Nov metod dugoročnog predviđanja suša – bolje planiranje vodnih resursa
Precizna prognoza suša mogla bi imati veliki značaj u upravljanju vodnim resursima na nacionalnom i međunarodnom nivou, kao što je predviđeno Okvirnom direktivom EU o vodama. Temperature rastu, padavine su ili intenzivne i u kratkom vremenskom periodu padne velika količina koja donose poplave, ili ih nema nedjeljama. Dugoročna prognoza suše baš kao i vremenska prognoza […] Članak Nov metod dugoročnog predviđanja suša – bolje planiranje vodnih resursa se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Precizna prognoza suša mogla bi imati veliki značaj u upravljanju vodnim resursima na nacionalnom i međunarodnom nivou, kao što je predviđeno Okvirnom direktivom EU o vodama. Temperature rastu, padavine su ili intenzivne i u kratkom vremenskom periodu padne velika količina koja donose poplave, ili ih nema nedjeljama. Dugoročna prognoza suše baš kao i vremenska prognoza mogla bi umnogome olakšati neke procjene.
Postojeći metodi predviđanja, koji se oslanjaju na kratkoročne vremenske prognoze, uglavnom su efikasni samo za jednu sezonu i ne pružaju dovoljno podataka za dugoročno planiranje. Stoga su neophodni neki novi pristupi koji će omogućiti pravovremene i efikasne odgovore na nestašicu vode. Jedan od obećavajućih alternativnih metoda koristi znanje o ponavljajućim obrascima u velikim vremenskim sistemima.
Nova metodologija u analizi suša
Kako bi testirali ovaj pristup, istraživači su koristili podatke iz dva izvora. Prvi izvor su zapisi Nacionalnog arhiva nivoa podzemnih voda Britanskog geološkog instituta (NGLA) u periodu od 1960. do 2023. godine, gdje su analizirali trajanje i intenzitet suša na osnovu nivoa podzemnih voda. Drugi izvor je Indeks sjevernoatlantske oscilacije (NAO), koji mjeri razlike u atmosferskom pritisku na nivou mora između suptropskih i polarnih regiona sjevernog Atlantika.
Pročitajte još:
- Globalno smanjenje potrošnje energije u sektoru zgradarstva za 10 odsto, ali izazovi ostaju
- Društvene mreže kao alat za praćenje vrsta u doba klimatskih promjena
- U priobalju širom svijeta živi oko milijardu ljudi – Koliko njih je u opasnosti od porasta nivoa mora?
Dugoročno, ovakvi sistemi mogu uticati na vremenske obrasce hiljadama kilometara daleko i predstavljaju ključni faktor za padavine u Evropi. Istraživači su uporedili trendove suša zabilježene u NGLA sa osmogodišnjim ciklusima identifikovanim u NAO indeksu, kako bi testirali značaj ovih povezanosti. Kombinacija ovih podataka omogućila je izradu modela koji istražuje kako NAO utiče na pojavu i trajanje suša u podzemnim vodama, kako je objašnjeno na sajtu Evropske komisije.
Preciznija predviđanja do četiri godine unaprijed
Rezultati istraživanja pokazuju da NAO obrasci mogu služiti kao prediktor trajanja i intenziteta suša na nacionalnom i regionalnom nivou. Ovim metodom moguće je predvidjeti suše i do četiri godine unaprijed, što značajno poboljšava postojeće metode koje se oslanjaju na mjesečne podatke ili prosječne zimske padavine.
Preciznost modela varirala je u zavisnosti od trajanja suša, pri čemu je najbolje rezultate pokazivao pri predviđanju dužih suša. Takođe, njegova efikasnost zavisila je od hidrogeoloških regiona. Najbolji rezultati dobijeni su u oblastima gdje vodeni sistem sporo reaguje na promjene u padavinama.
Energetski portal
Članak Nov metod dugoročnog predviđanja suša – bolje planiranje vodnih resursa se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






