Naučnici „stvorili” novu boju. Zove se olo
Naučnici sa Univerziteta Kalifornije u Berkeleyju i Medicinskog fakulteta Univerziteta u Washingtonu objavili su 18. aprila u časopisu Science Advances da su pomoću specijalne tehnike stvorili percepciju boje koju ljudsko oko inače ne može vidjeti – boje koju su nazvali olo. Tehnologija kojom su ovo uradili ima metaforičku sličnost sa percepcijom boje u Čarobnjaku iz […] The post Naučnici „stvorili” novu boju. Zove se olo appeared first on Nauka govori.

- Naučnici sa Univerziteta Kalifornije u Berkeleyju i Medicinskog fakulteta Univerziteta u Washingtonu objavili su 18. aprila u časopisu Science Advances da su pomoću specijalne tehnike stvorili percepciju boje koju ljudsko oko inače ne može vidjeti – boje koju su nazvali olo.
- Tehnologija kojom su ovo uradili ima metaforičku sličnost sa percepcijom boje u Čarobnjaku iz Oza, pa je i dobila ime Oz.
Šta je olo?
Olo je nova boja koja ne postoji u prirodnom spektru boja koje čovjek može uočiti. Ne može se vidjeti golim okom ni prikazati na ekranu. Prosto zato što zahtijeva posebne uslove da djeluje na naše oko i posebne receptore u njemu, zvane čunjići. Međutim, petoro ljudi koji su je vidjeli pomoću posebnog uređaja opisali su je kao sličnu plavo-zelenoj nijansi (poput boje teal), ali znatno intenzivniju i zasićeniju – kao nešto što nema pandan u postojećem vizualnom iskustvu.
Kako su to postigli?
Koristeći tehniku koju su nazvali Oz (po čarobnjaku iz Oza), naučnici su laserima direktno stimulisali samo jedan tip čepića (M čepiće) u oku – to su ćelije koje reaguju na srednje talasne dužine, tj. zelenu svjetlost. Normalno, naše viđenje boja nastaje kombinacijom signala iz tri vrste čepića (S, M, L – plavi, zeleni, crveni), ali ova tehnika „vara mozak” tako što aktivira samo jedan tip čepića i time izaziva potpuno novu percepciju boje.
Šta su čepići?
Ćepići (ili čunjići, kupaste ćelije) su fotoreceptorne ćelije na retini kičmenjaka odgovorne za percepciju boja. Druga vrsta fotoreceptivnih ćelija – štapići – detektuju količinu svjetlosti. Ove oznake L, S i M se odnose na talasne dužine koje ove ćelije „hvataju” – duge (long), kratke (short) i srednje (medium).
Pošto je vrijednost ove boje za M čepiće 1, a za sve ostale 0, odnosno 010, boja je dobila ime „olo”.
Svi prikazi ove boje samo su projekcija kako ona otprilike izgleda. Dakle ni na naslovnoj slici ovog teksta ta boja nije ono što su vidjele osobe kod kojih su stimulisani samo M čepići.
Zašto se tehnika zove Oz?
Naravno da postoji veza između Čarobnjaka iz Oza i tehnologije Oz. Veza je u ideji optičke iluzije i manipulacije percepcijom. Različite vrste čepića imaju različiti tip opsona, proteina koji reaguju na svjetlost.
U romanu „The Wonderful Wizard of Oz” autora Franka Bauma, posjetioci Smaragdnog grada moraju nositi naočale sa zelenim staklima da bi “zaštitili oči” od blještavila grada. U stvarnosti, te naočale su trik čarobnjaka – zbog njih sve izgleda zelenije nego što zapravo jeste.
Slično tome, naučnici su nazvali svoju tehniku Oz jer ona „vara” ljudski mozak da vidi nešto što u stvarnosti ne postoji – novu boju olo, koju ne možemo doživjeti običnim vidom. Dakle, baš kao što su zelene naočale u knjizi stvarale lažnu percepciju zelene boje, tako tehnika Oz stvara lažnu, ali uvjerljivu percepciju nove boje.
Zašto je ovo važno?
Otkriće ola i tehnike Oz je revolucionarno jer proširuje granice ljudske percepcije boja. Naime, dosad se smatralo da su boje koje možemo vidjeti strogo ograničene spektrom svjetlosti koju naše oko može detektovati. Ovo otvara nove puteve u neurologiji i vizuelnoj nauci jer pokazuje da se doživljaj boje može kreirati direktnom manipulacijom nervnih signala, bez prisustva stvarne svjetlosti odgovarajuće boje.
Potencijalno, ova tehnologija i eksperiment mogu imati primjenu u razvoju novih tehnologija vizuelne stimulacije, u umjetnosti, terapiji vida, pa čak i u proširenoj stvarnosti.
Reference:
- Fong J, Doyle HK, Wang C, Boehm AE, Herbeck SR, Pandiyan VP, Schmidt BP, Tiruveedhula P, Vanston JE, Tuten WS, Sabesan R, Roorda A, Ng R. Novel color via stimulation of individual photoreceptors at population scale. Sci Adv. 2025 Apr 18;11(16):eadu1052. doi: 10.1126/sciadv.adu1052. Epub 2025 Apr 18. PMID: 40249825; PMCID: PMC12007580.
- Slika – najbliži prikaz boje olo: By Unknown author – https://www.scientificamerican.com/article/researchers-discover-new-color-thats-impossible-to-see-without-lasering-your/, CC BY-SA 1.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=164511682
The post Naučnici „stvorili” novu boju. Zove se olo appeared first on Nauka govori.
Koja je vaša reakcija?






