Je li Pfizer 2025 objavio listu nuspojava njihove vakcine protiv COVID-19

U januaru 2025. godine na Facebooku su se pojavile objave koje tvrde da je Pfizer objavio listu nuspojava povezanih s njihovom vakcinom protiv COVID-19. Te objave dijelile su spisak od 40 do 50 medicinskih stanja, uključujući epileptičku psihozu, trombozu moždanog stabla, perikarditis, emboliju i mrtvorođenost, sugerirajući da su ta stanja potvrđene nuspojave vakcine. Međutim, ova […] The post Je li Pfizer 2025 objavio listu nuspojava njihove vakcine protiv COVID-19 appeared first on Nauka govori.

Feb 13, 2025 - 15:35
 0  59
Je li Pfizer 2025 objavio listu nuspojava njihove vakcine protiv COVID-19

U januaru 2025. godine na Facebooku su se pojavile objave koje tvrde da je Pfizer objavio listu nuspojava povezanih s njihovom vakcinom protiv COVID-19. Te objave dijelile su spisak od 40 do 50 medicinskih stanja, uključujući epileptičku psihozu, trombozu moždanog stabla, perikarditis, emboliju i mrtvorođenost, sugerirajući da su ta stanja potvrđene nuspojave vakcine. Međutim, ova tvrdnja je netačna i obmanjujuća.

Ovako izgleda ta objava:

Pfizer nuspojave

Prije svega, spisak nije nov, niti ga je Pfizer „upravo objavio” niti se radi o potvrđenim nuspojavama za koje je utvrđeno da su povezane s vakcinom. Istraživanja koja su proveli Reuters 2022. i AFP 2023. godine opovrgnula su ovu tvrdnju. Također, organizacija Science Feedback ocijenila je ove tvrdnje obmanjujućim još 2022. godine. Objave iz 2025. samo su reciklirale već razotkrivenu dezinformaciju bez ikakvih novih dokaza.

Drugo, spisak koji je Pfizer predao FDA 2021. ne predstavlja potvrđene nuspojave vakcine, već medicinska stanja koja su prijavljena u prva tri mjeseca nakon početka vakcinacije. To ne znači da je vakcina izazvala ta stanja. Upotreba izraza „nuspojave” u ovim objavama je pogrešna jer sugerira uzročno-posljedičnu vezu koja nije dokazana. Radi se o neželjenim događajima, a to nije isto što i nuspojave.

Važno je razlikovati pojmove „neželjeni događaji” i „nuspojave”

Nuspojava (ili neželjena reakcija) je štetni i neočekivani odgovor organizma na vakcinu koji ima potvrđenu uzročno-posljedičnu vezu s vakcinacijom.

Neželjeni događaj nakon vakcinacije je bilo koji medicinski problem koji se pojavi poslije vakcinacije, ali nije nužno uzrokovan vakcinom.

Neželjeni događaji uključuju i slučajne zdravstvene probleme koji se dešavaju nakon vakcinacije, ali su rezultat drugih faktora (npr. postojeće bolesti, slučajne infekcije). Nuspojave su specifične i očekivane reakcije vakcine, kao što su bol na mjestu uboda, povišena temperatura ili umor.

Evropska agencija za lijekove (EMA) definiše neželjeni događaj kao:

„Svaki nepovoljan medicinski događaj kod pacijenta ili učesnika kliničkog ispitivanja kojem je primijenjen farmaceutski proizvod, ali koji ne mora nužno imati uzročnu povezanost s tim tretmanom.”

Drugim riječima, neželjeni događaji prijavljeni u Pfizerovom dokumentu mogu se pojaviti slučajno i nisu automatski povezani s vakcinom. Nisu svi neželjeni događaji i reakcije opasni.

Na svakom papiru koji dođe uz lijek ili vakcinu ima spisak ovih neželjenih događaja, ali nisu svi povezani sa sredstvom.

Dokument iz kojeg potiče ovaj spisak Pfizer je podnio FDA početkom 2021. godine kao dio svoje aplikacije za biološku licencu (Biologics License Application) za odobrenje vakcine protiv COVID-19. Ovaj dokument sadrži prijavljene neželjene događaje (Adverse Events of Special Interest – AESI) koji su prikupljeni iz zdravstvenih agencija u 63 zemlje, uključujući Sjedinjene Američke Države.

Prema analizi Reutersa, neželjeni događaji u spisku dolaze iz nacionalnih sistema za prijavu neželjenih reakcija, kao što su američki VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System) i britanski Yellow Card sistem. Iako su ovi sistemi ključni za praćenje sigurnosti vakcina, oni sami po sebi ne mogu dokazati da je vakcina izazvala prijavljena medicinska stanja. Ovi podaci mogu pomoći u prepoznavanju obrazaca, ali su potrebna dodatna istraživanja kako bi se utvrdila uzročnost.

Prikupljanje izvještaja o neželjenim događajima ne znači nužno da je određeni događaj izazvan lijekom. Naprotiv, on može biti posljedica osnovne bolesti ili drugih faktora, poput prethodnog medicinskog stanja ili istovremene reakcije, odnosno, naprosto slučajnosti da se nešto dogodi baš nakon vakcinacije.

Jedna od ključnih logičkih grešaka u ovim tvrdnjama je post hoc ergo propter hoc – pogrešno vjerovanje da ako jedan događaj slijedi drugi, onda ga je prvi morao uzrokovati. Međutim, za utvrđivanje uzročnosti neophodne su detaljne kliničke analize i statistička istraživanja. Na primjer, dok su neka medicinska stanja, poput miokarditisa nakon primjene mRNA vakcina ili tromboze sa trombocitopenijom kod adenovirusnih vektorskih vakcina, zaista identificirana kao rijetke nuspojave nakon opsežne vakcinacije, većina stanja navedenih u Pfizerovom dokumentu nije naučno povezana s vakcinom.

Jedan od stručnjaka EMA-e, kojeg je citirao Reuters, potvrdio je:

„Spontani izvještaji o sumnji na neželjene reakcije rijetko su dovoljni da dokažu da je određena reakcija zaista izazvana nekim lijekom. To može biti simptom druge bolesti ili rezultat korištenja drugog lijeka istovremeno. Stoga, pojedinačni izvještaj treba posmatrati kao dio šire slike.”

Zaključno, tvrdnja da je Pfizer 2025. godine „upravo objavio” listu nuspojava nije tačna. Dokument na koji se pozivaju ove objave predat je FDA još 2021. godine i dostupan je javnosti od 2022. godine. Osim toga, medicinska stanja navedena u njemu su neželjeni događaji prijavljeni nakon vakcinacije, a ne potvrđene nuspojave. Ne postoji dokaz da su ovi događaji uzrokovani vakcinom, te je stoga tvrdnja koja se širi društvenim mrežama obmanjujuća i netačna.

Još: ScienceFeedback

Šta su neželjene reakcije i neželjeni događaji nakon vakcinacije?

 

Kreiranje ovog sadržaja podržala je Evropska komisija. Stavovi i vrijednosti izneseni u njemu isključiva su odgovornost autora/ica i ne predstavljaju nužno stavove i vrijednosti Evropske komisije.

The European Commission’s support for the production of this content does not constitute an endorsement of the contents, which reflect the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

 

The post Je li Pfizer 2025 objavio listu nuspojava njihove vakcine protiv COVID-19 appeared first on Nauka govori.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow