Ironman, triatloni, endurance trčanje i libido: ekstremne aktivnosti koje remete hormone i strast
Maratoni, triatloni, Ironman takmičenja, Norseman postaju sve popularniji i kod nas u regionu. Međutim, ove endurance trke nose sa sobom nevidljivi teret. Odnosno, pitanje je da li su Ironmani zaista ironmani? Endurance trkači bi mogli imati problema sa libidom i erekcijom. Kako Ironmani vole reći, Ironman takmičenja nisu obični triatloni. Triatloni i maratoni, ultramaratoni su […] The post Ironman, triatloni, endurance trčanje i libido: ekstremne aktivnosti koje remete hormone i strast appeared first on Nauka govori.

Maratoni, triatloni, Ironman takmičenja, Norseman postaju sve popularniji i kod nas u regionu. Međutim, ove endurance trke nose sa sobom nevidljivi teret. Odnosno, pitanje je da li su Ironmani zaista ironmani? Endurance trkači bi mogli imati problema sa libidom i erekcijom.
Kako Ironmani vole reći, Ironman takmičenja nisu obični triatloni. Triatloni i maratoni, ultramaratoni su grozota za organizam, predstavljaju ogroman stres, kako zbog fizičkog napora, tako i zbog gličeva koji se prave u metabolizmu da se ovaj napor može podnijeti, recimo carb–load, natrpavanje ugljikohidratima pred utrku.
No, Ironman i Norseman su još gori. Ironman na kraju ima full maraton od 42.2 km, a prije toga ide 3.8km plivanja i 180km na biciklu. Norseman je dužinom kao Ironman, ali spada u Xtreme Triathlon serije, jer se pliva u vrlo hladnoj vodi norveških fjordova, bicikl se vozi po ekstremnim visinskim razlikama, a što se trčanja tiče, više se penjete nego trčite.
Ako vam kažem da je potrošnja kalorija kod muškaraca na jednoj Ironman trci oko 8000- 10 000 kcal, a na Norseman i oko 12 000 kcal, valjda vam je jasno koji je to fizički napor, vrijedan divljenja, negdje između herojstva, psihosomatske dijagnoze i totalne gluposti.
Danak ovih takmičenja je visok, jer takmičari podređuju kompletan život režimu, stilu života za takmičenje. Jer se ove trke ne trče samo jednom nego se svaki dan priprema za njih, dok zaluđenici ovim izuzetno skupim načinom mučenja tijela to često rade više puta godišnje, izlagajući svoj organizam stresu i kažnjavanju kao srednjovjekovni flagelanti.
Uz to treba dodati da ovi sportovi nisu okolišno održivi, jer podrazumijevaju i putovanja avionom, takmičari uznemiravaju okolinu, biljni i životinjski svijet, pa i druge ljude, oprema je izuzetno skupa… jedan bicikl za triatlon može koštati i 10 000 EUR, a odijelo za plivanje od neoprena koštaju 700 -1500 EUR. I recimo zamislite kada vam organizatori kažu da se neće plivati u odijelu zbog temperature, koje je to razočarenje!
Endurance sporovi, triatloni, Ironmanovi i libido
Osim što triatloni i ekstremni triatloni, maratoni i ultramaratoni imaju svoju cijenu za prepirme, ishranu, profesionalno zdravstveno praćenje, opremu, nosi još jednu visoku cijenu.
Studije nam otkrivaju ono što trkači uglavnom ne pričaju – već su studije kod trkača maratona, koji je najmanje ekstremna verzija endurance trkanja – utvrdile da dolazi do pada libida te upozoravaju kako parovi koji pokušavaju postati roditelji trebaju trebaju svoje ljekare upozoriti ako se muškarac bavi maratonima i endurance aktivnostima (1,2). Ove studije imaju svoja ograničena zbog metodologije, jer je urađeno online istraživanjem i ne bave se ishranom. Potreba su bolja, veća istraživanja, koja bi uključivala i istraživanja ishrane i stvarnih nivoa testosterona u krvi.
Ova istraživanja pokazuju da što ste više ukupno trenirali, odnosno u godinama i satima sedmično, to je veća vjerovatnost da ćete imati niži libido.
Nedostatak želje za intimnim odnosima, pa i odsustvo masturbacije, odsustvo želje, ravnodušnost uzrokovano je, prije svega, stravičnom fizičkom iscrpljenošću, kalorijskim deficitom i potrošnjom testosterona, ali kod ovih takmičara postoji i nezgodan običaj suplementacija, primjerica ashwagandhom, tribulusom, zelenim čajem, u nadi da će smanjiti stres i opustiti mišiće te imati bolji performans, a vjerovatno neki posežu i za drugim sredstvima, mada postoji i doping kontrola.
Studije su utvrdile smanjenje testosterona kod endurance trkača (3). Dokazi pokazuju da treninzi izdržljivosti značajno utiču na glavni muški reproduktivni hormon – testosteron. Kod muškaraca koji se bave takvim treninzima, nivo testosterona u stanju mirovanja obično je niži nego kod onih koji ne treniraju. Moguće je da je riječ o poremećajima u tzv. hipotalamusno-hipofizno-testikularnoj osi, koja reguliše proizvodnju hormona. Sniženi nivoi testosterona mogli bi potencijalno narušiti reproduktivne funkcije i druge procese povezane s muškim spolnim hormonima.
Smanjenje testosterona usljed izuzetno napornih treninga i samih trka dovode kako do smanjenja libida- seksualne želje, tako i do problema s snom, problema sa plodnošću muškaraca, smanjenja gustine kostiju, koje kod endurance trkača gotovo redovno dovodi do fraktura.
