Resursni centar Trebinje – saradnjom do uspješne inkluzije
Kancelarija Resursnog centra za inkluzivno vaspitanje i obrazovanje Javne ustanove Centar „Sunce“ Prijedor, sa sjedištem u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ Trebinje, već više od tri godine uspješno funkcioniše, pružajući stručnu pomoć predškolskim i osnovnoškolskim ustanovama na području istočne Hercegovine u radu sa djecom koja imaju odstupanja u razvoju. Ovo je... The post Resursni centar Trebinje – saradnjom do uspješne inkluzije appeared first on eTrebinje.

Kancelarija Resursnog centra za inkluzivno vaspitanje i obrazovanje Javne ustanove Centar „Sunce“ Prijedor, sa sjedištem u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ Trebinje, već više od tri godine uspješno funkcioniše, pružajući stručnu pomoć predškolskim i osnovnoškolskim ustanovama na području istočne Hercegovine u radu sa djecom koja imaju odstupanja u razvoju. Ovo je jedini centar ovog tipa u našoj regiji.
Bosiljka Buha, profesor specijalne edukacije i rehabilitacije u Resursnom centru Trebinje kaže da pravo na usluge ovog centra imaju djeca od najranijeg uzrasta do devetog razreda, pod uslovom da pohađaju neku od predškolskih, odnosno školskih ustanova.
„Ustanova koju dijete pohađa se obraća Resursnom centru sa zahtjevom za pomoć u radu. Nakon razmatranja zahtjeva i dostavljene dokumentacije, definišemo način pružanja podrške toj ustanovi. Resursni centar je tu da pruži stručnu pomoć, kako bismo na najbolji način omogućili razvoj određenom djetetu“, navodi Buha za Radio Trebinje.
Kancelarija Resursnog centra, dodaje, ima bogat asortiman didaktičkog materijala i asertivnu tehnologiju.
„Imamo Klevi tastaturu, koja je posebno dizajnirana za osobe sa motoričkim poteškoćama, kao i za učenike koji imaju probleme sa disleksijom i disgrafijom. Zatim, Behingerov aparat, digitalni logopedski aparat koji se koristi u savremenoj rehabilitaciji slušanja i govora. Možemo da obavljamo korektivne tretmane mucanja, dislalije, afazije, disfazije i druge artikulacijske tretmane“, precizirala je ona.
Pored procjene i observacije djece za koje je primjećeno odstupanje od tipičnog razvoja, te individualnog defektološkog rada, u Resursnom centru obavljaju adaptaciju didaktičkih sredstava i materijala, kako bi ih prilagodili djetetu sa određenim poteškoćama. Organizuju i savjetodavno-instruktivne razgovore sa nastavnim osobljem, roditeljima i asistentima u nastavi.
„Ono što roditelji mogu da očekuju od Resursnog centra je pružanje stručne pomoći za njihovo dijete – u prepoznavanju i razumijevanju obrazovnih potreba djeteta, kao i podršku u rješavanju emocionalnih ili psiholoških izazova sa kojima se susreću. Što se tiče škole, tu smo da izradimo individualne planove i programe, strategije za učenje, te prilagođavamo nastavni plan i materijal, u skladu sa smetnjama djeteta. Pružamo podršku nastavnicima u stvaranju inkluzivne klime u odjeljenju. Promovišemo socijalizaciju djece sa smetnjama u razvoju, tako što ih savjetujemo i uključujemo u društvene aktivnosti u školi i van škole, čime se razvija osjećaj pripadnosti. Takođe, nudimo im informacije o ostalim pravima i mogućnostima koje imaju na raspolaganju“, navodi Buha.
Cilj svega je, kako ističe, da se obezbijedi što kvalitetnije obrazovanje za djecu sa smetnjama u razvoju, te da se stvore uslovi za aktivno učešće svih učenika u obrazovnom procesu.
Majka djevojčice sa odstupanjima u razvoju, inače, učenice šestog razreda Osnovne škole „Vuk Karadžić“, kaže da je saradnjom Resursnog centra i ostalih učesnika inkluzivnog procesa, kroz više od tri godine rada, postignut veliki i vidljiv napredak kod njenog djeteta.
„Najbitnije je što nas zaposleni u Resursnom centru, osim što stručno rade sa djecom, savjetuju šta da radimo kući sa našom djecom, kako bi njihov napredak bio što značajniji. Kao roditelj, koji već 12 godina ima dijete sa odstupanjem u razvoju, susretala sam se sa mnogobrojnim problemima, u početku je jako teško bilo naći logopeda i defektologa. Sada to imamo u našoj školi, izuzetno je pristupačno, a te tretmane, koji su nam jako korisni, obavimo dok smo još u školi. Pohvalila bih i to što defektolozi iz Resursnog centra dolaze u posjetu u razred i tako pomažu da se inkluzivna klima širi i na drugu djecu, što čini da djeca sa poteškoćama u razvoju budu prihvaćena od strane djece iz odjeljenja i druge djece koja pohađaju školu“, kazala je ona.
Resursni centri za inkluzivno vaspitanje i obrazovanje postoje u više lokalnih zajednica u RS, u cilju razvoja inkluzije i napretka djece sa razvojnim odstupanjima.
The post Resursni centar Trebinje – saradnjom do uspješne inkluzije appeared first on eTrebinje.
Koja je vaša reakcija?






