Privreda u BiH imala bi dvostruke posljedice od nameta Amerike
Carinske stope koje je administracija Donalda Trampa, predsjednika SAD, uvela prije nekoliko dana, a potom sinoć i odgodila na 90 dana, ukoliko budu aktivirane, donijele bi velike probleme, a mnogi svjetski analitičari smatraju da je u najgorem položaju Evropa. Iako je rano govoriti o eventualnim posljedicama, ovo bi moglo donijeti velike probleme i Bosni i […] Članak Privreda u BiH imala bi dvostruke posljedice od nameta Amerike se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Carinske stope koje je administracija Donalda Trampa, predsjednika SAD, uvela prije nekoliko dana, a potom sinoć i odgodila na 90 dana, ukoliko budu aktivirane, donijele bi velike probleme, a mnogi svjetski analitičari smatraju da je u najgorem položaju Evropa.
Iako je rano govoriti o eventualnim posljedicama, ovo bi moglo donijeti velike probleme i Bosni i Hercegovini.
Sam podatak da BiH ima skoro 70 odsto spoljnotrgovinske razmjene sa EU, znači da bi sada moglo doći do smanjenja obima razmjene zbog pada potražnje.
SAD su uvele carine od 20 odsto na proizvode iz EU, te najmanje 10 odsto na robu drugih partnera.
Podsjećamo, Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, prije nekoliko dana rekla je da je EU spremna ukinuti sve carine na uvoz automobila i industrijskih proizvoda iz SAD ukoliko Vašington učini isto.
Na to je Tramp odgovorio da Evropska unija mora pristati na kupovinu američke energije u vrijednosti od 350 milijardi dolara ako želi izbjeći carine i time praktično odbio ponudu Brisela.
Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, rekao je u utorak da je pripremljena odluka o privremenoj suspenziji carinskih stopa kod uvoza robe iz SAD.
Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske, u izjavi za „Nezavisne novine” kaže da je uvođenje carina od strane SAD iznenadilo cijeli svijet, jer se radi o izuzetno visokim carinskim stopama.
Pročitajte još:
- Usaglašen zakon o regulatoru električne energije u BiH
- Skladišta električne energije mogu doprinijeti stabilnosti energetskog sistema u regionu
- Izazovi u implementaciji CBAM-a, dugoročno ugrožen pristup tržištu EU
„Sigurno je da će carine napraviti robu iz svih zemalja nekonkurentnom na tržištu SAD i pitanje je kako će se te kompanije prilagoditi i napraviti uštede. S obzirom na to da većinu svojih proizvoda Republika Srpska i BiH izvoze u EU i da su naši proizvodi uglavnom komponente za konačne proizvode iz Evropske unije koji idu u Ameriku, kao što su automobili, bijela tehnika ili neki drugi uređaji, svi će sada u lancu tražiti gdje mogu da uštede kako bi kompenzovali to povećanje carina i to će biti sigurno teško. Doći će do smanjenja robne razmjene između EU i SAD i onda će to lančano biti negativno i po našu privredu”, rekao je Ćorić, prije nego što je sitgla vijest o privremenoj odgodi primjene carina.
Što se tiče najave uvođenja nulte stope carine sa SAD, Ćorić ističe da svi teže da imaju ugovore o slobodnoj trgovini kako bi bili konkurentniji.
„Mi sa SAD nemamo nešto veliku robnu razmjenu i nisu u prvih 20 zemalja, tako da uvođenje carina neće puno pogoditi privredu Republike Srpske. Treba sačekati, jer je to tek počelo, ovo je nešto što do sada nije viđeno i veoma je teško prognozirati šta bi moglo da bude. Ono što je sigurno jeste da će biti posljedica”, istakao je Ćorić.
Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH, kazao je da bi ovakve carine imale direktne i indirektne posljedice po BiH.
„Direktne posljedice će biti manje, jer mi nemamo neku veliku razmjenu sa SAD. Uglavnom namjenska industrija izvozi u SAD, nešto malo namještaja i hrane. Sve skupa to nisu neki veliki brojevi. Ipak, indirektne posljedice će biti velike. Ovo je veliki problem za Evropu, koja je već u recesiji, pogotovo Njemačka zbog auto-industrije. Ovo će biti dodatni udar. Čim je Evropa u problemu, i naše kompanije su u problemu, jer je naše najveće tržište EU. Čim pada potražnja, pada i naš izvoz i to su indirektne posljedice koje zaista mogu biti ozbiljne”, naglasio je Smailbegović.
Prema njegovim riječima, BiH je mala zemlja koja je ovisna o uvozu određene robe te bi ukidanje carina bio dobar potez.
„Vidjeli smo da već 50 zemalja u svijetu traži bescarinski bilateralni sporazum sa SAD. Svakako bi trebalo da uđemo u to, jer imamo robu, pogotovo u farmaciji, koju smo primorani da uvozimo iz SAD, jer ih oni samo proizvode. Sa carinom i bez carine smo osuđeni da uvozimo, a ovo što mi izvozimo, oni mogu kupiti gdje god hoće. Trebalo bi da diverzificiramo naša izvozna tržišta, jer smo previše okrenuti Evropi. Amerika je ogroman potencijal, jedno od najvećih tržišta na svijetu. Iako nam geografija ne ide na ruku, mislim da bismo mogli poboljšati saradnju. Još jedna veoma bitna stvar je da bismo možda zbog tih nultih stopa carine mogli privući američke investitore i to bi tek bio pravi pogodak”, zaključio je Smailbegović.
Izvor: Nezavisne novine
Članak Privreda u BiH imala bi dvostruke posljedice od nameta Amerike se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






