Rezanje kreditnog rejtinga produbljuje brige oko rastućeg američkog duga
Rejting agencija je u petak snizila američki besprijekoran državni kreditni rejting The post Rezanje kreditnog rejtinga produbljuje brige oko rastućeg američkog duga appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.

NJUJORK – Snižavanje američkog državnog rejtinga od strane Moody'sa pogoršalo je zabrinutost ulagača zbog nadolazeće tempirane bombe duga koja bi mogla podstaći one koji se bore na tržištu obveznica i žele vidjeti veću fiskalnu suzdržanost od strane Vašingtona.
Rejting agencija je u petak snizila američki besprijekoran državni kreditni rejting za jedan stepen, kao posljednja od glavnih rejting agencija koja je snizila rejting zemlje, navodeći zabrinutost zbog rastućeg duga nacije od 36 biliona dolara.
Taj potez uslijedio je u trenutku kada republikanci koji kontrolišu Predstavnički dom i Senat nastoje odobriti sveobuhvatan paket smanjenja poreza, povećanja potrošnje i smanjenja sigurnosnih mreža, što bi moglo dodati bilione dolara američkom dugu. Neizvjesnost oko konačnog oblika takozvanog “Velikog lijepog zakona” drži ulagače na oprezu čak i dok se pojavio optimizam u vezi s trgovinom. Prijedlog zakona nije uspio ukloniti ključnu prepreku u petak, čak i dok je američki predsjednik Donald Tramp pozvao na jedinstvo oko zakona.
„Tržište obveznica pomno prati šta se događa u Washingtonu, posebno ove godine“, rekla je Carol Schleif, glavna tržišna strategica u BMO Private Wealthu, koja je rekla da bi snižavanje Moody'sovog rejtinga moglo učiniti investitore opreznijima.
„Dok Kongres raspravlja o ‘velikom, lijepom zakonu’, nadzornici obveznica pomno će paziti da se pridržavaju fiskalno odgovorne linije“, rekla je, misleći na investitore u obveznice koji kažnjavaju lošu politiku tako što vladama preskupo zaduživanje.
Snižavanje Moody'sovog rejtinga, koje slijedi slične poteze Fitcha 2023. i Standard & Poor'sa 2011., „na kraju će dovesti do većih troškova zaduživanja za javni i privatni sektor u Sjedinjenim Državama“, rekao je Spencer Hakimian, osnivač Tolou Capital Managementa u New Yorku.
Uprkos tome, smanjenje rejtinga vjerovatno neće izazvati prisilnu prodaju fondova koji mogu ulagati samo u hartije od vrijednosti sa najvišim rejtingom, rekao je Rojtersu Gennadiy Goldberg, voditelj strategije američkih kamatnih stopa u TD Securities, budući da je većina fondova revidirala smjernice nakon snižavanja rejtinga S&P-a.
“Ali očekujemo da će to ponovno usmjeriti pozornost tržišta na fiskalnu politiku i zakon o kojem se trenutno pregovara u Kongresu”, rekao je Goldberg.
Jedno je pitanje koliko će Kongres imati otpora oko toga žrtvuju li se fiskalni principi, rekao je Scott Clemons, glavni investicijski strateg u Brown Brothers Harriman, dodajući da bi zakon koji pokazuje rasipničko trošenje mogao biti destimulirajući faktor za dodavanje izloženosti dugoročnim državnim obveznicama.
Odbor za odgovorni savezni proračun, nestranački think tank, procjenjuje da bi zakon mogao dodati otprilike 3,3 bilijuna dolara dugu zemlje do 2034. ili oko 5,2 bilijuna dolara ako kreatori politike produže privremene odredbe.
Moody's je u petak izjavio da uzastopne administracije nisu uspjele preokrenuti trend većih fiskalnih deficita i troškova kamata te da ne vjeruje da će fiskalni prijedlozi koji se razmatraju rezultirati značajnim smanjenjem deficita.
Zabrinutost se pokazuje u tržišnom određivanju cijena. Nedavno povećanje premije 10-godišnjih trezorskih obveznica – mjere povrata koju investitori traže za rizik držanja dugoročnog duga – dijelom je znak temeljne fiskalne zabrinutosti na tržištu, rekao je Anthony Woodside, voditelj strategije fiksnog dohotka u Legal & General Investment Management America. Woodside je rekao da tržište “ne pridaje puno kredibiliteta” smanjenju deficita na značajan način. SEEbiz
The post Rezanje kreditnog rejtinga produbljuje brige oko rastućeg američkog duga appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.
Koja je vaša reakcija?






