EU pojednostavljuje pravila na polju održivosti – šta su novi prijedlozi?

Evropska komisija je usvojila novi paket prijedloga usmjerenih na pojednostavljenje pravila EU, jačanje konkurentnosti i otključavanje dodatnog investicionog kapaciteta. Ova inicijativa ima za cilj stvaranje povoljnijeg poslovnog okruženja koje omogućava kompanijama unutar Unije da rastu, inoviraju i otvaraju kvalitetna radna mjesta, dok se istovremeno održavaju ključni ciljevi klimatske politike, poput onih definisanih u Evropskom zelenom […] Članak EU pojednostavljuje pravila na polju održivosti – šta su novi prijedlozi? se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Mar 7, 2025 - 21:32
 0  9
EU pojednostavljuje pravila na polju održivosti – šta su novi prijedlozi?
Foto: ESG Adria Summit

Evropska komisija je usvojila novi paket prijedloga usmjerenih na pojednostavljenje pravila EU, jačanje konkurentnosti i otključavanje dodatnog investicionog kapaciteta. Ova inicijativa ima za cilj stvaranje povoljnijeg poslovnog okruženja koje omogućava kompanijama unutar Unije da rastu, inoviraju i otvaraju kvalitetna radna mjesta, dok se istovremeno održavaju ključni ciljevi klimatske politike, poput onih definisanih u Evropskom zelenom dogovoru. Šta ovo znači za naš region, pojašnjava Nevena Dičić Kostić, ekspertkinja za održivi razvoj u kompaniji Sustineri Partners.

„U fokusu reformi su održivo finansijsko izvještavanje, dužna pažnja u pogledu održivosti, EU taksonomija, mehanizam prilagođavanja granica ugljenika (CBAM) i evropski investicioni programi. Predložene promjene posebno olakšavaju poslovanje malih i srednjih preduzeća, smanjujući regulatorno opterećenje i usmjeravajući obaveze ka velikim kompanijama s najvećim uticajem na klimu i životnu sredinu. Očekuje se da će ove mjere donijeti uštede od oko 6,3 milijarde eura godišnje i mobilisati dodatnih 50 milijardi eura javnih i privatnih investicija”, dodaje Dičić Kostić.

Jedna od ključnih promjena odnosi se na izvještavanje o održivosti. Kompanije koje nisu u obaveznom opsegu izvještavanja (što uključuje i firme u regionu) pratiće standard koji će biti razvijen po uzoru na već postojeći VSME standard. Ovaj standard za mikro, mala i srednja preduzeća omogućava proporcionalno izvještavanje prilagođeno veličini firme, uz dva nivoa izvještavanja – osnovni i napredni. Osnovni nivo pokriva ključne metrike kao što su emisije gasova sa efektom staklene bašte, upotreba resursa, zdravlje i bezbjednost radne snage i poslovna etika, dok napredni nivo donosi dodatne detalje relevantne za finansijske institucije i velike korporativne kupce. Pored pojednostavljenja obaveza izvještavanja, značajne izmjene su predložene i u okviru CSDDD (Direktiva o dužnoj pažnji u pogledu održivosti). Nova pravila sada jasno definišu da su obaveze izvještavanja ograničene na direktne dobavljače, dok drugi i treći nivo lanca snabdijevanja nisu u obaveznom dometu izvještavanja. Ovo znači značajno rasterećenje za kompanije u regionu koje izvoze u EU ili sarađuju sa evropskim partnerima. Kada je riječ o CBAM-u, prijedlog uključuje dvije važne izmjene: Mali uvoznici koji godišnje uvoze manje od 50 tona određenih proizvoda biće izuzeti od obaveza. Rok za punu primjenu CBAM-a je pomjeren na 2027. godinu, što daje kompanijama više vremena za prilagođavanje. Šta ovo znači za region?

Pročitajte još:

„Predložene reforme EU imaće značajan uticaj i na zemlje koje nisu članice, posebno one koje su ekonomski povezane s Unijom kroz trgovinske sporazume ili koje teže usklađivanju svojih politika s evropskim standardima. Pojednostavljenje mehanizma prilagođavanja granica ugljenika (CBAM) znači da će izvoz u EU biti podložan jasnijim i lakše primjenjivim pravilima, ali će i dalje zahtijevati prilagođavanje proizvodnih procesa kako bi se smanjio ugljenični otisak. Takođe, smanjenje regulatornog opterećenja za kompanije u EU može donijeti promjene u lancima snabdijevanja, s mogućim smanjenjem zahtjeva za manje dobavljače izvan Unije, što bi moglo uticati na konkurentnost firmi u regionu. Ovo će svakako biti i jedna od tema na kojoj ćemo govoriti na ESG Adria Samitu, s obzirom na veliki interes privrednika u regionu”, napominje Dičić Kostić.

S druge strane, pojednostavljenje pristupa investicionim fondovima, poput InvestEU, može otvoriti nove prilike za projekte u susjednim državama koje sarađuju s evropskim finansijskim institucijama, omogućavajući im da privuku više sredstava za održive i inovativne projekte. Ove promjene mogu predstavljati izazov za firme izvan EU koje žele zadržati ili proširiti svoje poslovanje na evropskom tržištu, ali istovremeno nude priliku onima koji su spremni unaprijediti svoje poslovne modele u skladu s novim pravilima i standardima održivosti. Evropska komisija će uputiti ove prijedloge na razmatranje Evropskom parlamentu i Vijeću. Paralelno s tim, nastavlja se proces javnih konsultacija kako bi se osigurala efikasna implementacija i dalja optimizacija regulatornog okvira.

Izvor: ESG Adria Summit

Članak EU pojednostavljuje pravila na polju održivosti – šta su novi prijedlozi? se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow