Istraživanje Dunava: Naučna saradnja za očuvanje ekosistema najvećeg riječnog sliva u Evropi

U Beču je pokrenuto peto izdanje inicijative „Zajedničko istraživanje Dunava (JDS)”, koje okupilo stručnjake cijelog dunavskog sliva i šire kako bi proveli najopsežniju naučnu analizu druge najduže evropske rijeke. U međunarodnoj istraživačkoj akciji učestvuju sve podunavske zemlje i brojne istraživačke institucije opremljene najmodernijom tehnologijom koja omogućava praćenje stanja vodnog stuba, sedimenata, hemijskog i biološkog stanja, […] Članak Istraživanje Dunava: Naučna saradnja za očuvanje ekosistema najvećeg riječnog sliva u Evropi se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Jul 3, 2025 - 11:16
 0  9
X
Istraživanje Dunava: Naučna saradnja za očuvanje ekosistema najvećeg riječnog sliva u Evropi

U Beču je pokrenuto peto izdanje inicijative „Zajedničko istraživanje Dunava (JDS)”, koje okupilo stručnjake cijelog dunavskog sliva i šire kako bi proveli najopsežniju naučnu analizu druge najduže evropske rijeke.

U međunarodnoj istraživačkoj akciji učestvuju sve podunavske zemlje i brojne istraživačke institucije opremljene najmodernijom tehnologijom koja omogućava praćenje stanja vodnog stuba, sedimenata, hemijskog i biološkog stanja, uključujući mjerenja mikroplastike, vodenog DNK i najnovijih zagađivača. 

Projekat se održava svakih šest godina, a ovaj put učestvuje 1000 vodećih stručnjaka iz 100 institucija, koji će analizirati Dunav na 108 mjesta.

„Zaštita Dunava i njegovih jedinstvenih ekosistema ključna je za sve podunavske zemlje – uključujući Austriju. Zato moramo sarađivati na svim nivoima kako bismo osigurali održivo upravljanje vodama i zaštitili vodenu bioraznovrsnost” , rekao je savezni ministar Norbert Totšnig na manifestaciji pokretanja istraživanja u Beču

Istraživanje će procijeniti kvalitet vode, pratiti bioraznovrsnost korištenjem naprednih tehnika analize DNK iz životne sredine (eDNA) i nove prijetnje poput mikroplastike.  Ključni značaj JDS5 je njegov inovativni program „Građanska nauka”, razvijen u saradnji sa Zajedničkim istraživačkim centrom Evropske komisije (JRC).

Pročitajte još:

Kroz njega će učenici i lokalne zajednice aktivno doprinijeti praćenju vode praktičnim aktivnostima uzorkovanja.
Posmatranjem više od 2.800 km rijeke Dunav i dodatnim stanicama za uzorkovanje na glavnim pritokama, JDS5 naglašava globalni značaj Dunava kao najinternacionalnijeg riječnog sliva na svijetu.

Lidija Globevnik, predsjednica ICPDR-a  istakla je snagu kolektivnog djelovanja. 

„Projekat JDS5 najbolji je primjer prekogranične saradnje. Zajedničkim radom unapređujemo ne samo nauku i politiku informisanja, već i angažuje javnosti, gradeći zajednicu riječnog sliva koja razumije, cijeni i štiti naše zajedničke vode”, rekla je Globevnik.

Rezultati istraživanja će biti uključeni u ažurirani Plan upravljanja dunavskim slivom za 2027. godinu i poslužiće kao osnova za političke odluke i strategije zaštite životne sredine na nacionalnom i regionalnom nivou.

Inače, Dunav obezbjeđuje pitku vodu za više od 80 miliona ljudi, a omogućava i opstanak i razvoj poljoprivrede, industrije i rekreacije.

Energetski portal

Članak Istraživanje Dunava: Naučna saradnja za očuvanje ekosistema najvećeg riječnog sliva u Evropi se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow