BiH može imati koristi od uvezivanja u Evropsku elektroenergetsku mrežu

Elektroenergetski sistem EU je jedan od najkompleksnijih sistema za distribuciju električne energije na svijetu, a BiH, kao dio evropske distributivne mreže, mogla bi značajno da profitira od toga. Evropska energetska mreža ima dva nivoa, transmisioni i distributivni. Transmisioni nivo odnosi se na visokonaponsku mrežu dalekovoda koji električnu energiju prenose na velike daljine, i distributivni, koji […] Članak BiH može imati koristi od uvezivanja u Evropsku elektroenergetsku mrežu se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Apr 2, 2025 - 07:56
 0  10
BiH može imati koristi od uvezivanja u Evropsku elektroenergetsku mrežu

Elektroenergetski sistem EU je jedan od najkompleksnijih sistema za distribuciju električne energije na svijetu, a BiH, kao dio evropske distributivne mreže, mogla bi značajno da profitira od toga.

Evropska energetska mreža ima dva nivoa, transmisioni i distributivni. Transmisioni nivo odnosi se na visokonaponsku mrežu dalekovoda koji električnu energiju prenose na velike daljine, i distributivni, koji električnu energiju isporučuje potrošačima.

Svaka zemlja koja je jedna od 35 članica Evropske energetske mreže ENTSO-E mora imati visokonaponsku transmisionu mrežu i usklađenu frekvenciju. Naime, da bi zemlja mogla da se priključi na mrežu, mora ne samo da ima frekvenciju električne energije od 50 herca, nego mora biti usklađena i u fazi, što znači da se generatori u elektranama moraju okretati sinhronizovano, inače mreža ne bi mogla funkcionisati. Ako, na primjer, centrale proizvode istosmjernu električnu energiju, poput solarnih elektrana, moraju koristiti ispravljače koji će energiju pretvoriti u naizmjeničnu struju i uskladiti je s frekvencijom ENTSO-E-a.

Foto-ilustracija: Unsplash (amy-elting)

Tako svi potrošači unutar mreže mogu biti sigurni da će uvijek imati energiju. Ako jedna centrala ispadne iz pogona ili se prekine dalekovod, energija se usmjerava iz drugih izvora i provodi drugim dalekovodima.

Ovim aktivnostima koordiniše ENTSO-E, tako što kontaktira vlasnike transmisione mreže u zemljama članicama, poput „Elektroprenosa BiH”. ENTSO-E analizira potrebe za energijom i koordiniše njen transport kroz mrežu. ENTSO-E, takođe, analizira buduće potrebe i predlaže razvoj mreže u skladu s tim.

Regulator cijele mreže je ACER, nezavisno tijelo EU koje koordiniše s nacionalnim regulatorima elektroenergetskog tržišta u zemljama članicama, poput DERK-a u BiH. ACER se brine da svako ima fer pristup i uslove unutar elektroenergetskog sistema i da ne postoji nelojalna konkurencija ili bilo kakvo tržišno manipulisanje.

„Elektroprenos BiH” je formiran 2006. godine, a u vlasništvu je oba entiteta u skladu s ukupnom transportnom mrežom visokog napona koji su entitetske kompanije unijele u sistem. Odgovoran je za transport energije visokog napona i ulaganje u razvoj infrastrukture, kako bi se BiH bolje povezala sa susjedima i evropskom mrežom.

Pročitajte još:

DERK je osnovan od strane Parlamentarne skupštine BiH 2002. godine i njegov posao je regulisanje elektroprenosnog sistema u BiH. Kao što je ACER “šef” ENTSO-E-u, tako je DERK nadležan za rad „Elektroprenosa BiH”.

I ACER i DERK na različite načine mogu da utiču na cijene električne energije, iako bi u pravilu tržište EU trebalo da funkcioniše po principu slobodnog tržišta. Prema pravilima EU, regulatori mogu da utiču na formiranje cijena ako se time potrošači štite od monopolističkih tendencija ili ako su ugrožene kategorije najsiromašnijeg stanovništva, mada je tendencija što slobodnije tržišno djelovanje.

Cvjetko Žepinić, izvršni direktor za rad i održavanje „Elektroprenosa BiH” da visokonaponska mreža BiH ima značajno veće kapacitete u odnosu na proizvodnju i potrebe u BiH. Prema njegovim riječima, izgradnja novih visokonaponskih dalekovoda u BiH ima smisla radi alternativnih pravaca snabdijevanja, recimo, ako dođe do havarije, da postoji alternativna ruta. Što se tiče EU i veze koja postoji između elektroenergetske mreže u BiH u odnosu na Evropu, on ističe da BiH, kao dio šire energetske mreže, može da gradi nove kapacitete samo ako ima izvjesnost i garanciju drugih zemalja u sistemu da se radi o linijama koje imaju perspektivu.

Takođe, kako on ističe, BiH ima obavezu da usvaja evropske regulative u ovoj oblasti, a taj posao vodi Energetska zajednica, koja ima za cilj integraciju elektroenergetskog sektora van EU s onim u EU.

„Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju nas je obavezao da poštujemo direktive EU koje se odnose na električnu energiju. BiH se obavezala da će sprovoditi sve direktive EU. Sva ta transpozicija zakonodavstva ide preko Energetske zajednice”, kaže on.

Prema njegovim riječima, najveća šansa BiH u vezi s EU je da iskoristi svoj energetski potencijal i jeftinu energiju za privlačenje investitora u proizvodnju, koji bi onda koristili domaću struju u svom proizvodnom procesu.

Izvor: Nezavisne

Članak BiH može imati koristi od uvezivanja u Evropsku elektroenergetsku mrežu se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow