Dinastija Curie – porodica radoznalih sa najviše Nobelovih nagrada

Pierre i Marie Curie su podijelili Nobelovu nagradu iz fizike 1903. sa Henrijem Beckquerelom, a Marie će poslije, 1911. godine, dobiti i Nobelovu nagradu iz hemije. Neki znaju, a neki ne, pa je red ponovo reći, da je kćerka Pierra i Marie, Irène Joliot-Curie (1897.–1956.), 1935. godine podijelila još jednu Nobelovu nagradu za porodicu Curie, sa […] The post Dinastija Curie – porodica radoznalih sa najviše Nobelovih nagrada appeared first on Nauka govori.

Feb 7, 2025 - 06:05
 0  1
Dinastija Curie – porodica radoznalih sa najviše Nobelovih nagrada

Pierre i Marie Curie su podijelili Nobelovu nagradu iz fizike 1903. sa Henrijem Beckquerelom, a Marie će poslije, 1911. godine, dobiti i Nobelovu nagradu iz hemije. Neki znaju, a neki ne, pa je red ponovo reći, da je kćerka Pierra i Marie, Irène Joliot-Curie (1897.–1956.), 1935. godine podijelila još jednu Nobelovu nagradu za porodicu Curie, sa suprugom, Jeanom Frédérickom Joliot-Curie (1900.–1958).

 

Marie Curie sa kćerkama
Pierre, Irène i Marie Curie 

 

Dakle, u porodici Curie su 3 Nobelove nagrade iz naučnih oblasti, podijeljene na 4 osobe, što ovu porodicu čini rekorderom Nobelovih nagrada. I to nije sve – u porodici se skriva još jedan nobelovac, ali polako, doći ćemo do toga. Ono što je zanimljivo za ovu porodicu jeste da su praktično svi odabrali naučne karijere i to upravo u fundamentalnim naukama.

 
Irène i Frédérick, sa sinom Pierrom i kćerkom Hélène 

Sine Irène i Frédéricka, Pierre Joliot-Curie, nazvan, naravno, po dedi, je biolog. Pierre je rođen 1932. godine, još dok je bila živa Marie Curie, ali teško da se sjeća bake. Bio je naučni savjetnik u francuskoj vladi, a nositelj je Nacionalnog ordena Legije časti. Oženio je Anne Gricouroff, koja je također biolog, a sa njom ima dvojicu sinova – Marca (rođen 1962.), koji je postao neuroznanstvenik i Alaina (rođen 1964.), koji se bavi citologijom i embriologijom. Marc i Alain nisu u svom prezimenu zadržali i prezime Curie.

 

Marc Joliot

Kćerka Irène i Frédéricka Joliot-Curie, unuka Marie Curie, Hélène Langevin-Joliot (rođena 1927.), poznata je nuklearna fizičarka. Zanimljivo je da se školovala na francuskom Institut national de physique nucléaire et de physique des particules, IN2P3. Radi se o laboratoriji koju su osnovali njeni roditelji. Aktivno je učestvovala u promociji žena u nauci i ohrabrivanju žena da odabiru karijere u naučnim oblastima. 

 
 
Hélène Langevin-Joliot

Udata je za Michela Langevina, također fizičara, i imaju sina Yvesa Langevina, koji je, nećete vjerovati, također fizičar – astrofizičar.

 
astrofizičar Yves Langevin, praunuk Marie i Pierra Curie
 
Druga kćerka Marie i Pierra Curie, Ève Denise Curie Labouisse (1904. – 2007.), nije odabrala naučnu karijeru, ali je zato postala pisac. Njen suprug je američki diplomata Henry Richardson Labouisse, Jr. (1904–1987) koji je, u ime UNICEF-a, 1965. godine primio Nobelovu nagradu za mir. Dinastija Curie je, izgleda, dala svijetu više nego što obično mislimo.
 
 

The post Dinastija Curie – porodica radoznalih sa najviše Nobelovih nagrada appeared first on Nauka govori.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow