Litijumski resursi u Čileu znatno veći no što se mislilo
Čile je značajno povećao procene poznatih nalazišta litijuma. Nova istraživanja pokazuju da se u dva slana jezera na severu zemlje […] Чланак Litijumski resursi u Čileu znatno veći no što se mislilo се појављује прво на Auto Republika.

Čile je značajno povećao procene poznatih nalazišta litijuma. Nova istraživanja pokazuju da se u dva slana jezera na severu zemlje nalazi više ovog sirovinskog resursa nego što se ranije pretpostavljalo. Ova nova otkrića odnose se na oblast u regionu Antofagasta, koja je već poznata po bogatstvu rudnog blaga.
Državna rudarska kompanija ENAMI objavila je najnovije podatke, prenosi Reuters. Tako slano polje La Isla sadrži oko 2,13 miliona tona litijuma, što predstavlja povećanje od 150% u odnosu na ranije procene. I u susednom slanom jezeru Aguilar otkrivene su veće količine – procena je porasla za 40% i sada iznosi skoro milion tona. Ukupno, ova dva nalazišta povećavaju poznate litijumske resurse Čilea za 3,05 miliona tona.
Raniji podaci američkog geološkog zavoda USGS govorili su o 11 miliona tona. Sa novim saznanjima, ta brojka raste na više od 14 miliona tona. Pojam resursi odnosi se na ukupne količine u zemljištu, dok se rezerve odnose samo na one količine koje je ekonomski isplativo eksploatisati. U toj kategoriji Čile već vodi na svetskom nivou sa 9,3 miliona tona.
Osim teoretskih brojki, Čile je i u praksi jedan od najvažnijih igrača u industriji litijuma. Trenutno je drugi najveći proizvođač na svetu, odmah iza Australije. Najvažnije mesto eksploatacije je Salar de Atacama, gde su aktivne kompanije SQM i Albemarle, koje litijum koriste, između ostalog, za proizvodnju baterija.
Trenutna nalazišta odnose se na poseban projekat Salares Altoandinos, jedan od prvih državnih projekata za eksploataciju litijuma. ENAMI planira da u maju izabere partnera za saradnju. Već je primljeno više ponuda. Među zainteresovanima su kineski proizvođač automobila BYD, rudarske kompanije Eramet, Posco i Rio Tinto, kao i dve druge firme – CNGR Advanced Material i LG Energy, koje su pokazale interesovanje, ali sa fokusom na finansiranje.
Nove brojke zasnovane su na nezavisnim analizama. Spoljni stručnjaci su analizirali podatke koje je prikupio ENAMI. Te analize su dovele do procene da projekat Salares Altoandinos ima međunarodni značaj. Direktor ENAMI-ja Ivan Mlynarz nazvao je to projektom sa globalnim potencijalom. Ovaj razvoj mogao bi imati dalekosežne posledice po snabdevanje litijumom – sirovinom koja se prvenstveno koristi za proizvodnju baterija u električnim automobilima i elektronskim uređajima. Zbog sve veće potražnje, pouzdani izvori postaju sve značajniji. Zemlje kao što su Čile, Argentina i Bolivija čine tzv. „litijumski trougao“, gde se nalazi većina svetskih resursa.
U Čileu bi veća uloga države u eksploataciji litijuma mogla imati i političke posledice. Do sada su uglavnom privatne kompanije sprovodile eksploataciju. Ulaskom ENAMI-ja, država postaje aktivan akter koji želi da sarađuje sa međunarodnim partnerima. Izbor budućeg partnera pokazaće koliko je Čile otvoren za strane investitore i pod kojim uslovima.
Neki stručnjaci vide u ovome šansu za veću kontrolu nad politikom resursa. Istovremeno, očekivanja u pogledu ekoloških i socijalnih standarda sve više rastu. Način upravljanja vodnim resursima, uključivanje lokalnih zajednica i dugoročna održivost projekta biće presudni za to kako će projekat biti percipiran u svetu. Sada objavljeni podaci predstavljaju polaznu tačku za sve dalje korake.
AutoRepublika
(50)
Чланак Litijumski resursi u Čileu znatno veći no što se mislilo се појављује прво на Auto Republika.
Koja je vaša reakcija?






