Vanredna mjerenja kvaliteta vazduha u Novom Pazaru nakon požara na deponiji Golo Brdo
Gradski štab za vanredne situacije grada Novi Pazar održao je juče hitnu sjednicu, nakon požara na deponiji Golo Brdo. Kako je istaknuto, požar je ugašen na 70 odsto deponije, dok je ostao kritičan dio kojem nisu mogli da priđu. Ipak, taj dio se obrušio i sada se nalazi na ravnom terenu, što će olakšati njegovo […] Članak Vanredna mjerenja kvaliteta vazduha u Novom Pazaru nakon požara na deponiji Golo Brdo se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Gradski štab za vanredne situacije grada Novi Pazar održao je juče hitnu sjednicu, nakon požara na deponiji Golo Brdo.
Kako je istaknuto, požar je ugašen na 70 odsto deponije, dok je ostao kritičan dio kojem nisu mogli da priđu. Ipak, taj dio se obrušio i sada se nalazi na ravnom terenu, što će olakšati njegovo zatrpavanje, istakao je Hamid Dražanin, predstavnik jednog od privrednih subjekata koji učestvuju u sanaciji. On je dodao da će cjelokupan posao vjerovatno biti završen u narednih 15 dana.
Zahvaljujući protivpožarnoj tampon zoni, koja je prethodno postavljena, spriječeno je širenje požara na okolne šume.
Kako prenose mediji, do požara je došlo u subotu u 18 časova, a prije požara se čuo prasak, zbog čega se pretpostavlja da je došlo do eksplozije metana unutar deponije.
Faruk Suljević, direktor JKP „Gradska čistoća”, objasnio je da visoke temperature ne utiču na oslobađanje metana iz deponije, ali da su izuzetno teške za radnike koji u velikim vrućinama rade u buldožerima i kamionima.
„Radi se samo tokom dana, kao što znate, jer noću ne smijemo da obavljamo te vrste radova. Ipak, prezatrpavanje će sigurno biti nastavljeno”, rekao je Suljević.
Pročitajte još:
- Krave i konji na Suvoj planini i ove godine bez vode – stigla pomoć, ali bez trajnog rješenja
- U Osijeku počelo istraživanje geotermalnog potencijala
- Pomor ribe u Lješnici – tužilaštvo vodi istragu
Dalje je objasnio kako zatrpavanje funkcioniše: kada se smeće prekriva i sabija slojem zemlje, formira se čvrsta barijera koja sprječava kiseonik da dopre do metana, a time se i smanjuje rizik od požara, jer je kiseonik neophodan za sagorijevanje. Međutim, naglasio je da se metan u deponiji ne može u potpunosti ukloniti, jer se on stalno stvara razgradnjom otpada.
„Dakle, mi ne možemo samim zatvaranjem deponije, spuštanjem rampe na deponiju da očekujemo da je ona stala. Ona neće da stane sa radom narednih 30 godina”, rekao je Suljević i dodao da redovna sanacija mora da se nastavi.
Vanredni monitoring kvaliteta vazduha nakon požara
Na ovom području postavljena je mobilna automatska stanica za mjerenje kvaliteta vazduha Agencije za zaštitu životne sredine, koja je juče od 14 časova počela da mjeri kvalitet. Kako navodi Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije, od početka mjerenja nije došlo do povišene vrijednosti čestica.
Na samoj deponiji, najveće izmjerene satne vrijednosti koncentracije suspendovanih čestica PM10 bile su upravo u 14 časova, ali su se kretale u graničnim vrijednostima – do 46 µg/m³. Na automatskoj stanici u gradskoj zoni Novog Pazara izmjerene vrijednosti PM10 iznosile su 23 µg/m³.
Satne vrijednosti mjerenja koja se vrše na obje lokacije građani mogu da prate na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine.
Energetski portal
Članak Vanredna mjerenja kvaliteta vazduha u Novom Pazaru nakon požara na deponiji Golo Brdo se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






