Otvoren šesti Samit energetike: Prioritet – energetski suverenitet i stabilnost RS
Trebinje je, od danas do petka, 21. marta, domaćin šestog Samita energetike, koji je okupio najznačajnija imena iz oblasti energetike u regionu i evropske Energetske zajednice, naučnike i donosioce odluka iz oblasti energetike, privrede i industrije, koji će razgovarati o energetskoj budućnosti. Samit energetike svečano je, simboličnim pritiskom na taster,... The post Otvoren šesti Samit energetike: Prioritet – energetski suverenitet i stabilnost RS appeared first on eTrebinje.

Trebinje je, od danas do petka, 21. marta, domaćin šestog Samita energetike, koji je okupio najznačajnija imena iz oblasti energetike u regionu i evropske Energetske zajednice, naučnike i donosioce odluka iz oblasti energetike, privrede i industrije, koji će razgovarati o energetskoj budućnosti.
Samit energetike svečano je, simboličnim pritiskom na taster, u Kulturnom centru Trebinje, otvorio Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
On je pozdravio sve učesnike skupa, koji su, kako je istakao, okupljeni u cilju kreiranja politika kojim bi energetski sektor bio okosnica razvoja RS i FBiH.
“Nalazimo se danas u složenoj političkoj situaciji, prouzrokovanoj neustavnim djelovanjem Kristijana Šmita i neustavnih insitucija, to je politički izazov sa kojim se nosi RS, riješena da na demokratski, ustavni način ta pitanja rješava. Stabilnost političkog rukovodstva, na čelu sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom, premijerom Radovanom Viškovićem i politikama Vlade je obezbijedilo ambijent za investiciono ulaganje u RS, u oblasti energetike, a naša osnovna intencija je energetski suverenitet i stabilnost”, poručio je Košarac.
Ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić istakao je da je Samit energetike u Trebinju potvrđeni, prestižni energetski događaj regiona, koji, u vremenu burnih promjena u oblasti energetike, pomaže donosiocima odluka da bolje razumiju energetske procese.
“RS opredijeljena je da pruži doprinos ukupnoj energetskoj tranziciji, u tom procesu smo posljednjih 10 godina, radimo na uređenju zakonodavstva kojim je ova oblast uređena, stvoreni su preduslovi za uspješan energetski razvoj. Poštovali smo smjernice Evrope za oblast energetike i sa tim insituciajma imamo dobru saradnju, posebno sa Sekretarijatom energetske zajednice. RS je snažno opredijeljena da razvija ovaj sektor, da provodi tranczicijske aktivnosti, da podstiče razvoj novih energetskih kapaciteta”, naveo je Đokić.
On je istakao da je obim investicija u energetiku i ove godine u RSvisok, uprkos snažnim pritiscima na institucije.
„Grade se energetski objekti ERS i naših partnera, vrijednosti oko četiri i po milijarde maraka. Uvjereni smo da će 2027. godine, kada više budu završeni novi energetski objekti u RS, biti opravdan sav napor koji smo učinili da se promijeni energetska slika RS. RS je povoljno mjesto za investiranje, a naredne sedmice promovisaćemo nove energetske projekte”, najavio je resorni ministar.
Luka Petrović, generalni direktor ERS poželio je dobrodošlicu svima, istakavši da je i ovogodišnji samit mjesto razmjene iskustava, u cilju razvoja planova i vizija energetskog sektora.
On je naveo da samitu prisustvuju eminentni stručnjaci iz brojnih zemalja regiona, ali i Izraela, Austrije, Kine, Njemačke, Turske.
“Samo zajedno možemo biti stabilniji, profitabilniji, organizovaniji i nadasve, prijatelji. ERS, zajedno sa Gradom Trebinjem i kompanijom SET, potvrđuje opradanost organizovanja ovog stručnog, naučnog ali i sve više poslovnog Samita energetike. Treba više da iskoristimo potencijale energetskih cjelina regiona, za dobrobit građana i energetskih kompanija, da krenemo u sadržajniju komunakaciju i zbog energetske efikasnosti i stabilnosti”, rekao je Petrović.
