U Osijeku počelo istraživanje geotermalnog potencijala
U Osijeku je počelo istraživanje geotermalnog potencijala na bušotini Osijek GT-1 (OsGT-1), drugoj po redu u sklopu projekta Priprema i istraživanje geotermalnog potencijala u kontekstu daljinskog grijanja. Ovo istraživanje nastavlja se na nedavno u Velikoj Gorici gdje je potvrđena ležišna temperatura viša od 100 °C i potencijal za pokrivanje gotovo 60 odsto potreba gradskog toplotnog sistema. […]

U Osijeku je počelo istraživanje geotermalnog potencijala na bušotini Osijek GT-1 (OsGT-1), drugoj po redu u sklopu projekta Priprema i istraživanje geotermalnog potencijala u kontekstu daljinskog grijanja.
Ovo istraživanje nastavlja se na nedavno u Velikoj Gorici gdje je potvrđena ležišna temperatura viša od 100 °C i potencijal za pokrivanje gotovo 60 odsto potreba gradskog toplotnog sistema.
Konačna dubina planirane bušotine u Osijeku biće 2000 (+200) metara, ciljajući geotermalno ležište s temperaturom vode višom od 80°C. Za ovaj projekat obezbijeđeno je 50,8 miliona eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
„Osijek je predvodnik zelene tranzicije u Hrvatskoj, a geotermalna energija novi je iskorak prema održivom i lokalno dostupnom izvoru grijanja. Osim što će grijati domove naših sugrađana, te Klinički bolnički centar Osijek, toplotnu energiju u budućnosti planiramo koristiti i u različite privredne svrhe”, rekao je Ivan Radić, gradonačelnik Osijeka.
Pročitajte još:
- Elektrana na biomasu u BAT-ovoj fabrici i istraživanje geotermalne energije u Hrvatskoj
- Kako geotermalna energija može zadovoljiti 15 odsto potražnje do 2050?
- Geotermalna energija: Budućnost mađarske zelene ekonomije
Geotermalna energija jedan je od rijetkih obnovljivih izvora koji je stabilan, lokalno dostupan i nezavisan o vremenskim ili tržišnim uslovima.
Agencija za ugljovodonike provodi istraživanja u Velikoj Gorici, Osijeku, Vinkovcima i Zaprešiću.
„Za sve četiri lokacije u ovom projektu napravili smo geološko-geofizičke analize sa snimanjima i mjerenjima u 2023. godini i ti su podaci, u kombinaciji s informacijama koje imamo od ranije, omogućili preciznu interpretaciju podzemnih slojeva i identifikovali potencijalna geotermalna ležišta. Međutim, potencijal mogu potvrditi samo konkretna istraživanja”, izjavio je Marijan Krpan, predsjednik Uprave Agencije za ugljovodonike.
Dodaje da će u septembru ove godine, po završetku istraživanja više znati o mogućnostima primjene geotermalne energije u Osijeku. Nakon završetka ovih radova bušenje se nastavlja u Vinkovcima gdje su već počeli pripremni radovi za istraživanje bušotine VinGT-1.
Energetski portal
Koja je vaša reakcija?






