Tender za brzu cestu u BiH pod lupom: Kineska kompanija uložila žalbu
Ponude COVEC-a za obje dionice bile znatno povoljnije The post Tender za brzu cestu u BiH pod lupom: Kineska kompanija uložila žalbu appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.

SARAJEVO – Nakon nedavne obavijesti Fondacije OFID Savjetu ministara o privremenom obustavljanju finansiranja izgradnje autoputa u FBiH, postupak javne nabavke za dionicu brze ceste Mostar – hrvatska granica privukao je novu pažnju.
Kineska kompanija China Overseas Engineering Group (COVEC) podnijela je dvije žalbe Kancelariji za razmatranje žalbi BiH na odluke javnog preduzeća Autoceste FBiH u vezi s dvije dionice ukupne dužine 11,9 km. Suština žalbi odnosi se na dosljednu primjenu odredbi Zakona o javnim nabavkama BiH u postupku ocjenjivanja ponuda.
Prema žalbama, ponude COVEC-a za obje dionice bile su znatno povoljnije, pri čemu je jedna bila oko 2,5 miliona KM jeftinija od prihvaćene ponude konzorcija “Hering” Široki Brijeg i “KTM-Brina” Posušje. Autoceste FBiH odbacile su ponude COVEC-a kao “neispravne”.
Advokat Nemanja Roljić, koji zastupa COVEC u pravnom postupku, ističe u žalbama ključne proceduralne nedosljednosti koje zahtijevaju pažljivu analizu Kancelarije za razmatranje žalbi BiH.
„Na dionici Polugrno-Podledinac (5.48 km), najpovoljnija ponuda (COVEC) isključena je zbog navodnih ‘administrativnih nedostataka’ bez mogućnosti dopune. Posao je dodijeljen konzorciju čija je ponuda bila skuplja za 2,8 miliona KM“, kaže Roljić.
On ističe i nezakonito postupanje Autocesta FBiH vezano za skraćivanje roka za žalbu i kaže da je obavijest o odabiru izvođača COVEC-u dostavljena u petak, 13. juna nakon 20 časova.
„Ograničeno je i pravo na uvid, jer su Autoceste FBiH do posljednjeg dana roka odbijale omogućiti COVEC-u uvid u dokumentaciju drugih ponuđača navodeći ‘tehničke razloge’. Dalje, COVEC je iznio opravdane primjedbe na nedosljednost u ocjenjivanju, zbog čega se u žalbama navodi da su kriteriji (npr. iskustvo voditelja projekta) primjenjivani različitom strogosti kod različitih ponuđača“, kaže Roljić.
On ističe da sve ove proceduralne poteškoće otvaraju pitanja o potpunom poštivanju temeljnih načela Zakona o javnim nabavkama – jednakog tretmana, transparentnosti i isplativosti.
Prema njegovim riječima, COVEC putem žalbe traži od Kancelarije za razmatranje žalbi BiH da detaljno preispita proceduralnu ispravnost postupka ocjenjivanja, da posebno analizira opravdanost isključenja najpovoljnije ponude i da ocijeni da li su kriteriji ocjenjivanja primijenjeni dosljedno.
S druge strane, u svom odgovoru na žalbu, Autoceste FBiH su prihvatile da je žalba podnesena na valjan način, ali su odbile sve konkretne navode žalbe. Oni tvrde da su „u potpunosti poštovali zakonske propise“.
Kancelarija za razmatranje žalbi BiH će prema zakonu preispitati žalbu, a žalbenu dokumentaciju možete pogledati OVDJE i OVDJE.
The post Tender za brzu cestu u BiH pod lupom: Kineska kompanija uložila žalbu appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.
Koja je vaša reakcija?