Istakao je da je ERS, planom investicija i razvoja, u najvećem investicionom zamahu od svog osnivanja i da prednjači u izgradnji obnovljivih izvora energije na Balkanu.
Na samitu, dodaje, biće održano sedam tematskih panela, koji se odnose na važen teme, poput pravedne tranzicije, primjene vještačke inteligencije, u cilju stabilnosti elektroenergetskog sistema, efikasnost skladištenja energične energije,izazvoi investiranja u obnovljive izvore energije.
Direktor Sekretarijata Energetske zajednice Artur Lorkovski rekao je da je povećanje cijena struje zbog ukrajinske krize, postavilo temelje za što većom integracijom tržišta Evropske unije.
“Povećana je potreba za obnovljivim izvorima energije, u zemljama EU došlo je do ubrzanje procesa enegetske zajednice i procesa energetske tranzicijje. Otud je dekarbonizacija više nego ikada potreba i strateški izbor za održanje energetske budućnosti. Ohrabruje što BiH čini sve da finalizuje zakone koji će pospješiti ulaganje u obnovljive izvore energije”, istakao je Lorkovski.
Pomoćnik ministra rudarstva i energetike Srbije Milan Aleksić izrazio je zadovoljstvo što je na Samitu energetike u Trebinju, koji okuplja lidere u regionu zapadnog Balkana, u cilju razmjene iskustva i strategije, koji doprinose energetskoj stabilnosti regiona.
“Srbija je otpočela novu etapu u razvoju energetskog sektora, do 2030. definisali smo mapu puta u procesu evropske tranzicije. Najznačajnije promjene odnose se na način proizvodnje električne energije, pri čemu je primat na obnovljim izvorima energije. Ambicija je da do kraja decenije obezbijedimo 3,5 gigavata zelene energije iz solarnih i vetro elektrana, što znači da će skoro svaki drugi megavat proizvoden električne energije biti iz obnovljive energije”, rekao je Aleksić.
Darko Pranjić, pomoćnik ministra energije, rudarstva i industrije Federacije BiH ističe da je veoma važno razgovarati o izazovima u energetskom sektoru i energetskoj tranziciji.
„Ponuđeni odgovori na ove teme, mogu olakšati prevazilaženje brojnih izazova koji su pred nama, ali i pomoći pri kreiranju jasnijeg puta ka sigurnoj budućnosti. Velika mi je čast što u ime Vlade Federacije BiH, koja je usvojila i primjenila konkretna rješenja u oblasti energetike, istaknem važnost energetskog sektora kao glavnog pokretača i temelja svake moderne ekonomije. Bosna i Hercegovina se, kao i mnoge druge zemlje suočava sa nizom tranzicionih izazova na putu ka održivosti. Da bismo uspješno odolijevali tranzicionim izazovim, potrebno je mnogo znanja i osmišljenih održivih strateških pravaca djelovanja“, naveo je Pranjić.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić je ocjenio da je Samit energetike veliki događaj za Trebinje i da se svi zaključci od predhodnih godina realizuju, što je veoma važno.
„Kao lokalna samouprava nastojimo da prilagodimo prostorno-plansku dokumentaciju za sve te projekte. Što se tiče izgradnje Kongresnog centra u Trebinju sve ide planiranom dinamikom i nadamo se da će, uz podršku Predsjednika i Vlade RS biti urađen, da ćemo se uskoro ponositi i tim projektom, da zvanično budemo grad gdje je prisutan kongresni turizam“, istakao je Ćurić.
On je istakao da će “Elektroprivreda Srbije” do kraja 2028. godine izgraditi i jedan gigavat samobalansiranih solarnih elektrana sa baterijskim skladištima, što je najveći projekat u oblasti obnovljivih izvora energije u Evropi.
Samit organizuje kompanija SET i “Elektroprivreda Republike Srpske”, uz institucionalnu podršku Vlade Republike Srpske i Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.
The post Otvoren šesti Samit energetike: Prioritet – energetski suverenitet i stabilnost RS appeared first on eTrebinje.
Koja je vaša reakcija?






