Skladišta električne energije mogu doprinijeti stabilnosti energetskog sistema u regionu
Drugog dana Balkan Solar Summita, koji se održava u Banja Luci, nezaobilazna tema bila je i Integracija obnovljive energije u elektroenergetski sistem s rješenjima za skladištenje – Energy Storage System. Pitanja kako će izgledati budućnost elektroenergetskog sistema, treba li ulagati u mreže kako bi se povećali kapaciteti za integraciju obnovljivih izvora energije, i(ili) uvoditi nove […] Članak Skladišta električne energije mogu doprinijeti stabilnosti energetskog sistema u regionu se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Drugog dana Balkan Solar Summita, koji se održava u Banja Luci, nezaobilazna tema bila je i Integracija obnovljive energije u elektroenergetski sistem s rješenjima za skladištenje – Energy Storage System.
Pitanja kako će izgledati budućnost elektroenergetskog sistema, treba li ulagati u mreže kako bi se povećali kapaciteti za integraciju obnovljivih izvora energije, i(ili) uvoditi nove tehnologije koje će mreže učiniti fleksibilnijim, te dio energije skladištiti, bila su u fokusu učesnika ovog panela.
Miloš Kostić, direktor kompanije MT-KOMEX, istakao je da je region daleko iza Evrope po kapacitetima vjetroelektrana, solarnih elektrana i drugih varijabilnih izvora energije, te naglasio kako ćemo, nakon izgradnje neophodnih kapaciteta, morati raditi i na skladišnim rješenjima.
„Skladištenje energije u vidu baterijskog sistema najjednostavniji je izbor, koji se vrlo lako i brzo može montirati na željenoj lokaciji. Trenutno je to najprihvatljiviji sistem na tržištu. Svjedoci smo da tokom ljeta postoji višak električne energije u čitavoj Evropi, što utiče i na nas u regionu. Naše elektroprivrede i trgovci električnom energijom radije će kupiti energiju na nekom drugom tržištu, nego onu iz solarne elektrane na našem području“, objasnio je Miloš Kostić.
Dodao je da je njegova kompanija učesnik prvih aukcija u Republici Srbiji, gdje su dobili fiksnu cijenu od 89,7, koja se svake godine niveliše s koeficijentom inflacije, te je govorio o načinima skladištenja energije na većim projektima kompanije.
Pročitajte još:
„Presudan je odabir baterija i pratećeg battery management sistema koji kontroliše postrojenje, način plaćanja, te prepoznavanje kvara na ćelijskom nivou, a kvar može rezultirati požarom unutar samog postrojenja“, objasnio je on
Ivan Mrljajević iz Elektroprivrede Crne Gore govorio je o povećanju broja prozumjera kroz projekte koje sprovode i procesu pripreme tendera za nabavku baterijskih sistema.
„U fazi smo pripreme za nabavku bateijskog sistema. Sve ono što nas čeka vidimo kao priliku za uspostavljanje regionalnog tržišta sistemskih i pomoćnih usluga“, istakao je ovom prilikom.
Tokom panela razmatrani su i vehicles-to-grid tehnologija, kao i načini na koje električni automobili utiču na potrošnju električne energije.
„Primjera radi, ako se 2.000 vozila priključi na energetski sistem, oni značajno mijenjaju sliku potrošnje. Razvili smo mrežu punjača u Srbiji i trenutno imamo oko 80 ultrabrzih punjača, što znači da u kapacitetima već imamo preko 10 MW snage. Danas smo pokrenuli firmu Charge&GO u Banja Luci, tako da ćemo krenuti sa ulaganjima u razvoj ultrabrzih punjača i u BiH. Naš je cilj da u naredne dvije godine dostignemo preko 250 ultrabrzih punjača, što je više od 30 MW praktično u našem vlasništvu“, naveo je takođe Miloš Kostić, dodajući da će to značajno umanjiti emisiju CO2.
Energetski portal
Članak Skladišta električne energije mogu doprinijeti stabilnosti energetskog sistema u regionu se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