Na forumima Ironman trkače postoje i svjedočenja i rasprave o ovom smanjenom libidu, čak i bez pojave smanjenja testosterona.
Pogledajte i video:
Jednim dijelom, ovi simptomi nastaju i zbog toga što trkači ne odmaraju dovoljno, pogrešno se hrane, dovode svoje tijelo često u autofagiju, izbjegavaju masti i holesterol, a masti i naročito holesterol su prekursori steroidnih hormona, i muških i ženskih.
Promjene u libidu i razinama testosterona nakon ovih ekstremnih takmičenja su reverzivibilne – dođe do povratka libida nakon nekoliko sedmica od trka. Problem je u tome što oni koji su ovisni o ovim takmičenjima ne prave pauze, nego nakon jedne trke pripremaju drugu, treniraju i idu na sljedeću trku.
Što se žena tiče, dosta endurance trčačica ima amenoreje, odnosno izostanak menstruacije, što je indikacija da nemaju ni ovulacije i da su neplodne. Zbog premale količine tjeesne masti, njima izostaje ovulacioni ciklus, a time i menstruacija. Također su pod velikim andrenalinskim stresom, mogu ovim aktivnosti istrošiti štitnjaču i završiti sa nedijagnosticiranom autoimonom bolešću. Jako malo sam stvari našla od utjecaju endurance sportova na žene.
Šta je sa ostalim trkačima i vježbačima?
Za sve koji su iz sjedilačkog načina života prešli na redovno vježbanje ili neki plan treninga, koristi za seksualnu želju, aktivnost i zadovoljstvo su značajne. Istraživanja su pokazala da su žene osjetljivije i seksualno reaktivnije nakon 20 minuta intenzivnog vježbanja (4), a kod muškaraca se viši nivo testosterona – koji je povezan s većom seksualnom željom i aktivnošću – povezuje s kratkim, intenzivnim treninzima (5). I kod žena koje vježbaju i umjereno trče, dakle ne ekstremne utrke i ne često, postoji povećanje libida (6), uzrokovano povećanjem testosterona (da, i žene imaju testosteron!). Dakle – umjereni trkači, ceneri, samo naprijed!
Istraživanja pokazuju i da previše vježbanja može dovesti do pada nivoa testosterona i drugih muških hormona, što može smanjiti seksualnu želju. Kod žena, prekomjerno vježbanje može smanjiti nivo estrogena i progesterona – hormona ključnih za seksualnu želju i zadovoljstvo. Za razliku od sportova snage i rezistencije ili brzine koji povećavaju nivo hormona rasta i drugih „anaboličkih“ hormona, endurance treninzi (npr. dugotrajno trčanje, biciklizam, triatlon, Ironman) podižu nivo kortizola i drugih „kataboličkih“ hormona koji mogu imati negativan učinak na seksualne funkcije.
Nadam se da će mnogi muškarci ipak vježbati, a ne piti pivu i jesti sudžuku i čips ispred TV-a, ali isto tako da će u tome ostati umjerni, a ne krenuti u opasne triatlone i Ironmane i postati ravnodušni na svijet, ljubav i seks. Takmičari bi se trebali koncentrisati i na ishranu te odmor kako bi umanjili rizik od smanjenja libida usljed ovako napornih treninga i aktivnosti.
Reference:
- Hackney AC, Zieff GH, Lane AR, Register-Mihalik JK. Marathon Running and Sexual Libido in Adult Men: Exercise Training and Racing Effects. J Endocrinol Sci. 2022;4(1):10-12. PMID: 36068871; PMCID: PMC9442612.
- Hackney AC, Lane AR, Register-Mihalik J, Oʼleary CB. Endurance Exercise Training and Male Sexual Libido. Med Sci Sports Exerc. 2017 Jul;49(7):1383-1388. doi: 10.1249/MSS.0000000000001235. PMID: 28195945.
- Hackney AC. Endurance training and testosterone levels. Sports Med. 1989 Aug;8(2):117-27. doi: 10.2165/00007256-198908020-00004. PMID: 2675257.
- Hamilton LD, Fogle EA, Meston CM. The roles of testosterone and alpha-amylase in exercise-induced sexual arousal in women. J Sex Med. 2008 Apr;5(4):845-853. doi: 10.1111/j.1743-6109.2007.00751.x. Epub 2008 Jan 21. Erratum in: J Sex Med. 2010 Nov;7(11):3803. PMID: 18221285; PMCID: PMC2978974.
- Tremblay MS, Copeland JL, Van Helder W. Effect of training status and exercise mode on endogenous steroid hormones in men. J Appl Physiol (1985). 2004 Feb;96(2):531-9. doi: 10.1152/japplphysiol.00656.2003. Epub 2003 Sep 26. PMID: 14514704.
- Selahattin Kumru, Recep Ozmerdivenli, Suleyman Aydin, Abdullah Yasar, Nermin Kilic, Cem Parmaksiz, Suna Aydin, Effects of regular physical exercise on serum leptin and androgen concentrations in young women, The Journal of Men's Health & Gender,Volume 2, Issue 2, 2005, Pages 218-222, ISSN 1571-8913, https://doi.org/10.1016/j.jmhg.2005.03.002.
The post Ironman, triatloni, endurance trčanje i libido: ekstremne aktivnosti koje remete hormone i strast appeared first on Nauka govori.
Koja je vaša reakcija?






