Pametna majica koja budi pospanog vozača je razvijena na univerzitetu u Liberecu
Majicu koja može da probudi pospanog vozača razvili su naučnici na Tehničkom univerzitetu u Liberecu. Senzori na majici mogu da […] Чланак Pametna majica koja budi pospanog vozača je razvijena na univerzitetu u Liberecu се појављује прво на Auto Republika.

Majicu koja može da probudi pospanog vozača razvili su naučnici na Tehničkom univerzitetu u Liberecu. Senzori na majici mogu da otkriju umor pre nego što ga sam vozač postane svestan, jer nepogrešivo mere usporeno disanje. Pametni tekstil tako može doprineti smanjenju broja saobraćajnih nesreća i spasavanju života. Autor ideje, Mihael Martinka, na razvoju majice radi već četvrtu godinu, rekao je portparol univerziteta, Radek Pirkl.
„Sistem već funkcioniše pouzdano, možemo tačno da detektujemo kada čoveka počinje da hvata umor, a da to on još nije ni primetio. Sada radimo na njegovom unapređenju – trudimo se da majica bude što prijatnija za nošenje i da senzori što manje smetaju“, dodao je Martinka.
Sistemi za detekciju mikro-sna već se nalaze u najsavremenijim automobilima, ali prema Martinkinim rečima nisu pouzdani – prate neobično ponašanje vozila i često greše. „Naši senzori nikada ne greše kada je u pitanju početak umora“, naglasio je.
Senzori na majici prate direktno čoveka i promene u njegovoj frekfenciji disanja, pri čemu menjaju svoj električni otpor u zavisnosti od pokreta grudnog koša.
„Frekfencija disanja opada proporcionalno sa nivoom umora i trenutkom kada čovek počinje da tone u san“, rekao je naučnik. Disanje odmorne osobe je, kako kaže, ujednačeno, dok je kod umora ili sna plitko i nepravilno. „Nakon niza eksperimenata, stigli smo do stadijuma u kojem možemo da predvidimo početak pospanosti još pre nego što umor u potpunosti preuzme telo. Zahvaljujući tome možemo da upozorimo vozača na vreme“, dodao je.
Tokom testiranja Martinka je sarađivao sa timom Fakulteta tekstilnih nauka Univerziteta Šinšu u Japanu, koji važi za vodeću svetsku instituciju u oblasti merenja telesnih funkcija preko odeće. Majica je do sada testirana u simulatoru, ali bi u avgustu trebalo da se testira u stvarnim uslovima u japanskoj prefekturi Nagano.
„Test će se obaviti noću, kada je saobraćaj minimalan, i uz asistenciju policije. Pored vozača će sedeti osoba koja će, u slučaju nužde, preuzeti upravljanje“, naveo je Martinka. Po njegovim rečima, majica bi mogla da se nađe na tržištu za otprilike tri godine.
„Verujem da će za ovu majicu postojati interesovanje ne samo u Češkoj, već i u inostranstvu. Japanci su već pokazali veliko interesovanje za naš istraživački rad. Naš sistem ima potencijal da smanji broj saobraćajnih nezgoda izazvanih umorom i da tako spasi živote. Rezultati jedne britanske studije pokazuju da je umor za volanom uzrok čak 20 odsto svih saobraćajnih nesreća. Iako je naš odevni predmet prvenstveno namenjen profesionalnim vozačima, zahvaljujući praktičnosti može se koristiti i u drugim oblastima gde su ljudi izloženi velikim naporima“, zaključio je Martinka.
AutoRepublika
Fotografije: Adam Pluhal/TUL
(7)
Чланак Pametna majica koja budi pospanog vozača je razvijena na univerzitetu u Liberecu се појављује прво на Auto Republika.
Koja je vaša reakcija?






