Ekspedicija za novi život plastičnog otpada

Plastic Odyssey je globalna inicijativa posvećena rješavanju problema zagađenja plastikom u najpogođenijim regionima svijeta, a posebno su usmjereni ka borbi protiv zagađenja plastikom u morima i okeanima. U svojoj misiji koriste brod koji je mobilna reciklažna jedinica, a putuju u zemlje s problemima u upravljanju plastičnim otpadom i pomoću tehnologije za reciklažu pretvaraju plastični otpad […] Članak Ekspedicija za novi život plastičnog otpada se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Jul 7, 2025 - 21:28
 0  10
X
Ekspedicija za novi život plastičnog otpada

Plastic Odyssey je globalna inicijativa posvećena rješavanju problema zagađenja plastikom u najpogođenijim regionima svijeta, a posebno su usmjereni ka borbi protiv zagađenja plastikom u morima i okeanima. U svojoj misiji koriste brod koji je mobilna reciklažna jedinica, a putuju u zemlje s problemima u upravljanju plastičnim otpadom i pomoću tehnologije za reciklažu pretvaraju plastični otpad u korisne materijale.

Tokom osam godina, ova neprofitna organizacija gradila je svjetsku mrežu rješenja za reciklažu, doprinoseći tome da plastični otpad ne dospije u okeane.

Sada, ova organizacija ima novi cilj – obnovu biodiverziteta u zaštićenim područjima pogođenim zagađenjem plastikom, počinjući od 50 prioritetnih lokacija koje je odredila Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO). U tu svrhu pokrenuli su jedinstven fond koji bi kroz nekoliko godina trebao prikupiti sredstva.

„Ova područja djeluju kao prirodne zamke za plastiku, akumulirajući plastični otpad u koncentracijama do 400 puta većim od Velike pacifičke plastične mase. Njihova ekstremna udaljenost dugo je činila čišćenje gotovo nemogućim – do sada”, saopštili su iz ove organizacije.

Foto-ilustracija: Pixabay (Hamsterfreund) – novi život plastičnog otpada

Tokom februara ove godine najavili su osnivanje neprofitne javne korporacije Plastic Odyssey Fund, sa sjedištem u San Francisku. Jedna od njihovih poruka glasi: „Svake minute, 19 tona plastičnog otpada dospije u okean… Mi, građani svijeta, imamo sredstva da zaustavimo ovu katastrofu.”

Takođe, podsticaće međunarodnu ekspanziju svoje organizacije angažovanjem filantropskih organizacija, fondacija, korporativnih donatora i vladinih aktera u mobilizaciji resursa i ubrzavanju uticaja.

Tokom 2025. godine, Plastic Odyssey će širom Amerike organizovati više događaja, sve kako bi produbili angažman zajednice koja se bavi okeanima i podigli svijest o svojoj misiji.

Ova globalna inicijativa kombinuje metodu mehaničkog uklanjanja plastike, mobilne jedinice za reciklažu i naučna istraživanja kako bi čišćenje velikih razmjera bilo izvodljivo, a, kako ističu, trošak uklanjanja plastike smanjen je na samo 10 dolara po kilogramu.

U svojim misijama koriste brodove za čišćenje na jedra, dizajnirane za rad u osjetljivim eko-sistemima, sprečavajući dalju razgradnju mikroplastike. Kako bi podržali inicijative koje obnavljaju morsku bioraznovrsnost, pokreću šestogodišnju kampanju za prikupljanje 30 miliona dolara.

Na sajtu plasticodyssey.org predstavili su interaktivnu mapu do koje se dolazi odabirom opcije „pratiti ekspediciju” (eng. Follow The Expedition), koja prikazuje planove puta, plastični otpad na kopnu i regione najviše pogođene zagađenjem plastikom.

U FOKUSU:

Mikrofabrike i edukacije

Nakon dvije godine partnerstva u podršci ekspediciji, timovi još jedne slične organizacije, pod imenom Delfingen, sada se uključuju u terenske projekte koje je razvila Plastic Odyssey Factories. U filipinskim gradovima Sebuu i Manili pokrenuli su dvije mikrofabrike za reciklažu kako bi otpad na ostrvu dobio novu vrijednost. Kako navode, dva kontejnera sadrže mašine potrebne za transformaciju plastičnog otpada u nove materijale ili predmete.

Tokom posjete krajem prošle godine, organizovali su obuke za lokalne preduzetnike, koje su održane u Laboratoriji na brodu. U prvoj obuci, koja je trajala tri dana, učestvovalo je deset preduzetnika iz različitih sektora, dok je druga obuka u okviru programa Laboratorije na brodu okupila četiri preduzetnika. Laboratorije na brodu imale su veliki uspjeh, sa preduzetnicima koji su već imali solidno iskustvo o reciklaži i koji su dodatno proširili svoje znanje.

Najzagađenija plaža na svijetu

Prošle godine, timovi Plastic Odyssey čistili su najzagađeniju plažu na svijetu. Riječ je o jednom od najvećih ostrva, Pitkern. Analiza iz 2015. godine, koja je objavljena dvije godine kasnije, pokazala je da je na obale izbačeno osam tona plastike, što je najveća gustina plastičnog otpada ikada zabilježena u svijetu. Ostrvo površine 38 km² ima više od 38 miliona komada plastike na svojim obalama, na koje, prema procjenama, svakog dana stigne između 3.500 i 13.500 novih plastičnih predmeta.

Da bi riješili problem odlaganja otpada bez oštećenja grebena, koristili su splav kao plovno vozilo za prenošenje velikih džakova sa obale na brod i padobrane kada su talasi previše snažni, koji podižu otpad iznad vode. Za sedam dana trajanja misije i sa 25 ljudi očišćeno je 6.000 kilograma plastičnog otpada iz 2019. godine i još 3.000 kilograma nastalih poslije toga. Nakon toga, svih prikupljenih devet tona otpada reciklirano je na plovećoj laboratoriji Plastic Odyssey.

Priredila: Jasna Dragojević

Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala  ODRŽIVA MOBILNOST

Članak Ekspedicija za novi život plastičnog otpada se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow