Najveći njemački projekat obrade kanalizacijskog mulja na pola puta do završetka
Spaljivanje kanalizacijskog mulja kao način za proizvodnju energije i sigurno zbrinjavanje otpada sve je više zastupljen u razvijenim zemljama, a jedno od takvih postrojenja intezivno se gradi u Hamburgu. Ovo će ujedno biti i najveće postrojenje takve vrste u Njemačkoj. Projekat nazvan VERA II podrazumijeva povećanje kapaciteta za spaljivanje kanalizacijskog mulja za 50 odsto, kao i dugoročno saniranje postojećeg. Proširenje postrojenja za spaljivanje […] Članak Najveći njemački projekat obrade kanalizacijskog mulja na pola puta do završetka se pojavljuje prvo na Energetski Portal.

Spaljivanje kanalizacijskog mulja kao način za proizvodnju energije i sigurno zbrinjavanje otpada sve je više zastupljen u razvijenim zemljama, a jedno od takvih postrojenja intezivno se gradi u Hamburgu. Ovo će ujedno biti i najveće postrojenje takve vrste u Njemačkoj.
Projekat nazvan VERA II podrazumijeva povećanje kapaciteta za spaljivanje kanalizacijskog mulja za 50 odsto, kao i dugoročno saniranje postojećeg. Proširenje postrojenja za spaljivanje kanalizacijskog mulja dostiglo je polovinu planiranog roka gradnje i ulazi u fazu montaže.
U okviru proširenja biće izgrađene tri dodatne linije za sušenje i dva silosa za vlažni mulj viših od 25 metara i zapremine po 1.300 kubnih metara. Nakon završetka radova postepeno puštanje u rad planirano je od 2027. godine.
Proširenjem postrojenja godišnji kapacitet prerade će porasti s 63.000 na 76.000 tona suhe mase mulja – uz mogućnost proširenja na do 97.000 tona. Takođe, proizvodnja energije iz mulja biće povećana za oko 50 odsto. Dodatna toplota u obliku pare koristiće se za sušenje mulja i doprinijeće zatvorenim materijalnim ciklusima.
Pročitajte još:
- Korak prema održivosti – sušenje mulja iz otpadnih voda i ponovna upotreba
- Hrvatska gradi energanu za pretvaranje otpada i mulja u energiju
- Berane primjer gradovima na sjeveru Crne Gore
„Proširenje spalionice kanalizacijskog mulja VERA u najveće postrojenje takve vrste u Njemačkoj je nužan i važan projekat za Hamburg. On obezbjeđuje zbrinjavanje otpada za naš grad i cijelu metropolsku regiju. Ovim inovativnim projektom HAMBURG WASSER ne samo da na vrijeme ispunjava nove zakonske zahtjeve u izazovnim vremenima, već i značajno doprinosi zaštiti životne sredine, očuvanju resursa i održivom upravljanju otpadom”, rekla je Katarina Fegebank, zamjenica gradonačelnika.
Iz uprave prave HAMBURG WASSER-a navode da se slični projekti u Njemačkoj susreću sa brojnim izazovima, kao što su rast cijena, kompleksni uslovi gradnje i problemi s nabavkom materijala.
„Obnova i proširenje našeg velikog postrojenja direktno na lokaciji Köhlbrandhöft u sklopu postrojenja za preradu otpadnih voda je ekološki i ekonomski najrazumniji put. Alternativa – da mulj prevozimo kamionima kroz cijelu Njemačku i oslanjamo se na vanjske strukture za zbrinjavanje – za nas nije prihvatljiva opcija”, kaže Mihael Bekerajt iz ovog javnog preduzeća.
Zakonska regulativa
Od 2029. godine, upotreba kanalizacijskog mulja na poljoprivrednim površinama biće u velikoj mjeri zabranjena, a njegova termička obrada postaje zakonski obavezna. Mulj može sadržavati štetne materije poput ostataka lijekova i mikroplastike koji može dospjeti u tlo i podzemne vode. Nova zakonske regulativa služi zaštiti tla i podzemnih voda, a u isto vrijeme predstavlja veliki izazov za komunalna preduzeća.
Članak Najveći njemački projekat obrade kanalizacijskog mulja na pola puta do završetka se pojavljuje prvo na Energetski Portal.
Koja je vaša reakcija?






