Skoplje u znaku zelene energije i obrazovanja

Regionalni sastanak pod nazivom „Energetska tranzicija i razvoj ljudskog kapitala: Akcioni plan podrške obrazovanju i obukama u sektoru obnovljivih izvora energije” održan je 3. i 4. jula 2025. godine u Skoplju, Sjeverna Makedonija. Na skupu su učestvovali predstavnici sektora stručnog obrazovanja i obuka (VET), energetike, ministarstava obrazovanja, agencija za kvalifikacije, privrednih komora i poslovnog sektora […] Članak Skoplje u znaku zelene energije i obrazovanja se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Jul 9, 2025 - 18:04
 0  10
X
Skoplje u znaku zelene energije i obrazovanja

Regionalni sastanak pod nazivom „Energetska tranzicija i razvoj ljudskog kapitala: Akcioni plan podrške obrazovanju i obukama u sektoru obnovljivih izvora energije” održan je 3. i 4. jula 2025. godine u Skoplju, Sjeverna Makedonija.

Na skupu su učestvovali predstavnici sektora stručnog obrazovanja i obuka (VET), energetike, ministarstava obrazovanja, agencija za kvalifikacije, privrednih komora i poslovnog sektora iz šest ekonomija Zapadnog Balkana. Glavni cilj sastanka bio je razmatranje i usvajanje regionalnog Akcionog plana za obrazovanje i obuke u oblasti obnovljivih izvora energije, uz definisanje konkretnih aktivnosti koje obrazovni sektor treba da preduzme u podršci energetskoj tranziciji.

Tokom skupa, istaknuti eksperti iz energetskog sektora podijelili su svoja viđenja izazova zelene tranzicije iz različitih perspektiva.

Foto: RESET

Dr inž. Aleksandru Murešan, generalni direktor kompanije Renergia i predavač na Tehničkom univerzitetu u Klužu-Napoki (Rumunija), osvrnuo se na obrazovanje kao na “tajno oružje” Evropskog zelenog dogovora. Govoreći iz perspektive bivšeg EUSEW ambasadora mladih za energiju, istakao je da svaki evro uložen u zelenu tranziciju mora biti praćen odgovarajućom investicijom u obrazovanje i razvoj kapaciteta – na svim nivoima društva.

Ukazao je na to da uspješna, inkluzivna i pravedna tranzicija zahteva ne samo kvalifikovanu radnu snagu, već i široku društvenu podršku i promjenu ponašanja u pravcu održivog korišćenja resursa. Obrazovanje, naglasio je, ostaje najefikasnija i najodrživija strategija za suočavanje sa kompleksnim izazovima energetske tranzicije.

Viktor Dimitrievski, predstavnik kompanije EVN Makedonija, govorio je iz ugla operatora distributivnog sistema o porastu potrebe za kvalifikovanom radnom snagom usled ubrzanog razvoja sektora OIE. U protekle dvije godine, kapaciteti OIE u Sjevernoj Makedoniji su udvostručeni, što je dodatno povećalo zahteve za obukom i zapošljavanjem. Dimitrievski je predstavio strategije optimizacije procesa zapošljavanja u EVN-u, kao i iskustva sa programima dualnog obrazovanja koji povezuju srednjoškolce i kompanije kroz praktičnu obuku.

Pročitajte još:

Aleksandar Macura, eksterni ekspert, predstavio je nacrt Regionalnog akcionog plana za obrazovanje i obuke u sektoru OIE, izrađen na osnovu analiza obaveza zemalja Zapadnog Balkana, trenutnog stanja u obrazovnom sistemu i rezultata istraživanja sprovedenog među nastavnicima o njihovim potrebama u domenu održivog razvoja.

Nakon prezentacije, uslijedila je interaktivna radionica sa učesnicima, tokom koje su razrađene konkretne mjere i aktivnosti. Finalna verzija Akcionog plana biće izrađena nakon konsolidacije komentara i sugestija prikupljenih tokom sastanka.

Ilgin Varneke, savjetnica u GIZ-u, predstavila je Regionalno klimatsko partnerstvo između Zapadnog Balkana i Njemačke, koje ima za cilj da podrži region u usklađivanju sa Pariskim sporazumom, Evropskim zelenim dogovorom i Zelenom agendom za Zapadni Balkan. Prema njenim riječima, Njemačka se obavezala da će do 2030. godine obezbijediti do milijardu eura bespovratnih sredstava i razvojnih kredita, uz dodatnih 500 miliona eura promotivnih kredita za energetski sektor zemalja WB6.

Ova podrška obuhvata projekte iz oblasti solarne energije, održivog transporta, tehničke pomoći i reforme u sektoru obrazovanja i klimatske politike. Ključni fokus biće upravo na razvoju vještina i znanja kao temelju uspješne energetske tranzicije.

Foto: RESET

Sastanak je zaključila Tina Šarić, direktorka Sekretarijata ERI SEE, istakavši da energetska tranzicija već stvara – i nastaviće da stvara – ogroman pritisak na obrazovni i privredni sistem. Obrazovni sektor mora istovremeno reagovati brzo na aktuelne potrebe i strateški planirati dugoročno – 10, 15, pa i 20 godina unaprijed – kako bi se društvo pripremilo za izazove koji dolaze. Nastavnici imaju ključnu ulogu u tom procesu, ne samo kao prenosioci stručnih znanja iz oblasti OIE, već i kao promoteri održivosti i ekološke svijesti. Regionalni Akcioni plan ima zadatak da identifikuje te potrebe i predloži održive korake ka njihovom ostvarivanju.

Na kraju, gospođa Šarić je podvukla važnost regionalne saradnje, jer iako se suočavamo sa specifičnim izazovima, zajedno dijelimo jednu planetu – sa istim odgovornostima i pravima da brinemo o njenoj budućnosti.

Događaj su zajednički organizovali Inicijativa za reformu obrazovanja Jugoistočne Evrope – ERI SEE i Njemačko društvo za međunarodnu saradnju – GIZ, u okviru projekta RESET – Usluge obnovljivih izvora energije u obrazovanju i obukama. Projekat RESET ERI SEE sprovodi se kao dio šireg regionalnog programa koji vodi GIZ pod nazivom Zelena agenda: dekarbonizacija elektroenergetskog sektora u regionu Zapadnog Balkana, a koji je finansiran od strane njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj – BMZ.

Nevena Đukić

Članak Skoplje u znaku zelene energije i obrazovanja se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow