Slovenija izdala desetogodišnju obveznicu povezanu sa održivošću, sakupljeno milijardu eura

Slovenija je nedavno izdala desetogodišnju obveznicu povezanu sa održivošću (SLB) na međunarodnim tržištima kapitala u iznosu od milijardu eura sa kuponom od 3,125 odsto, i dospijećem 2. jula 2035. godine. Riječ je o prvoj emisiji takvih obveznica u Sloveniji i u ovom dijelu svijeta, izdatih na osnovu Okvira za izdavanje obveznica Republike Slovenije povezanih sa […] Članak Slovenija izdala desetogodišnju obveznicu povezanu sa održivošću, sakupljeno milijardu eura se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Jun 30, 2025 - 21:46
 0  10
X
Slovenija izdala desetogodišnju obveznicu povezanu sa održivošću, sakupljeno milijardu eura

Slovenija je nedavno izdala desetogodišnju obveznicu povezanu sa održivošću (SLB) na međunarodnim tržištima kapitala u iznosu od milijardu eura sa kuponom od 3,125 odsto, i dospijećem 2. jula 2035. godine. Riječ je o prvoj emisiji takvih obveznica u Sloveniji i u ovom dijelu svijeta, izdatih na osnovu Okvira za izdavanje obveznica Republike Slovenije povezanih sa ostvarivanjem ciljeva održivosti (Okvir). Obveznica dakle ima kupon sa fiksnom kamatnom stopom sa mogućim mehanizmom povećanja/smanjenja konačnog kupona, u zavisnosti od ostvarivanja ciljeva navedenih u Okviru, a ključni indikator su ukupne godišnje emisije gasova staklene bašte, navodi se na sajtu Ministarstva finansije Slovenije.

Cilj održivog razvoja 1.1: smanjenje ukupnih emisija gasova staklene bašte za 35 odsto do 2030. godine u poređenju sa osnovnim nivoom iz 2005. godine.

Cilj održivog razvoja 1.2: smanjenje ukupnih emisija gasova staklene bašte za 45 odsto do 2030. godine u poređenju sa osnovnim nivoom iz 2005. godine. 

Dakle, ako se cilj održivosti 1.1 ne postigne, i Slovenija ne obori ukupne godišnje emisije gasova s efektom staklene bašte za barem 35 odsto sa nivoa zabilježenog 2005. godine, kamatna stopa će se povećati za 50 baznih poena poslije devet godina nakon datuma poravnanja, koji će biti 2. jul 2025. godine. Suprotno tome, ako je cilj održivosti 1.2 postignut, i kada bi emisije pale za više od 45 odsto, kamatna stopa se spušta za 50 baznih poena.

Pročitajte još:

Sve u svemu, nova obveznica koristi mehanizam povećanja/smanjenja, pri čemu je njena konačna isplata kupona vezana za klimatski cilj Slovenije. Prema uslovima obveznice, kamatna stopa koja se plaća, povećava se za 50 baznih poena ako Slovenija ne postigne donju granicu smanjenja od 35 odsto, dok će se smanjiti za 50 baznih poena ako postigne gornju granicu smanjenja od 45 odsto.

Što se tiče geografske rasprostranjenosti investitora: 23 odsto kupili su investitori iz Velike Britanije i Irske, 20 odsto iz Belgije, Holandije i Luksemburga, 15 odsto iz Njemačke, Austrije i Švajcarske, potom slijedi Južna Evropa 12 odsto, Slovenija 11 odsto, nordijske zemlje 9 odsto, Francuska 5 odsto, dok je 2 odsto paketa kupljeno od strane investitora Centralne i Istočne Evrope.

Iako je zabilježena nedavna slabost na tržištu SLB-a, potražnja za obveznicama je bila evidentna, a ponuda čak više od 6 puta veća od potražnje.

Energetski portal

Članak Slovenija izdala desetogodišnju obveznicu povezanu sa održivošću, sakupljeno milijardu eura se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow