Novi pogledi kompanija – investiranje u solare
Pod uticajem globalnih dešavanja, zabrinutosti oko inflacije i energetskih dilema, privredni akteri traže razumne puteve ulaganja. Implementacija solarnih sistema sve češće postaje odabrani put ulaganja, što nije samo korak ka energetskoj nezavisnosti već i važan segment ekonomske strategije tih privrednih aktera. Takvo shvatanje postaje sve prihvaćenije i u Srbiji, gdje solarni paneli postepeno dobijaju na […] Članak Novi pogledi kompanija – investiranje u solare se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Pod uticajem globalnih dešavanja, zabrinutosti oko inflacije i energetskih dilema, privredni akteri traže razumne puteve ulaganja. Implementacija solarnih sistema sve češće postaje odabrani put ulaganja, što nije samo korak ka energetskoj nezavisnosti već i važan segment ekonomske strategije tih privrednih aktera. Takvo shvatanje postaje sve prihvaćenije i u Srbiji, gdje solarni paneli postepeno dobijaju na značaju, i to kao vid investicione prilike koja obećava ne samo ekološku prednost i satisfakciju, već i isplativu računicu. To je dio priče koja čini solarnu energiju sve privlačnijom opcijom za one koji traže dugoročne uštede i dobro energetsko rješenje, s obzirom na to da solarni paneli mogu rezultirati znatnim smanjenjem računa za električnu energiju.
Kako kompanije sve više prepoznaju vrijednost solarnih investicija koje doprinose smanjenju zavisnosti od tradicionalnih izvora energije, tako je i jedan od projekata kompanije CEEFOR potvrdio tezu da interesovanje raste i u našoj zemlji.
Projekat o kome je riječ i čija je projektno-tehnička dokumentacija povjerena inženjerima CEEFOR-a jeste solarna elektrana ,,BAT Vranje”, koja će biti smještena na krovovima objekata fabrike, sa planiranom odobrenom snagom od 910 kW. Ukupna površina elemenata solarne elektrane iznosiće približno 4.822,9 kvadratnih metara, što je površina koja se može uporediti sa skoro četiri olimpijska bazena. Postrojenje će biti opremljeno sa 1.800 fotonaponskih panela proizvođača „Luxor Solar”, dok će svaki panel biti pojedinačne snage od 545 Wp.
Za pretvaranje proizvedene jednosmjerne električne energije u naizmjeničnu koristiće se ukupno 46 invertora proizvođača „Fronius”, sa dva različita nivoa snage – 29 invertora sa pojedinačnom snagom od 20 kW i zbirnom nominalnom snagom od 580 kW, te 17 invertora sa pojedinačnom snagom od 15 kW i ukupnom snagom od 255 kW.
U FOKUSU:
- Globalni strateg u energetskim izazovima
- Karbon menadžment: trošak ili investicija u održiv biznis?
- Ulaganja u zelenu energiju: Korak ka održivom poslovanju i odgovornosti
Procjena proizvodnje
Tehnički aspekti projekta pažljivo su planirani kako bi se izvelo najoptimalnije rješenje. Projektovanje solarne elektrane, oblast u kojoj kompanija CEEFOR već godinama pokazuje zašto stiče povjerenje klijenata, podrazumijeva i procjenu buduće mjesečne i godišnje proizvodnje električne energije, uz maksimalno iskorištavanje postojećih resursa i uslova, kao i minimalizaciju operativnih troškova.
Kada je u pitanju ovaj projekat, očekivana godišnja proizvodnja iznosila bi 1.181.092,4 kWh, što bi trebalo da obezbijedi značajne uštede u potrošnji električne energije iz mreže.
Kako je već poznato, proizvodnja električne energije nije konstantna tokom cijele godine, već varira, što je karakteristično za ovaj vid obnovljivih izvora energije. Kao što je to slučaj na našem podneblju, tokom ljetnih mjeseci očekuje se poprilično veća proizvodnja, dok je tokom zimskih mjeseci proizvodnja prirodno niža zbog kraćeg trajanja dana i manjeg broja sunčanih sati uopšte. Na primjer, vrhunac proizvodnje procijenjen je za jun, kada bi trebalo da iznosi i preko 150.000 kWh, dok bi najniža proizvodnja dolazila u decembru, prema procjeni, nešto iznad 34.000 kWh.
Proizvedena energija koristiće se kako za internu potrošnju, tako i za plasman u distributivnu mrežu, po principu kupac-proizvođač.
Model prozjumera, odnosno potrošača koji istovremeno proizvodi električnu energiju, otkako je dobio svoj zakonski status – pokazao se kao dobar podsticaj za uvođenje solarnih sistema u Srbiji, kako za pojedince, tako i za kompanije. Tom zakonskom promjenom kompanijama je omogućeno da imaju status prozjumera, što je, usljed rastuće cijene električne energije, svih napredaka u solarnoj industriji i klimatskih ciljeva koji su nam pred vratima, postalo značajno pitanje.
Kompanija CEEFOR, s druge strane, prepoznata je među mnogima koji su uvidjeli vrijednost ovih investicija i koji su pokazali spremnost da iskoriste moć sunca na najbolji način – kao pouzdan partner na tom putu.
Priredila: Milica Vučković
Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE
Članak Novi pogledi kompanija – investiranje u solare se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






