Stanovnici EU sve teže do krova nad glavom
Prosječna cijena kuća porasla je za skoro 50 odsto The post Stanovnici EU sve teže do krova nad glavom appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.

BRISEL – Stanovnici Evropske unije sve teže dolaze do krova nad glavom. Osim cijena, koje su drastično porasle u posljednjoj deceniji, problem je i manjak stanova, a posebno su pogođeni mladi.
Nataša Marković Izrael je porijeklom iz Srbije i vlasnica je malog stana u Madridu. Kada je postao premali za njenu porodicu, izdali su ga drugima, a za sebe iznajmili veći. Čak i to što ima nekretninu u svom vlasništvu nije mnogo rasteretilo njen budžet.
“Cene tržišta su enormne. Negde oko 30, negde između 40 i 50 odsto mojih mesečnih prihoda ide na stanarinu. Studenti koji dođu u velike gradove da studiraju, poput Madrida ili Barselone, plaćaju oko 700 do 800 evra jednu spavaću sobu i to u stanu koji dele sa četvoro ili petoro ljudi. Nekada su te cene bile oko 300 evra”, ispričala je Nataša.
Slično je i u drugim državama Evrope. U posljednjih desetak godina, prosječna cijena kuća porasla je za skoro 50 odsto.
U rješavanje problema uključile su se i institucije Evropske unije. Evropski parlament osnovao je Komitet za rješavanje krize. A po prvi put u resoru jednog komesara našlo se stanovanje.
“Dok je prvenstvena odgovornost na državama članicama da ovo organizuju, Komisija može da ponudi mnogo u smislu koordinacije, otkrivanja slabih tačaka, kako možemo da pomognemo nudeći tehničku pomoć. Na primjer oko klasifikacije, sagledavanja građevinskog sektora, kao i to kako možemo da uključimo naše međunarodne finansijske institucije, kao i Evropsku investicionu banku”, rekla je Ana-Kaiza Itkone, portparolka Evropske komisije.
A Evropska investiciona banka pokreće akcioni plan za podršku stanovanju. Na pitanje Euronewsa, prva žena banke kaže da povećavaju investicije u ovu oblast 10 milijardi evra u naredne dvije godine, kroz različite projekte.
“Ovom platformom, zajedno sa Evropskom komisijom, želimo da budemo u mogućnosti da okupimo sve stručnjake, javne i privatne ključne igrače u Evropi kako bismo pojačali podršku i povećali je u tri različite dimenzije. Prvo, inovacije i razvoj novih tehnika, novih tehologija gradnje, novih materijala. Drugo, rekonstrukcija i renoviranje postojećih objekata. Treće, promocija održivog i pristupačnog stanovanja”, rekla je Nadija Kalvinjo, predsjednica EIB.
EU, pojedinačne države članice, ali i gradovi, imaju alate kako mogu da pomognu, ali za to je potrebna politička volja. Čini se da je sada i ima – možda zbog hiljade građana koji su u raznim gradovima EU protestovali tražeći povoljnije stanove.
The post Stanovnici EU sve teže do krova nad glavom appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.
Koja je vaša reakcija?






