Srbija je u svjetskom vrhu u udjelu uglja u proizvodnji struje
Po novim godišnjim podacima koje je objavio Istraživački centar Ember, Srbija je tokom 2024. godine proizvela 62,9 odsto svoje električne energije iz uglja. U udjelu uglja u proizvodnji električne energije, Srbija je u samom svjetskom vrhu – uzimajući podatke iz prethodne dvije godine, veći udio uglja imaju samo Bocvana, Mongolija, Južnoafrička republika i Indija, piše […] Članak Srbija je u svjetskom vrhu u udjelu uglja u proizvodnji struje se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Po novim godišnjim podacima koje je objavio Istraživački centar Ember, Srbija je tokom 2024. godine proizvela 62,9 odsto svoje električne energije iz uglja.
U udjelu uglja u proizvodnji električne energije, Srbija je u samom svjetskom vrhu – uzimajući podatke iz prethodne dvije godine, veći udio uglja imaju samo Bocvana, Mongolija, Južnoafrička republika i Indija, piše Klima101.
Udio uglja u proizvodnji električne energije

*podaci za Bocvanu i Indoneziju odnose se na 2023. godinu
Većinu preostale električne energije Srbija proizvodi iz hidroelektrana, dok su udjeli gasa kao energenta i vjetra daleko manji, a solarna energija jedva je primjetna sa 0,1 odsto udjela.
Po podacima koje nudi Ember, proizvodnja električne energije je u Srbiji tokom 2024. izgledala ovako (sa još oko 0,2 odsto struje proizvedene iz bioenergije i drugih fosilnih izvora).
Ova slika energetskog miksa u Srbiji je relativno stabilna – već decenijama. Sagorijevanje uglja izvor je oko dvije trećine naše proizvedene struje, zbog čega se Srbija nalazi u vrhu Evrope i po emisiji gasova staklene bašte po jedinici struje.
Pročitajte još:
- Upotreba uglja najniža u posljednih 20 godina
- Amerika jača industriju uglja želeći energetsku dominaciju
- Kraj ere uglja u Finskoj – zeleni dim iz posljednje elektrane (VIDEO)
U posljednjih 20 godina u Srbiji, udio uglja u proizvodnji struje oscilira između 60 odsto i 73 odsto. Mada je sadašnji godišnji prosjek nešto manji nego što je bio prije 20 godina, Srbija ozbiljno kaska za zemljama u regionu koje su uveliko pokrenule proces tranzicije i napuštanja uglja, kao što su Rumunija, Grčka ili Sjeverna Makedonija.
Ipak, Srbija pravi prve veće korake u energetskoj tranziciji, pa pretpostavljamo da slika neće izgledati isto ovako u godinama koje dolaze.
Na posljednjoj aukciji, Ministarstvo rudarstva i energetike dodijelilo je 645 MW novih kapaciteta vjetra i solara, dok je plan da se kroz aukcije na ovaj način do kraja 2026. dodijeli ukupno 1300 MW ovih izvora.
U pitanju su sklopljeni ugovori sa garantovanim cijenama za investitore – to su za sada najizvjesniji projekti izgradnje novih kapaciteta u zemlji. Istovremeno, po aktuelnim planovima, Srbija do 2030. godine treba da ima 3,5 GW kapaciteta vjetra i solara, što je višestruko više od naših trenutnih kapaciteta.
Ukoliko se ovi planovi ostvare, i Srbija bi konačno mogla da se priključi rastućoj grupi zemalja koje su uveliko zagazile u dug proces energetske tranzicije i napuštanja uglja.
Svaki korak u smanjenju naše zavisnosti od uglja je važan, ne samo zbog smanjenja naših emisija gasova staklene bašte, već i zbog činjenice da je ugalj dominantan zagađivač našeg vazduha, naših voda i zemljišta.
Izvor: Klima101
Članak Srbija je u svjetskom vrhu u udjelu uglja u proizvodnji struje se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






