Kako prepoznati i zaustaviti manipulacije u raspravi: red herring

Red herring, crvena haringa ili „dimna zavjesa”,  taktika je skretanja pažnje s glavnog argumenta na nebitnu temu.  Cilj je zbuniti publiku ili protivnika, kako bi se izbjeglo suočavanje s problemom The post Kako prepoznati i zaustaviti manipulacije u raspravi: red herring appeared first on Nauka govori.

Jan 31, 2025 - 10:43
 0  0
Kako prepoznati i zaustaviti manipulacije u raspravi: red herring

Red Herring – crvena haringa, dimna zavjesa: skretanje pažnje je još jedna tehnika trolanja i manipulacije, Rasprave, bile one na internetu ili uživo često mogu biti zamorne. To nije slučajno – neki ljudi promišljeno pokreću rasprave, koriste manipulativne tehnike kako bi skrenuli pažnju s teme, frustrirali sugovornike ili pobijedili u raspravi bez stvarnih argumenata. Tri česte taktike su sealioning, red herring i strawman argument. Naučimo ih prepoznati i odbraniti se!

Šta je red herring – crvena haringa?

Red herring, crvena haringa ili „dimna zavjesa”,  taktika je skretanja pažnje s glavnog argumenta na nebitnu temu.  Cilj je zbuniti publiku ili protivnika, kako bi se izbjeglo suočavanje s problemom.

Forma

Ova manipulacija ima sljedeću strukturu:

  1. Tema A je u fokusu diskusije.
  2. Tema B se uvodi pod izgovorom da je relevantna za temu A, iako tema B nema nikakve veze s temom A.
  3. Tema A biva napuštena.

Primjer:

U raspravi o klimatskim promjenama, kažete: „Moramo smanjiti emisije CO₂.”

Protivnik odgovara:

„Ali šta je s vulkanima? Oni ispuštaju više CO₂ nego ljudi!”

Ili: „Koliki je utjecaj vodene pare kao stakleničkih plinova u odnosu na ugljični dioksid, vodena para je jedan od napotentnijih stakleničkih plinova!”

Ove tvrdnje i pitanja, iako naizgled relevantni (i jesu relevantni, ali u drugačijoj raspravi), ne doprinose diskusiji o ljudskom utjecaju na klimu jer su vulkanske emisije neuporedivo manje i prirodni su dio ciklusa, dok je vodena para sastavni dio atmosfere i postoji ciklus kruženja vode u prirodi – ona se ne povećava, a ni ne smanjuje jer ne postoje nove emisije vodene pare koje dolaze u atmosferu.

Primjer 2:

Roditelj: „Ne možeš otići na rave parti, tamo ima droge, i strah me je da ti se nešto ne dogodi”

Tinejdžer/ka: „Ali napisao/la sam zadaću i dobio/la pet iz engleskog!”

Napisana zadaća i petica su samo skretanje pažnje sa pravog problema i ne adresiraju roditeljsku brigu niti su čvrsto uvjeravanje roditelja  da će mlada osoba biti odgovorna.

Kako se odbraniti?

  • Vratite fokus na temu: Mirno podsjetite sagovornika na prvobitno pitanje. Na primjer: „Vulkani nisu relevantni za ljudske emisije; pričali smo o industriji.” Isto tako vodena para je prirodno u atmosferi.
  • Zamolite za konkretan odgovor: Postavite direktno pitanje koje vraća raspravu na pravi kolosjek.
  • Ne upadajte u zamku: Ne dopustite da vas odvedu na sporednu temu – to je upravo ono što žele.

 

Nije bitno, ali je zanimljivo: porijeklo izraza

Izraz je popularizirao 1807. engleski polemičar William Cobbett, koji je ispričao priču o upotrebi dimljene ribe jakog mirisa kako bi odvratio i odvratio pse goniče od jurnjave za zecom. Ne postoji nikakva vrsta ribe koja se zove “crvena haringa”, već je to naziv dat posebno jakom kiperu, sušenoj harinzi ili nokoj drugoj vrsti ribe. Specijalnom obradom u salamuri i dimljenjem, ali i dodatkom boje ovaj proizvod dobija crvenu boju.  Postoje varijacije priče, ali prema jednoj verziji, ljuta crvena haringa bi se vukla po tragu dok štene ne bi naučilo pratiti miris.Kasnije, kada se pas trenirao da prati slab miris lisice ili jazavca, dreser bi vukao crvenu haringu (čiji jak miris zbunjuje životinju) okomito na trag životinje kako bi zbunio psa. Pas bi s vremenom naučio slijediti izvorni miris, a ne jači miris.

Nije bitno, ali je zanimljivo: korištenje crvene haringe u književnosti, teatru i na filmu

Crvena haringa nalazi se u prvoj priči o Sherlocku Holmesu, Studija u grimizu, gdje ubojica na mjestu zločina piše riječ Rache (‘osveta’ na njemačkom), što navodi policiju — i čitatelja — da pogrešno pretpostave da je Nijemac bio uključen.

Kod nas se češće koristi izraz dimna zavjesa kao metoda za odvlačenje pažnje, a blizak idiom je i bacanje pijeska u oči,  kao metoda zasljepljivanja, ometanja protivnika. Također, i  termin „navođenje na pogrešan trag” te „skretanje pažnje”, pa i udica i mamac su dobri opisi za ovu manipulaciju.

Inače crvena haringa ne mora uvijek biti negativna – nekad se koristi i kao polemička figura kao i u naraciji – u knjigama i filmu i održava uzbudljivost naratorske linije. Ovu su naratorske udice za publiku, da publika ne može predvidjeti razvoj događaja i da se navodi na pogrešan trag. To je figura koja razvija scenu za ono što nazivamo plot twist. To vidimo u filmovima Psiho, Shutter Island (Otok Shutter ili Zatvoreno ostrvo), Šesto čulo,

 

Ovaj članak je nastao kao dio projekta SCI-Shield.

Naslovna ilustracija. Nejra Turčinović.

Kreiranje ovog sadržaja podržala je Evropska komisija. Stavovi i vrijednosti izneseni u njemu isključiva su odgovornost autora/ica i ne predstavljaju nužno stavove i vrijednosti Evropske komisije.

The European Commission’s support for the production of this content does not constitute an endorsement of the contents, which reflect the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

 

The post Kako prepoznati i zaustaviti manipulacije u raspravi: red herring appeared first on Nauka govori.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow