Podvodni kablovi za izvoz zelene struje iz Afrike u Evropu povezaće po tri države oba kontinenta
Sjever Afrike i Evropa imaju isplanirane projekte za izvoz obnovljive električne energije. Egipat, Tunis i Maroko ubrzano razvijaju podvodne elektroenergetske interkonekcije koje će njihove kapacitete vjetra i sunca direktno povezati s evropskim tržištima radi izvoza zelenih megavata. Među strateškim projektima izdvajaju se GREGY kabl, koji će povezati Egipat i Grčku, zatim ELMED projekat između Tunisa […] Članak Podvodni kablovi za izvoz zelene struje iz Afrike u Evropu povezaće po tri države oba kontinenta se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Sjever Afrike i Evropa imaju isplanirane projekte za izvoz obnovljive električne energije. Egipat, Tunis i Maroko ubrzano razvijaju podvodne elektroenergetske interkonekcije koje će njihove kapacitete vjetra i sunca direktno povezati s evropskim tržištima radi izvoza zelenih megavata.
Među strateškim projektima izdvajaju se GREGY kabl, koji će povezati Egipat i Grčku, zatim ELMED projekat između Tunisa i Italije, kao i Xlinks kabl, kojim će Maroko biti direktno povezan s Velikom Britanijom.
GREGY je veliki infrastrukturni projekat koji podrazumjeva izgradnju podmorskog dvosmjernog energetskog kabla između Egipta i Grčke, kapaciteta 3.000 MW, namjenjenog prenosu isključivo zelene energije proizvedene iz vjetra i sunca u Egiptu. Projekat razvija grčka kompanija Elica Mediterranean Interconnection, članica grupe Copelouzos (Kopeluzos), a podržavaju ga i Evropska unija i vlade obe zemlje. Interkonekcija, vrijedna 4,2 milijarde eura, omogućavaće direktnu isporuku električne energije iz Afrike u Evropu, bez posrednih tačaka iskrcavanja. Oko jedne trećine energije koristiće se u Grčkoj, trećina će biti izvezena u druge zemlje EU, a trećina će se koristiti za proizvodnju zelenog vodonika, koji će se takođe plasirati na evropsko tržište, navodi se na sajtu Kopeluzos grupe.
Pročitajte još:
- Zabilježen rekordan trenutni nivo solarne proizvodnje u Rumuniji – uslijedila reakcija tržišta
- Samit u Londonu i podijeljene vizije: stabilnost ili zelena budućnost
- Sve učestaliji sajber napadi na energetsku infrastrukturu – WindEurope odgovara izazovu
ELMED je strateški energetski projekat koji će direktno povezati elektroenergetske sisteme Evrope i Afrike putem jednosmjernog podmorskog kabla između Italije i Tunisa. Riječ je o zajedničkom poduhvatu italijanske kompanije Terna i tuniskog operatora STEG, koji ima za cilj da omogući dvosmjernu razmjenu električne energije u mediteranskom pojasu. Trasa kabla duga je ukupno 220 kilometara, od čega se 200 kilometara nalazi ispod mora, navodi se na sajtu projekta. Povezivaće trafostanicu u Partani na Siciliji sa tuniskim Kap Bonom, a moći će da prenosi do 600 MW električne energije, čak i na dubinama do 800 metara ispod nivoa mora. Projekat je u fazi pripreme, sa planiranim završetkom negde pred kraj tekuće decenije.
Maroko–UK Power Project, poznat kao Xlinks, predstavlja projekat kojim će se obnovljiva energija proizvedena u Maroku direktno prenositi do Velike Britanije putem podmorskog kabla dužine preko 3.800 kilometara. Kada bude završen, ovaj projekat obezbeđivaće čak 8 odsto trenutnih potreba za električnom energijom Velike Britanije – ukupno 3,6 GW pouzdane, čiste energije, dovoljno za snabdevanje sedam miliona domaćinstava, navodi se na sajtu projekta.
Već u prvoj godini rada očekuje se da će Xlinks smanjiti emisiju CO₂ u elektroenergetskom sektoru Ujedinjenog Kraljevstva za oko 10 odsto, dok bi veleprodajne cijene električne energije mogle da padnu za više od 9 odsto, jer će zamjeniti skupi i nestabilni uvozni gas.
Projekat je u fazi planiranja, sa očekivanim početkom izgradnje 2026. godine i planiranim završetkom do 2031. godine.
Energetski portal
Članak Podvodni kablovi za izvoz zelene struje iz Afrike u Evropu povezaće po tri države oba kontinenta se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






