovori o proceduri uklanjanja sakupljenog otpada. Govoreći o zbrinjavanju otpada u Srbiji generalno, Miloš ističe da su neke veće opštine u Srbiji bolje organizovane, ali da u manjim sredinama i dalje postoje izazovi u zbrinjavanju, reciklaži i sakupljanju. Iako postoje inicijative za unapređenje sistema upravljanja otpadom, važno je da građani budu aktivni i sami doprinesu adekvatnom sortiranju i odlaganju.

Priredila: Katarina Vuinac

Tekst u cjelosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE

Članak Plogging – rekreacijom do zdravlja i čistije prirode se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow