Države članice EU i dalje nisu sprovele pravila za pojednostavljeno izdavanje dozvola za OIE

Države članice imale su obavezu da u svoje nacionalne zakone prenesu pravila Evropske unije za pojednostavljeno i ubrzano izdavanje dozvola za projekte obnovljivih izvora energije (OIE). Prema revidiranoj Direktivi o obnovljivim izvorima energije (REDIII), koja je usvojena krajem 2023. godine, postavljen je obavezujući minimalni cilj da udio OIE u energetskom miksu Evropske unije dostigne najmanje […] Članak Države članice EU i dalje nisu sprovele pravila za pojednostavljeno izdavanje dozvola za OIE se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Jul 18, 2025 - 15:27
 0  10
X
Države članice EU i dalje nisu sprovele pravila za pojednostavljeno izdavanje dozvola za OIE

Države članice imale su obavezu da u svoje nacionalne zakone prenesu pravila Evropske unije za pojednostavljeno i ubrzano izdavanje dozvola za projekte obnovljivih izvora energije (OIE).

Prema revidiranoj Direktivi o obnovljivim izvorima energije (REDIII), koja je usvojena krajem 2023. godine, postavljen je obavezujući minimalni cilj da udio OIE u energetskom miksu Evropske unije dostigne najmanje 42,5 odsto do 2030. godine.

Međutim, godinu dana nakon isteka roka za ovu obavezu, analiza je pokazala da je stepen prenosa ovih pravila u nacionalna zakonodavstva između 13 i 78 odsto. Od 2023. godine napredak je ostvaren u šest od osam mjera koje se tiču planiranja i izdavanja dozvola. Ipak, nešto manje od 50 odsto analiziranih mjera trenutno je prenijeto u zakonodavstva država članica, navodi organizacija SolarPower Europe.

Analiza je pokazala da najbolje rezultate u prenošenju do sada imaju Italija, Rumunija i Slovenija, sa 78 odsto prenesenih i započetih mjera. Sa druge strane, Letonija ima svega 13 odsto, dok Francuska, Hrvatska, Holandija i Slovačka bilježe po 22 odsto.

Zašto pojednostavljeno izdavanje dozvola nije sprovedeno?

Prema analizi iz izvještaja ove organizacije, i dalje postoji niz ključnih problema u praksi, uprkos donošenju REDIII direktive.

Prije svega, države članice ne poštuju rokove koje REDIII propisuje za izdavanje dozvola. Takođe, tamo gdje su uvedene tzv. zone ubrzanja – područja u kojima bi postupci trebalo da budu jednostavniji – nerijetko dolazi do dodatnih komplikacija i prekomjerno složenih procedura.

Pročitajte još:

Iako je relativno jednostavno instalirati solarne panele na zgradama, parkinzima i drugim vještačkim površinama, zemlje često ne koriste mogućnosti pojednostavljenih dozvola, čime se propuštaju značajne prilike za razvoj solarne energije.

Na kraju, izvještaj ukazuje i na to da se načelo da su projekti obnovljivih izvora energije od preovlađujućeg javnog interesa često ne primjenjuje u praksi, iako bi ono moglo znatno ubrzati i olakšati procedure.

Lina Dubina, savjetnica za politiku održivosti u SolarPower Europe, poziva Evropsku komisiju da bliže sarađuje sa državama članicama kako bi se zakonodavne ambicije što prije pretočile u konkretan napredak na terenu.

Dodatni problem jeste to što prenošenje pravila ne znači nužno i njihovu efikasnu primjenu na terenu.

U izvještaju su date i konkretne preporuke za Evropsku komisiju – više o tome možete pročitati ovdje.

Pojednostavljenje procedura za izdavanje dozvola ključno je za uspješnu implementaciju obnovljivih izvora energije širom Evrope i za tranziciju ka čistoj energiji, zaključuje SolarPower Europe.

Energetski portal

Članak Države članice EU i dalje nisu sprovele pravila za pojednostavljeno izdavanje dozvola za OIE se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow