Novi iskorak u organskim solarnim ćelijama – stvoren put ka komercijalnoj primjeni

Naučno interesovanje za organske solarne ćelije (OSCs) značajno je poraslo u posljednjim godinama. Nova studija istraživača sa University Illinois Urbana-Champaign donosi revolucionarno otkriće u oblasti OSC, čime se ova tehnologija približava komercijalnoj upotrebi. OSC su fascinantna tehnologija koja može pretvoriti bilo koju površinu u izvor energije, poput šatora, koji opremljeni OSC mogu generisati energiju u […] Članak Novi iskorak u organskim solarnim ćelijama – stvoren put ka komercijalnoj primjeni se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Mar 30, 2025 - 08:27
 0  8
Novi iskorak u organskim solarnim ćelijama – stvoren put ka komercijalnoj primjeni

Naučno interesovanje za organske solarne ćelije (OSCs) značajno je poraslo u posljednjim godinama. Nova studija istraživača sa University Illinois Urbana-Champaign donosi revolucionarno otkriće u oblasti OSC, čime se ova tehnologija približava komercijalnoj upotrebi.

OSC su fascinantna tehnologija koja može pretvoriti bilo koju površinu u izvor energije, poput šatora, koji opremljeni OSC mogu generisati energiju u prirodi.

Njihova lagana, providna i savitljiva svojstva čine ih idealnim za mnoge primjene gdje su tradicionalne silicijumske solarne ćelije nepraktične. 

Međutim, iako OSC nude brojne prednosti u odnosu na silicijumske solarne ćelije i dobro funkcionišu u laboratorijskim uslovima, nisu idealne za praktičnu primenu jer im se efikasnost i stabilnost značajno smanjuju tokom procesa proizvodnje.

Kako bi se ovaj problem prevazišao, istraživači, predvođeni profesorkom hemijskog i biomolekularnog inženjerstva Ying Diao, fokusirali su se na proces molekularne skupštine tokom proizvodnje (procesa u kojem molekuli spontano formiraju složene strukture poput tečnih kristala).

Pročitajte još:

OSC se sastoji od nekoliko slojeva filma debljine nanometara, a manipulisanjem uslova tokom štampe filmova, molekuli se mogu naterati da usvoje različite strukture.

„Mastilo isparava dok štampamo, tako da – u zavisnosti od brzine štampe i sporosti isparavanja – možemo zaključati skupštinu u različitim fazama. Ono što smo u ovom radu primijetili je da spora štampa omogućava da proces isparavanja dominira, što forsira polimere da se skupe u strukture tečnih kristala prije nego što se film formira”, kaže Alek M. Damron, koautor rada.

Ovo otkriće je važno jer su strukture tečnih kristala rezultirale boljom stabilnošću i efikasnošću OSC u poređenju sa ćelijama izrađenim putem nasumičnih agregacijskih puteva.

Daljim radom istraživači su poboljšali efikasnost za 56 odsto, a stabilnost čak 50 puta, tako da ovi rezultati obećavaju uspješnu proizvodnju.

Energetski portal

Članak Novi iskorak u organskim solarnim ćelijama – stvoren put ka komercijalnoj primjeni se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Koja je vaša reakcija?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow